Dneska je sobota, 13.04.2024, svátek má Aleš, venku je 20°C, 25 online
TV 12:32:11

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2005
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[10]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
15465x
Přidáno:
11.02.2006
Autor:
herrspiegelmann
 

Saw 2

obal

Jigsaw – Jig = Saw, Saw + 2 = Saw 2 aneb jak natočit kvalitní podívanou za 25 dní v jednom domě s rozpočtem 1 milion dolarů.

Do kin se v těchto dnech dostává snímek, jehož první díl se už nesmazatelně zaryl do paměti všech filmových fanoušků. Důvodů může být několik. Ve svém okolí snad ani neznám člověka, který by „Pilu“ s pořadovým číslem jedna neviděl. Přestože se mi osobně zdá překlad „Pila“ nemístný a nevhodný (přece jen, v tomhle případě bych „saw“ chápal jako jeden dílek skládačky „jigsaw“, u nás známé spíše jako puzzle), v diskuzích propírajících právě tento snímek se o „Saw“ povětšinou nemluví jinak, než jako o „Pile“. Nemalou měrou se o to zasloužili internetoví překladači a tvůrci titulků pro formáty divX, kteří se s názvem „Saw“ nikterak nepárali. Jiný druh internetových čímanů se zase zasloužil o to, že „Pilu“ již měsíce před její premiérou v kinech vidělo díky P2P sítím miliony filmových fanoušků po celém světě. Nebudu se zde pozastavovat nad etikou šíření produktů skrze internet a snad mi všichni jeho odpůrci a taky zákon protentokrát prominou, když řeknu v tomto ohledu jediné: Díky! Nebýt totiž P2P, můžeme se jen dohadovat, zda-li by „Saw“ dosáhla takové popularity a oblíbenosti a zda-li by například u nás došla „Hra o přežití“ až na filmové plátno. Po roce tu ale máme druhý díl a přeskočím-li smutný fakt, že co se týče šiřitelnosti přes P2P, nikterak nezaostává za svým předchůdcem, mohu s radostí konstatovat, že co se týče kvality, příliš neztrácí ani v tomto směru.

Přestože se změnil takřka celý natáčí štáb, většina toho, co dělalo Saw dechberoucí podívanou zůstalo. Mladého Malajce Jamese Wana nahradil na postu režie ještě mladší Darren Lynn Bousman a společně se scénáristou původní Saw Leigh Whannellem (v jedničce si zahrál Adama) pro diváky nachystali další řadu masochisticky promyšlených pastí připravenou pro nové účastníky soukromé zvrhlé realityshow v režii umírajícího vraha-nevraha Jigsawa. Toho stejně jako v prvním díle povedeně ztvárnil oblíbený hollywoodský záporňák Tobin Bell, který je, co se týče personálního obsazení, jedním ze dvou pojítek s dílem prvním.

A i když je na něm vidět, že zubatá už jej skoro dostihla, jeho artisticky vypilovaný smysl pro netradiční skon všech těch, jenž si dle něj nedokáží vážit života, mu naštěstí zůstává i na smrtelné posteli, respektive křesle. Nebudu se nijak zvlášť rozepisovat o ději, protože je bezpochyby všem jasné, o co v Saw 2 jde a taky bych nerad nějakým neopatrným větným obratem prozradil nebo i jen naznačil pointu, která u Saw i Saw 2 má nemalou zásluhu na celkovém dojmu z filmu. A pokud pointu z prvního dílu mnozí považovali za jedno z nejpřekvapivějších a nejzajímavějších rozuzlení v historii filmu vůbec, dvojka ani tady naštěstí nezůstává pozadu.

pic

Prozradím tedy snad jen to, co je ostatně zřejmé už i z traileru, který Saw 2 předchází. Jigsaw tentokráte do své úchylné hry zapojil ne dva, ale hned osm hráčů rozličných charakterů. Záhy co se „soutěžící“ proberou v jedné z místností rozlehlého domu, který není ničím jiným, než novým herním plánem, je jim sděleno, že zatímco spali, inhalovali jed, který je postupně zabíjí. Injekce s protilátkou jsou rozmístěny různě po domě, dostat se k nim ale dle očekávání není tak lehké. Krom toho, že osm dotyčných má opět „něco“ společného, nachází se mezi nimi i Daniel, syn policisty Erica (Donnie Wahlberg), který má Jigsawův případ na starost. Eric se tak ve snaze zachránit svého syna stává jakýmsi devátým soutěžícím zvenku. A co víc, čas neúprosně tlačí. Pravidla hry jsou jasná.

Samozřejmě, že jsem nečekal, že ve „dvojce“ budu zase sledovat dva chlápky zavřené v jedné místnosti, připoutané k potrubí, kteří se bezmocně snaží najít východisko z nastalé situace, musím říct, že situování děje druhého dílu mě mírně rozhodilo. Hned po tom, co se Jigsawovi pokusní králíci dostanou z první místnosti, nastává zběsilé analyzování situace, průzkum domu, hledání protilátek a také cesty ven. Osmičlenná skupinka navíc připomíná bandu z Kostky (bez té uječené blondýny bych se klidně obešel) a její vývoj je pro toho, kdo viděl tohle sci-fi, docela očekávatelný – dvojice, co drží při sobě, introvertní týpek, držící se stranou, další, co se snaží vše řešit racionálně a nesmí chybět sobecký a arogantní machoman, který jde za svou vlastní záchranou takříkajíc přes mrtvoly, se pěkně nesourodě doplňují a přispívají tak k houstnoucí atmosféře celého filmu. Navíc relativní volnost pohybu po celém domě ubírá tomu všemu na tísnivosti, kterou divák pociťoval při sledování prvního dílu. A i když pasti a veškerá překvapení jsou opět udělaná tak, aby si každý našel to své, představa toho, že se máte dostat z nějakého domu se už nezdá tak beznadějná, jako kdyby jste byli připoutaní k potrubí.

Film tak sice přináší pro mnohé šokantní a psychicky vypjaté momenty, ale díky výše zmíněnému faktu může první polovina snímku působit trochu utahaně. Naštěstí Saw 2 má sympatickou stopáž asi tak hodiny a půl, takže když ve své druhé půlce začíná film gradovat, stává se podívanou hodnou svého předchůdce. Zatímco tak můžete spolu s bezmocným policejním štábem sledovat na jedné frontě jak ve „vile“ soutěžící přepouští své pozice těm šťastnějším (i když jak se to vezme), na druhé frontě udiveně žasnete nad tím, jak to ten Jigsaw dělá, že je vždycky alespoň o dva kroky napřed, než Ti, co se jej snaží dostat. Může se to zdát sice nelogické a vysoce nepravděpodobné, ale tomuhle chlápkovi by mohla jeho prozíravost a prozřetelnost závidět i cikánská vykladačka karet. Sympatické je i vkusné začlenění určitých momentek a pararel s prvním dílem, které bych jindy považoval za umělou snahu vylepšit celkový dojem vzpomenutím na kvalitnější první díl, v Saw 2 ale působí jako zajímavé a chytré zpestření. No a na závěr opět vynikající pointa, která celému snímku přidává minimálně jednu kytičku k dobru.

Jsem rád, že mohu napsat, že Saw 2 nepotvrdila tradiční pravidlo o tom, že druhé díly většinou nestojí za nic. Sice nepřekonává svého předchůdce, ale i tak se jedná o silný nadprůměr, jenž by měl potěšit každého, komu se líbila jednička. Váhám mezi hodnocením 7 a 8 a jsem zvědav, jaká bude plánovaná „trojka“.

Howgh. Game over. Domluvil jsem.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Darren Lynn Bousman
Hrají: Donnie Wahlberg, Shawnee Smith, Tobin Bell, Franky G, Erik Knudsen

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
michalone no nicmoc ale byly horsi
cwety12 SAW 5
Allegra No...4/10
guest jde to
guest nic moc6/10
Andreas PC hra podle SAW
Lucy Super9/10
vfbyb SAW 2tip
Adella Kaulitz Saaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaw Super10/10
guest Pilka 2
guest d
Petr titulky
Judge_Dredd jen hodnocení...8/10
player_8 SAW 2
guest saw 2
Zody Jednicka je lepsi8/10
tomsa "Kvalitne" odvedena prace za 25 dni?4/10
guest saw2
deenie Supr
LoverBikecross Dobré toť
Allen jen tak6/10
Adel SAW28/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (22)