Dneska je středa, 12.06.2024, svátek má Antonie, venku je 19°C, 299 online
TV 17:54:55

informace o recenzi

Styl
Rok
2006
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[5]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
14755x
Přidáno:
05.04.2006
Autor:
DeathGirl
 

Payable On Death (POD, P.O.D.)

P.O.D. - Testify

obal

Ještě jsme se ani nevzpamatovali ze šokujících událostí okolo Briana Welche (Korn) a už jsou tady další rádoby rebelové – toho času tvrdě nu metaloví P.O.D. se dnes prohlašují za Ježíšovy streetwolkery (podle slov bubeníka Wuva). Rozhodli se totiž obrátit na správnou víru a obdařit nás štěstím a láskou. Už slovo štěstí ve spojení s metalem ve mně vzbudilo mírné podezření. Není to jen další reklamní trik? („Album je obrazem nás lidí, kteří s láskou v srdci dělají muziku, kterou milují.“ říkají P.O.D.) Přesto jsem se snažila v hodnocení jejich nového opusu zůstat nezaujata. Ale už při prvním poslechu Testify jsem pochopila hlavní skutečnost. Ano, P.O.D. znatelně zvolnili. Zdali je to součástí plánu, jak prodat co nejvíce desek, o tom ať už si každý udělá obrázek sám („O nějakém měknutí nemůže být ani řeč“ sami tvrdí). Jak tak o tom přemýšlím, možná že P.O.D vážně nic nepředstírají, ono je totiž sakra těžké být po deseti letech stále stejně zdeptaný a vytočený jako na začátku kariéry. Ale přejděme již k samotnému „svatému“ dílu.

Kdysi svěží nu-metal značně povolil a vyčpěl, vždyť co je to vlastně metal bez vzteku? Spíše než dunění kytar uslyšíme jemné vyhrávky podkreslující buďto rap (v tomto případě myslím rapem spíše takové pozvolné recitování textů) v mírném tempu nebo zpěv (ano opravdu je to zpěv a ne řev), kytary většinou nejsou dominantní, spíše podbarvují celkové kompozice. Výjimkou může být např. skladba Lights Out (nebo Sound Like War), kde se strunné nástroje dostanou ke slovu přece jen o trochu více, uslyšíme i tvrdší zkreslení, zkrátka trochu větší dávka pořádného metalu. Jako plus shledávám zejména fakt, že na Testify se občas objevují i prvky reggae nebo ska, které desku příjemně ozvláštňují.

Zajímavostí alba, jsou v neposlední řadě i hostující muzikanti – reggea umělec Matisyahu (Roots in Stereo, Strenght Of My Life) nebo legendární hip hop formace BOO-YAA T.R.I.B.E. (On the Grind). Texty se hodně zaobírají pojmy jako svoboda nebo (jak jinak) víra. Občas narazíme i na nějaké to ponaučení z Bible.

Jak už jsem řekla, na Testify nalézáme i svěží tvrdší fláky a pohodové skladby s reggae příchutí. Naproti tomu je zde i spoustu motivů, které již známe a znovu slyšet nepotřebujeme. Testify stále dokola odkazuje na úspěšné Satellite a tím se mírně slévá do jednolitého celku, který nám splývá a nedovoluje zapamatovat si jedinou melodii (nebo nám naopak některé protivné popěvky vpálí do mozku na několik dalších nekonečných dní). Zkrátka z celého alba mám takový podivný pocit, jako by od sebe jednotlivé písně nešly oddělit. Svěžest již zmíněných ska/reggae motivů v zápětí úspěšně otupí nějaký ten nepopsatelný stereotypní feeling, kterému by prospělo trochu toho novátorství. Kapele by možná neuškodilo nefixovat se tolik na svou předchozí tvorbu a úspěchy. Chápu jejich strach, že Testify bude veřejnost stále srovnávat se Satellite, v tomto případě by ale, myslím, prospělo, nebát se vstoupit na tenký led něčeho nového

Jako jednu z těch lepších skladeb desky bych jednoznačně označila Mistakes & Glories. Pokud ostatním písním energie chybí, Mistakes & Glories jí rozhodně nepostrádá, je ohromně živá a nebála bych se jí ohodnotit jako možná nejlepší moment alba, společně s pohodovým reggae Strenght Of My Life.

Je jasné, že kytarista by bez pomoci hromady efektů jen těžko zvládal současné aranže songů. Proto si P.O.D. najali několik hostujících umělců, kteří jim vypomohou s živým hraním jejich díla.

Je mi trochu líto, že musím tuto desku ohodnotit spíše negativně, protože na ní určitě je něco, co by se při větším snažením dalo udělat více zajímavým a originálnějším. Bohužel P.O.D. se nakonec rozhodli pro mainstreamovější a snáze se prodávající verzi. Testify je tak pravděpodobně jen další plackou, která vás ničím konkrétním neosloví, schovejte si ho tedy na dny, kdy budete potřebovat něco nenáročného a kdy se vím nebude chtít moc přemýšlet. V současné době vychází ve speciálním vydání s 24 stránkovým bookletem.

Tracklist:
 1. Roots In Stereo
 2. Lights Out
 3. If You Could See Me Now
 4. Goodbye For Now
 5. Sounds Like War
 6. On The Grind
 7. This Time
 8. Mistakes & Glories
 9. Let You Down
 10. Strength Of My Life
 11. Teachers
 12. Say Hello
 13. Mark My Words

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
vevina Tell ma why?:D10/10
guest Hearth
Rudiment píoudícitip
Halda etě nevim8/10
Zomp RE: Proč?
guest P.O.D.9/10
guest RE: Proč?
guest nesouhlas
guest RE: Proč?
NOD82 Je to skvělá deska!!!9/10
Zomp Proč?
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (11)