Dneska je středa, 12.06.2024, svátek má Antonie, venku je 19°C, 301 online
TV 17:03:21

informace o recenzi

Styl
Rok
2006
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[4]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
15559x
Přidáno:
21.12.2006
Autor:
DeathGirl
 

Wanastowi Vjecy - Torpédo

obal

Ve chvíli, kdy jsem si myslela, že Wanastowi Vjecy jsou dávno pohřbeným nebožtíkem a že má touha po nové desce zůstane nevyslyšena, se Wanastowky vrátily. Snad to bylo tím, že Kodym s P.B.CH. byli uvolněni z čerstvě rozpadlé Lucie, snad tím, že v nich nápady na novou desku zrály již šest let, ať je to jakkoliv máme je tu zpět. A i když duo Robert Kodym – P.B.CH. již není nejmladší, jsou to stále rockeři jak se patří. Jejich nové album „Torpédo“ (v pořadí osmé) příjemně rozčeřilo zatuchlou domácí scénu, přineslo něco nového, ale zároveň i vůni dávných časů.

„Torpédo“ je odpáleno písní „Padaj hlavy, kutálí se po Hradčanskym rynku“. Kousek vtipně folkově stylizovaný (použity jsou i dudy), text zábavný, vše šlape, jak má a zároveň chytře komentuje současnou situaci u nás. („Padaj hlavy kutálí se z kopce do zatáčky/včera hlavy vymejšlely tunely a pračky/.../kde domov můj, kde mám tu svojí fabriku/už rozsekali, prodali do posledního hřebíku“ zpívá Kodym.) Ostatně celé album je příjemně a nevtíravě aktuální svými texty. Kodym si bere na mušku vše od korupce po českou vypočítavost. Dalším tématem je samozřejmě láska, bez té by to nešlo. A tak se také pilotním singlem stal song „Otevřená zlomenina srdečního svalu“. Ale není to žádný ubrečený vzlykot milence, Kodymův projev je úžasný právě tou chvějící se romantikou, která jde ruku v ruce s vtipem a nadsázkou.

Dalším zajímavým kusem je „Myslím na tebe“. Je to duet Kodyma a Jany Kirschner (která je zároveň autorkou skladby) s triviálním textem a stejně jednoduchou kompozicí. S klidem bych si ty dva dokázala představit na pódiu nějaké zábavně-večerní estrády komerční televize. Co je ale překvapivé, nic mě nenutilo skladbu v přehrávači přeskakovat. Příjemná oddechovka vzbuzující cukání koutků.

Aby se Vjecy neutopily v patosu lásky, rozhodly se zařadit na „Torpédo“ i jednu předělávku. Jde o píseň slavné, bolševiky potírané, Hudby Praha „Pal vodsuď“. Úderné, punkově neučesané (ve své době výrazně antikomunistické), ve spojení s Kodymovým projevem velmi osvěžující.

pic

Píseň s názvem stejným jako celé album – „Torpédo“ – mě naopak zklamala. Jestliže se Vjecem někde nepovedl text, je to právě tady. V jednoduchosti je sice krása, nesmí se to ale přehánět. Nemůžu si pomoct, ale zejména slova refrénu „nejsem stádo/mám svoje krédo/na tebe vystřelím z krve a lásky torpédo“ mi zkrátka nesedí, rýmy mi přijdou laciné. Agitační píseň „Kde je český král?“ je na první poslech zajímavá, ale stačí ji slyšet jednou, poté je její délka 7:41 takřka nepřežitelná. Kodym v ní nezpívá, ale spíše táhle odříkává („dneska už víme, kdo byli husité, byli to vrazi dětí, mužů a žen/.../dneska už víme, národní obrození je plné lží/.../vyzývám k revoluci srdcí lidu koruny svatého Václava/.../je ticho, co bude dál, je ticho a já se ptám, kde je český král“).

Na závěr je nám nabízen flashback v podobě bonusu – „Nahá 2006“. Nové aranže a zrychlené tempo však nepředčí starou verzi. Možná vás napadne, že to si snad Kodym s P.B.CH. mohli odpustit, že tím jen chtěli zaplnit prázdné místo. Fakt je ale takový, že Vjecy z důvodů skladatelské úrody chvíli uvažovaly i o dvojalbu. „Nahá 2006“ je, podle mého názoru, celkem příjemnou tečkou na závěr.

Plusem „Torpéda“ je jistě také to, jak je univerzální. Je totiž určeno obrovskému fanouškovskému spektru – ženám, které byly v dobách prvotiny „Tak mi to teda nandey“ puberťačkami zamilovanými do Kodyma, starším rockerům i dnešní mladé generaci. I přes mé obavy, aby „Torpédo“ nebylo moc popové a mainstreamové, jsem se dočkala chutného bigbeatu s výraznými kytarami (Kodym jich při nahrávání použil pět, včetně dvoukrkého Gibsona). Jak už jsem řekla, texty jsou aktuální, sem tam nějaké to klišé, co lze s přimhouřeným okem odpustit. „Torpédo“ mi vydrželo v přehrávači překvapivě dlouho, je zkrátka zábavné a kompaktní. Dávám osm hvězdiček z deseti.

Celkový čas: 57:44

Tracklist:
 1. Padaj hlavy, kutálí se po hradčanským rynku
 2. Otevřená zlomenina srdečního svalu
 3. Slečna Anna je za vodou
 4. Myslím na tebe
 5. Orel v orloji
 6. Panna
 7. Pal vocuď
 8. Nátěr
 9. Torpédo
 10. Křišťálová
 11. Mašinführer
 12. Pouštní komtesa
 13. Kde je český král?
 14. Nahá 2006

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest ellin7/10
cechino it´s finetip
Rhodens suprový
guest rocker 479/10
guest ni7/10
guest čudáci
guest Vjecy
Terezzz hmm...
spaca dost dobrý
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (9)


příbuzné odkazy
Wanastowi Vjecytexty