Dneska je středa, 17.04.2024, svátek má Rudolf, venku je 5°C, 44 online
TV 02:21:34

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2005
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[8]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
13164x
Přidáno:
27.03.2006
Autor:
Swaii
 

Obchodník se smrtí - Lord of War

obal

Až ďábelsky cynický Nicolas Cage v roli Jurije Orlova, ukrajinsko - amerického obchodníka se zbraněmi odrecituje upřeným pohledem do kamery a sarkasmem na rtech: ,, Na světě je přes půl miliardy střelných zbraní. To znamená jednu na každého dvanáctého člověka na planetě. Jediná otázka zní : Jak vyzbrojit zbylých jedenáct? ‘‘

Vtipně vyřešené úvodní titulky, sledující výrobu kulky a její následné použití až po samotný konec v hlavě černošského mladíka a Jurij Orlov, hlavní hrdina příběhu vás vtáhnou do děje filmu Lord of War.

A v podobném duchu se nese celý film. ne, že by se neustále stříleli černošští chlapci. Naopak Obchodník se smrtí má velmi daleko do bezduché akční střílečky, je to spíš drama o člověku, který se snaží dělat to v čem je nejlepší a nakonec už jen bojuje sám se sebou. Navíc je film opatřen vybroušeným brutálním černým humorem ( ,, Nebýt lidí, jako jsem já, jisté země by vůbec nemohly vést důstojným způsobem válku. ‘‘ ) navíc podpořeným titulkem ,, podle skutečných událostí. ‘‘ Postava Jurije Orlova srší neuvěřitelným sarkasmem, se kterým vás provádí celým filmem a zaujatě líčí pravidla své práce ( ,, Nikdy se nenech prostřelit vlastním zbožím ‘‘ ) a dokonce dokáže změnit váš pohled na takovou věc jako je Kalašnikov, ze kterého před vašima očima udělá málem umělecké dílo. V jeho snažení mu ze začátku pomáhá jeho bratr Vitalij ( Jared Leto ), který řeší etické problémy s prací kokainem. A ve stopách mu je neúnavný agent Interpolu ( brilantní Ethan Hawke ) .

Vezmete - li navíc v úvahu, že jde o prakticky nezávislý film ( za 50 milionů dolarů ), který velká studia odmítla snad kvůli nekompromisnímu scénáři s pro ně ne zcela vhodným tématem ( režisér Andrew Niccol se scénářem přišel týden předtím než USA provedla invazi do Iráku ), které rýpe do vosího hnízda ( ,, Největšími výrobci zbraní jsou USA, Velká Británie, Rusko, Francie a Čína. A všech těchto pět států je zároveň stálými členy Rady bezpečnosti OSN ‚‘‘ zazní ve filmu ) musíte po shlédnutí tohoto filmu uznat, že se podařilo skloubit výbornou prácí režie s vybroušeným scénářem a skvěle odvedenou prací herců. Vznikl tak film, který dokáže stejně dobře pobavit jako zaujmout příběhem a nějaké to poselství se tam taky najde, aniž by rušilo samotný děj.Režie: Andrew Niccol
Hrají: Nicolas Cage, Jared Leto, Ethan Hawke, Bridget Moynahan, Ian Holm

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest A je to no9/10
guest Palec nahorutip
Samantha Lord Of War10/10
Ulas RE:
waritko Skvělý film10/10
Judge_Dredd jen hodnoceni9/10
pLo5er pekny10/10
herrspiegelmann LoW6/10
risen sqwely
Swaii RE: vybornej snimek
acidofil vybornej snimek10/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (11)