Dneska je pátek, 24.05.2024, svátek má Jana, venku je 17°C, 59 online
TV 11:24:11

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2005
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[26]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
26633x
Přidáno:
05.10.2005
Autor:
herrspiegelmann
 

3:15 zemřeš - The Amityville Horror

obal

Catch ´em, kill ´em!

Nevím jestli je to mou dlouhodobě budovanou resistencí proti strachu anebo kvalitou filmů samotných, ale někdy bych nejraději chytil a když už ne zabil, tak alespoň nějak na zapamatovanou vytrestal tvůrce některých dnešních rádoby hororů. S politováním, které následovalo po velkém očekávání, musím bohužel říct, že Andrew Douglas - režisér 3:15 zemřeš patří mezi ně.

Když jsem byl malý, ještě v dobách, kdy jednohlasý dabing nebyl ničím výjimečným, často jsem se s otcem dívával na video, a protože představy mého otce o výchově byly všelijaké, ještě ve svém předškolním (a čerstvě školním) věku jsem shlédl krom oblíbených Trampot pana účetního i třeba Noc oživlých mrtvol, Kanibal holocaust a podobně. Tedy snímky, při kterých mrazí v zádech i leckterého dospěláka. Jelikož jsem ale byl snad až příliš malý, můj mozek zřejmě nedokázal dění na televizní obrazovce pochopit a mě tak všechny filmy, jenž jsem tehdy viděl, míjely bez zanechání sebemenších dojmů. Zlom však přišel s Mouchou (neptejte se mě proč, sám nevím), po které následovalo období, kdy moje uspání po vidění čehokoli děsivého nebylo možné bez koňské dávky prášků na spaní. V té době jsem jednou do videorekordéru, ponechán bez dozoru, vsunul kazetu s název The Amityville Horror. Později jsem toho litoval…

I když si čeští distributoři s názvem nového amerického hororu řádně pohráli, vězte, že 3:15 zemřeš není ničím jiným než dalším snímkem (celkem už sedmým) ze série Amityiville horrorů započaté už v roce 1979 na motivy skutečné děsivé události, jenž se odehrála ještě o pět let dříve na Long Islandu .Děj a zápletka je naprosto stejná, vše se odehrává v naprosto stejně hrozivě vyhlížejícím domě s typickým průčelím, jen herci jsou pochopitelně současní. Pokud jste viděli ekvivalentní příběh ze Speciálního čarodějnického dílu rodiny Simpsonových nebo třeba Kubrickovo Osvícení, jehož odkaz je více než zřejmý, není potřeba žádného složitého vysvětlování. Majestátný dům postavený na starobylém indiánském pohřebišti – v tomhle případě rovnou i popravišti – jehož minulost přivádí psychicky labilnější obyvatele do schíz, psychóz a všemožných jiných stavů a způsobuje, že jeden z rodinných příslušníků chce zabít ostatní, případně ostatní chtějí ukončit svůj vlastní život dobrovolně.

pic

Ani by tolik nevadilo, že námět je otřepaný, ale pokud nejste Kubrick nebo Nicholson, potřebujete něco víc, než jen to. Ne že by Ryan Reynolds nebyl mladý, talentovaný a pro ženskou část publika bezesporu i atraktivní herec, přijde mi ale, že jeho prvotní herecká specializace zůstane po výkonech v Sexy párty, Supersvůdnících a dalších komediální. Nakonec i v třetím pokračováním Bladea byl jediným humor-dodávajícím aspektem a pro některé i jediným důvodem, proč se na, doufejme už poslední, díl o snědém upírobijci dodívali. Pár fórků sice v úvodu přidá i v 3:15 zemřeš, tím ale veškeré zlehčování celé situace končí. Netvrdím, že bych chtěl z hororového filmu hned dělat komedii, ale vzhledem k tomu, že hlavní pozornost je upínána právě na něj, je škoda, že svůj potenciál nevyužil lépe. Jakožto duchy ovládaný otčím se chová až příliš automaticky a šablonovitě, jako by na příkaz – v baráku budeš zlej, jakmile za sebou zabouchneš dveře, budeš hodnej. A pokud ani ostatní herecké výkony nikterak nevybočují z průměru, myslím, že bych byl zcela v právu, kdybych vyžadoval se alespoň trochu bát. Koneckonců, je to horor, ne?

pic

Posunu-li ale svou laťku strachu i o větší kousek blíže k mezím všeobecné objektivnosti, i tak musím zklamaně prohlásit, že u tohohle filmu se nebudou bát ani ti nejvíc připosraní a to ani na sebemenší chvíli. Netvrdím, že se jednou dvakrát neleknete, ale i leknutí nemusí být to samé jako leknutí. U 3:15 zemřeš jsou všechny lekací momenty vystavěny na základě něčeho, co by se dalo nazvat „audio-šokem“, což je v praxi provedeno tak, že když na Vás z obrazovky vykoukne nějaký ten bubák (který by se dle mého názoru hodil spíše do dalšího pokračování X-menů), je to doprovázeno maximálním a zcela náhlým zvukovým nárazem, který Vámi zákonitě trhne, ale s leknutím nebo strachem obecně nemá společného vůbec nic. Když byste usínali a někdo Vám nečekaně třískl činely u hlavy, efekt bude stejný.

Ani závěr, který když už nic, by měl snímek zachránit od úplného zatracení, za moc nestojí a finální nadháněčka, kdy Reynolds schytá tolik, co by jiného přinejmenším zmrzačilo, aby nakonec všechno dobře dopadlo připomíná spíše scénku z akčního filmu a do celkového konceptu zrovna dvakrát nezapadá. Definitivní epilog s malou holčičkou, který měl asi osvětlit věci minulé a popohnat diváka k tomu, aby si domyslel dění nastávající, příliš neřekne a stejně jako mnoho dalšího a vlastně i snímek samotný vyznívá do ztracena. U tohohle filmu můžete opravdu ve 3:15 zemřít, ale leda tak nudou, pokud se na něj budete dívat v příhodnou dobu. Já, stejně jako jsem kdysi litoval vložení kazety do přehrávače, dnes lituji návštěvy kina. Škoda, tolik jsem se těšil…Režie: Andrew Douglas
Hrají: Ryan Reynolds, Melissa George, Jesse James, Jimmy Bennett, Chloe Moretz
Délka: 90minut

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Jojo72 Skvělý7/10
119988 3:15
guest husty
guest mala holčička
guest 3:15 .....
guest marek f
guest ....
guest Drsné
guest ala7/10
guest ala
guest bez-va8/10
guest zpráva10/10
guest Danco.Olka:@libimseti.cz napište:D
guest verušéé
guest kimo
guest hvězdičkovej horor10/10
guest Renuliik
guest 3:15
guest -BORIS.
guest arwenka48
Metalmen16 JoeyJordison17
guest můj názor na horory MAU7/10
guest samara
guest cipisek
guest mmmagor
guest hihinka
guest Admine!!!tip
guest pfff
Axulinka good
guest euška10/10
litavia litavia
guest omg
Eevik komík8/10
martasek78 Docela dobrý9/10
guest Saktr
guest komentar10/10
Saktr Hrůůůza
pepinka ale....
guest horory8/10
zip 3:15 zemřeš
janina Amityville
a-j-a-s ZEMŘEŠ!!!!DNESKA VE 3:15 B)
guest POI
lucka amityville Horror10/10
Shifty Blbost1/10
Testovinka !?!
wolgynka souhlas s recenzí
guest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!10/10
Sunny 3:15
guest barunka
guest jj
guest barák
guest RE: Nejdříve se podívej, pak teprv piš
doubas souhlas s komentářem!
Pavlas Blbost
guest Q
guest ...
marihushka :)2/10
ilemas souhlas s recenzí2/10
guest pravda
Chen Příjemné překvapení6/10
chino nic moc6/10
veve15 bu bu bu2/10
elliska joo...
jimmy coze ??!?!???!
Breez 3:15
guest Nejdříve se podívej, pak teprv piš
Judge_Dredd 3:158/10
herrspiegelmann RE: Super horor s blbým komentářen na netu
pajča Super horor s blbým komentářen na netu
sluníčko 3:15 zemřeš10/10
herrspiegelmann RE: Recenzent
guest Recenzent6/10
herrspiegelmann RE: recenzentovi
nermack recenzentovi
Kamiculka Fičák
guest průměr
Dandyy Hm :)
renulka Mazec,ale myslela jsem si že to bude lepší !8/10
redkev07 gh
herrspiegelmann RE: k autorivi clanku a jeho dile - k nepodepsane autorce komentare a jejimu komentari
guest k autorivi clanku a jeho "dile"
dashaa ....8/10
guest Mě se líbil8/10
AQUA Tak nějak...
DeathGirl nj
guest komentar
goma zase tak hrozné to nebylo
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (88)