Dneska je sobota, 13.04.2024, svátek má Aleš, venku je 18°C, 19 online
TV 11:39:47

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2007
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
20752x
Přidáno:
23.08.2010
Autor:
Chen
 

Americký zločin - An American Crime

obal

Americký zločin je inspirovaný skutečnými událostmi. Ne, nebojte se, tentokráte mu to neubírá na kvalitě, ale spíše přidává na síle. I když, alespoň ve mně, nezanechal takovou stopu, jak si asi autoři přáli.

Příběh se inspiruje u zločinu, který se odehrál během šedesátých let, a který v tehdejší době velice znepokojil celou americkou společnost. Ovšem v dnešní době, kdy jste bombardováni desítkami hororů a thrillerů, které se snaží co nejvíce šokovat, už vás jen tak něco nerozhodí. A právě tahle, jak to jen nazvat, otupělost vůči děsivým věcem, podráží filmu nohy.

On je sice popisuje velmi kruté události, které jsou o to děsivější, pokud si člověk uvědomí, že se odehrály, ale jeho dopad je prostě utlumen, protože hlavní postava sice prožívá muka a utrpení, které jsou nepředstavitelná, ale nejsou vyumělkovaná a přehnaně brutální a to může u někoho může způsobit reakci ve stylu: „Ale, vždyť to nebylo tak hrozné, jo, to ti chudáci z Hostelu, ti na tom byli hůře“.

Konkrétně se Americký zločin věnuje příběhu dvou sester, Sylvii Likens (Ellen Page) a Jennifer Likens (Hayley McFarland). Jejich rodiče se živí jakou kolotočáři, takže hodně cestují. Jednoho dne se rozhodnout, že se znovu vydají na cesty, ale bez děvčat. Shodou okolností se dívky setkají s matkou šesti dětí, Gertrudou (Catherine Keener), která nabídne, že se za mírný poplatek o dvojici postará.

Je asi jasné, co se odehraje. Gertruda nebo také Gertie, není rozhodně tou milou paní, jak se z počátku jevila. Svou pozornost velice brzy zaměří na Sylvii a chce ji svým dětem i Jennifer dávat jako exemplární případ. Ale jsou tu dva problémy, Sylvie nic špatného neprovedla a ten druhý, mnohem závažnější, jsou Gertrudiny „výchovné“ metody.

Začíná to ještě relativně snesitelně, padne pár facek, ale časem se situace zhoršuje. Gertruda ze všeho špatného obviňuje dívku a její tresty jsou bezcitnější a bezcitnější. Od pálení cigaret, až po zavření do sklepa, kde si s ní její vlastní děti, ale i ty z okolí dělají, co chtějí. A ony si násilí vysloveně užívají. Bezmocná Sylvie je tak vystavena neustálému mučení a brutálním útokům.

Film má líné tempo, vysloveně negraduje a ani scény útoků na dívku nejsou podány přehnaně explicitně a žádné gejzíry krve a nechutného násilí nečekejte. Spíše se sází na mrazivý pocit, který vyvolá myšlenka, jaké to musí být, když jste vystaveni takovému týrání a nezdá se, že by se vás někdo zastal.

Herecké výkony jsou skvělé až vynikající, ovšem měl jsem jeden problém s představitelkou Gertrudy. Catherine Keener je velmi dobrá herečka, ale do role mi nesedla. Pravděpodobně bylo záměrem, abyste ji nenáviděli za to, co provádí, ale spíše je líčena jako zlomená strhaná ženská, které je vám nakonec skoro líto, než abyste ji vysloveně nesnášeli.

Ellen Page je samozřejmě skvělá, jak jsme zvyklí a roli zvládla na výbornou. Dokáže se s ní soucítit a doufáte, že to vše nakonec dopadne dobře a ona vyvázne.

Film sází na to, že se do situace vžijete, že si ji představíte a to se daří. Bohužel opravdu je škoda, že se těžko vysloveně nenávidí hlavní záporačka, protože Catherine je sice kvalitní herečka, ale chybí ji ten maniakální náboj, anticharisma nebo jak to přesně nazvat.

To je hlavní důvod, že na mě neměl film takový dopad, jak jsem předpokládal. Přesto jde ale o silný zážitek, který sice nikam nespěchá a není vysloveně svižný, ale je zapamatovatelný a hned nevyšumí.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Tommy O´Haver
Hrají: Ellen Page, Hayley McFarland, Nick Searcy, Romy Rosemont, Catherine Keener, Ari Graynor, Scout Taylor-Compton, Tristan Jared, Hannah Leigh, James Franco

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest RE: navrat
guest Americký zločin7/10
guest navrat
Chen Díky
guest vzkaz recenzentovi
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (5)