Dneska je neděle, 25.02.2024, svátek má Liliana, venku je 6°C, 29 online
TV 12:01:22

informace o recenzi

Styl
Rok
2005
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[22]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
17951x
Přidáno:
20.12.2005
Autor:
DeathGirl
 

Korn - See You On The Other Side

obal

Americká nu-metalová kapela Korn vydává další řadové album, v pořadí již sedmé. Dlouho nebylo jasné jaký titul album ponese, nakonec Korni zvolili nálepku See You On The Other Side. Tato kapela se v ČR těší značné oblibě, což potvrdil i beznadějně vyprodaný srpnový koncert. Ale teď již k samotné desce.

See You On The Other Side nepostrádá typický sound Kornů, přesto se něčím od předchozích záležitostí odlišuje. Je to první deska, na níž má kapela pouze jednu kytaru. Brian „Head“ Welch, který dosud druhou kytaru obstarával, opustil skupinu díky svému nenadálému náboženskému fanatismu. Korn to sice zaskočilo, ale jako by se rychle oklepali a nabyli novou chuť do skládání. Rozhodli se spokojit pouze s jednou kytarou. Nová deska je poněkud pomalejší, popovější než všechno, na co jsme si od Kornů zvykli. Melodické linky připomínají opus Untouchables. Změna je způsobena mimo jiné i zbrusu novým producenstkým týmem, kterému se podařilo vyprodukovat mnoho zajímavostí. Objevují se experimentální zvuky, mnoho prostoru mají i dudy frontmana Jonathana Davise. Občas je také znát záliba kytaristy Munkyho v kapele Prodigy.

Otvírákem se stal song Twisted Tranzistor, známý již z letního turné. Přímočará skladba perfektně uvádí dalších 14 písní v podobném duchu. Již z první skladby je poznat, že Jonathan se v textech znovu vrací ke svým oblíbeným tématům. Texty jsou skrz na skrz prolezlé Jonovou neurotickou nejistotou a osamělostí (Twisted Tranzistor, Souvenir, Love Song, Coming Undone...). Není tomu tak ale vždycky. Davis se věnuje i např. politickému tématu, v písni Politics si stěžuje na dnešní politické poměry, vypráví, jak ho sere neustálé žvanění o politice, všudypřítomný kariérismus a znásilňování všech nevinných lidí. „Don’t want to talk about politics/Don’t preach or talk about politics” zpívá Jon (Nechci mluvit o politice/Nekážu a nemluvím o politice).

Kornům to nedalo a rýpli si i do svého bývalého kolegy Heada Welche. Trojka Hypocrites pojednává o lidech, kteří slepě následují všemožná náboženství a myslí si, že jsou něco víc, když fanaticky navštěvují kostely. “Hypocrites!/ Weeping rose of Jeremiah/Drops of blood drip off your mantle/Representing all our cheers/In a ring of metal” (Pokritci!/Plačící Jeremiášova růže/Kapky krve padají na náš plášť znázorňující veškeré naše povzbuzení/v prstenci z hořícího kovu).

Přestože texty se rozhlížejí i po okolním světě, většina se stále orientuje na Jonathanovu frustraci. Jak už se to u Kornů občas stává, texty se místy zdají být opravdu velmi zmatené, jako by sám zpěvák nevěděl, který svůj hluboko uložený vztek chce dát právě najevo. Zdeptaný vokál markantně vyvstává například v Throw Me Away, naproti tomu v Liar se objevují pro Jona typické skřeky, připomínající profláklou korní pecku Twist z alba Life Is Peachy. Naopak rapový vokál, jenž dostával v minulosti tolik prostoru, téměř zmizel.

Základním prvkem See You On The Other Side jsou temné metalové riffy hluboko podladěných kytar, které se staly poznávacím znamením Kornů (např. Coming Undone, Politics, Hypocrites, Souvenir, Getting Off, ...). Prostor ale překvapivě dostává i nezkreslená kytara a to v zajímavé kompozici skladby Open Up, kde si autoři rozhodli pohrát se všemožnými efekty, pozadu nezůstaly ani dudy. Tento nástroj se dostává ke slovu hned v několika skladbách, vždy ke konci (Open Up, Liar, Seen It All, 10 Or A 2-Way). Experimenty nacházíme na celé desce, občas prvky industriálu, zajímavým místem je píseň Throw Me Away, zde nalezneme dokonce až trip hopové aranže.

V poslední temné baladě Saturated Loneliness (Tearjerker) jakoby naplno pronikla všechna Davisova bolest hromaděná celých 60 minut alba. Začíná zvolna, osamělost a smutek nejprve měkce prosakují na povrch jemnými tóny kytar. “Well I wish there were someone/Well I wish there were someone/To love me” (Přeji si, aby zde byl někdo/Přeji si, aby zde byl někdo/Kdo mě bude milovat). V poslední čtvrtině kompozice konečně naplno vytrysknou potlačované emoce a zpěv i kytary jsou znenadání nahlas.

Čtrnáct skladeb je na jednu desku až až, na See You On The Other Side tvoří všechny velmi soudržný celek, ale jednotlivě jsou si možná až moc navzájem podobné. Po několikátém poslechu se tak může stát, že vás CD začne mírně nudit, jakoby nešlo objevit další roviny songů. Je to album místy syrové, zajímavé, po nějaké době snad malinko jednotvárné. Posuďte tedy sami. Pro každého fanouška Korn by ale pravděpodobně bylo hříchem tuto desku nevlastnit.

tracklist:
 1. Twisted Transistor
 2. Politics
 3. Hypocrites
 4. Souvenir
 5. 10 Or A 2-Way
 6. Throw Me Away
 7. Love Song
 8. Open Up
 9. Coming Undone
 10. Getting Off
 11. Liar
 12. For No One
 13. Seen It All
 14. Tearjerker (Tearjerker)

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest mno...2/10
guest RE: debilové
guest koRn10/10
guest RE: Pomeranc
spaca See You On The Other Side
guest Pomeranctip
Reap Na Korn pokles, moc dlouho a zbytečně se hledají...5/10
wolf debilové
wolf jdou do kelu10/10
Jíra RE: Ať si kdo chce co chce říká...8/10
guest RE: Ať si kdo chce co chce říká...
ShadoW Ať si kdo chce co chce říká...9/10
Liquider RE: SYOTOS
Jahred korn8/10
mrk RE: SYOTOS8/10
X SYOTOS4/10
CuKrik supr
Milis KORN10/10
guest Seether
guest Úplně jiné
jita RE: fanousci
jita fanousci10/10
razenka Je to ok
KORN porad v poho10/10
KORNout Nový Korni8/10
Digo KoRn is BEST10/10
guest RE: Totální SHIT
Gimzy The best
guest RE: Parada
marekjelinek Ujde to
kingsize RE: RE: RE: Největší poser v historii KoRn....
SlipKoRn_OVEC Je to jiné10/10
guest Doufám8/10
guest RE: seno
lilith serou me....
guest RE: seno(fuck)
guest RE: RE: Největší poser v historii KoRn....
reznor seno
guest queste 22.12.2005 15:29:09
DeathGirl RE: 2 kytary
guest RE: RE: Největší poser v historii KoRn....
quest RE: Největší poser v historii KoRn....
Pogo Parada8/10
p_o_p_e_lka RE: hodnoceni
funghi Syotos
taky guest hodnoceni
guest 2 kytary
Jakub Pyszko nový album8/10
guest RE: Totální SHIT
guest RE: Největší poser v historii KoRn....
popelka Noví Korni???8/10
spitre Kitara6/10
Mr.Moustache Největší poser v historii KoRn....
Creep RE: RE: See you..
Creep RE: See you..
master See you..10/10
Dandyy Jop
Creep Totální SHIT
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (58)


příbuzné odkazy
Korn - T-mobile Arena 30.8.2005 (report)recenze
Korn - Take A Look In The Mirrorrecenze
Korn - Untouchablesrecenze
Korntexty