Dneska je úterý, 23.04.2024, svátek má Vojtěch, venku je 0°C, 26 online
TV 01:17:13

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2011
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
7672x
Přidáno:
13.11.2011
Autor:
Chen
 

Princ a pruďas - Your Highness

obal

Pokud jen občas zabruslíte na jakékoliv stránky věnované filmové branži, tak vám Princ a pruďas nemohl uniknout. Nejen proto, že se jedná o fantasy parodii, ale mnohem větší aféra vznikla díky tomu, že v ukázce, která film propagovala, se ukázala Natalie Portman v tangách a to mnohé pohoršilo.

Samozřejmě, co může morální stav společnosti ohrozit více, než odhalené (a pěkné) půlky, že. A pokud vadilo mravokárcům něco takového, tak ani nechci vědět, kolik z nich trefil šlak po zhlédnutí filmu.

Pokud jde o slovník, krev a trošku toho sexu, tak si Princ a pruďas rozhodně nebere servítky. Nebojí se oplzlostí a nechutností, ale pravdou je, že jsem od podobného projektu čekal více. Ne, snad, že bychom po tom vysloveně toužil, ale k filmům tohoto ražení to jednoduše patří.

Princ a pruďas je na lechtivém humoru vystavěný, má to být jeho alfou i omegou, ale nedá se říct, že humor je dávkovaných dostatečně a rozhodně není tak štiplavý, jak by být mohl.

Je tu několik scén, které se povedly (řekněme, že ne v každém filmu se hlavní hrdina těší z penisu mýtického netvora), ale vůbec by nebylo od věci, kdyby jich bylo více. Je paradoxní, že film lépe funguje ve fantasy rovině, než v té komediální.

A to zřejmě nebyl záměr tvůrců, protože si právě z velkohubých fantasy příběhů chtěli utahovat. Měli ale přidat. Humor je příliš povrchní a funguje na půl plynu, než aby se do toho pořádně opřel a my se od srdce zasmáli. Párkrát se to stane, ale skutečně jen párkrát.

V centru dění Prince a pruďase je rozmazlený prince Thadeous (Danny McBride), který žárlí na svého staršího bratra Fabiouse (James Franco). Ten je totiž obdivovaný, milovaný a je to velký hrdina, který si z výprav vozí hlavy kyklopů a podobné trofeje.

Jednoho dne si přivede i krásnou snoubenku Belladonnu (Zooey Deschanel), kterou ale v den jejich svatby unese čaroděj Leezar (Justin Theroux). A tak král Tallious (Charles Dance) rozhodne, že se ji vydá zachránit nejen Fabious, od kterého se to čeká, ale také Thadeous, který je zásadně proti.

Připojí se k nim ještě Thadeův služebník Courtney (Rasmus Hardiker) a tajemná Isabel (Natalie Portman) a akce může začít.

Hledají se artefakty, bojuje se se zrádci i monstry, líbají se úchylní čarodějové, je tu vše, co by měl fantasy příběh mít a ještě něco navíc (ano, úchylní čarodějové), ale toho „navíc“ není dost, aby se Princ a pruďas stal kultovní záležitostí, o které by si vyprávěli filmoví nadšenci dlouhé hodiny.

Film prostě zůstal na půl cesty a nevyužívá svého potenciálu, tak jako by měl. Kromě toho, že si postavy nelámou hlavu se slovníkem a toho, že jsou tu tak dvě tři scény, kde se skutečně od srdce zasmějete, se příliš povedených gagů nedočkáte. Je jich tu dost, ale jen minimum z nich je vypilovaných a dostatečně ujetých, aby film dostál svým slibům neokoukané podívané plné nekompromisní srandy.

Byl jsem ale překvapen tím, jak povedené jsou akční scény a vizuální efekty. Ty jsou samozřejmě záměrně přepálené, ale i tak se dá říct, že některé vážné fantasy projekty by se v tomto ohledu měly, co učit.

Nakonec můžu říct jen to, že to ušlo. Žádný zázrak, ale ani velké zklamání se nekoná. Mohlo to být lepší, mohlo to být horší. Věřil jsem, že to bude lepší, to přiznávám, ale nejsem tak zklamaný, jak bych být mohl. Párkrát jsem se zasmál, několik momentů se povedlo a film určitě nebyl nudný.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: David Gordon Green
Hrají: Danny McBride, James Franco, Rasmus Hardiker, Natalie Portman, Toby Jones, Justin Theroux, Zooey Deschanel, Charles Dance, Damian Lewis

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny