Dneska je sobota, 03.12.2022, svátek má Svatoslav, venku je 1°C, 87 online
TV 23:37:25

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2001
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[10]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
15297x
Přidáno:
28.05.2002
Autor:
Lou
 

Jay a Mlčenlivej Bob vrací úder

obal
Režisér Kevin Smith se po úspěchu filmu Dogma, kde rozechvěl bránice ateistů a pěkně rozzuřil křesťany, vrací s dalším snímkem, který je, stejně jako díla předchozí, plný narážek, parodie, akce a především vynikajícího stylově ujetého humoru. Tentokrát se jedná o příběh, jehož hrdiny jsou (jak už název napovídá) Jay a Mlčenlivej Bob. V prvních třech snímcích (Mladí muži za pultem, Flákači, Hledám Amy) se objevovali jen na pár minut, v Dogma už tvořili velmi důležitou část děje a nyní se dočkali filmu vlastního.

Jay (Jason Mewes) a Mlčenlivej Bob (sám pan režisér Kevin Smith osobně) jsou „povoláním“ drogoví dealeři, kteří se poflakují před oblíbeným minimarketem a vyvádějí všelijaké hlouposti. Jay je nejukecanější tvor na planetě Zemi a možná i v celém vesmíru, libuje si ve vulgárních výrazech, kterými královsky zdobí své hlášky. Jeho „heterosexuální životní partner“ (přesně takhle se označují a jsou na to hrdí, fakt nekecám) Mlčenlivej Bob je Jayův přesný opak, který promluví jen občas; akorát tu historku o Amy vykládá kdekomu na potkání. Dříve to býval Tichý Bob, ale převedení tohoto snímku do češtiny se chopil nějaký předchozích filmů neznalý překladatel, Jay by řekl čuramedán, a slovo silent přeložil jako mlčenlivý. Jsem zvědavý, jak se bude chudák Bob jmenovat na videokazetách. Nemluvící Bob? Či snad dokonce Šeptající Bob? Překladů filmů by se měl vždy ujmout nějaký problematiky znalý člověk.

Tito dva „heterosexuální životní partneři“ se stali tak slavnými, že podle nich vznikl comics ( viz. Hledám Amy) a nyní se chystá filmová verze, což Jay a TICHEJ (pozorně si to slovo prohlédněte pane překladateli) Bob zjistili víceméně náhodou a ihned se rozhodli natáčení překazit, protože „nechtějí dopadnout tak bídně jako Batman a Robin.“ Vydávají se na cestu a než dorazí do Hollywoodu, zažijí mnoho neuvěřitelných příhod.

Pokud znáte Jaye a Tichýho Boba a viděli jste předchozí snímky, pak máte vyhráno. Víte na čem jste a můžete se báječně bavit. Pakliže vám ovšem tato jména nic neříkají a ještě nikdy jste do světa Kevina Smithe nezavítali, nebude vám dobrá polovina vtipů dávat smysl. Už i předchozí snímky Kevina Smithe byly nadupány odkazy na americkou kulturu, ovšem v tomto eposu je toho zdaleka nejvíce a často jsou tu narážky na předchozí díla, která jsou všechna propojena právě postavami Jaye a Tichýho Boba. Režisér všechny vtípky zvýraznil účastí mnoha slavných hvězd, většinou se zde objeví pouze na pár minut, ale vždy to stojí za to. Kromě postav, které jsme mohli vidět v prvních čtyřech snímcích (např. Ben Affleck, Matt Damon či Chris Rock), zde účinkuje i Mark Hamill, souboje na světelné meče se samozřejmě dočkáte, a Carrie Fischer nebo samotný hororový král Wes Craven či Jason Biggs alias „ten, co to dělal s koláčem“ a mnoho dalších.

Jay a Mlčenlivej Bob vrací úder není lepší než třeba Dogma a nepatří k vrcholům tvorby Kevina Smithe, ale pořád je to vynikající vulgární komedie, která zaručeně pobaví. Vznikla v podstatě pro fanoušky a podle některých zdrojů to je poslední film s Jayem a Tichým Bobem. V každém případě stojí za to do světa Kevina Smithe vstoupit, ovšem znalost předchozích filmů je bohužel nutná.

A ještě přátelská rada na závěr: nejezděte stopem!

Režie: Kevin Smith
Hrají: Jason Mewes, Kevin Smith, Shannon Elizabeth, Ben Affleck, Matt Damon, Chris Rock, Mark Hamill, Carrie Fischer, Wes Craven, Jason Biggs

Copyright © 2000-2022 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest Hloupost!!!
guest jen tak
bláblá silent?
hovno v kolaci hovno v kolaci
puszrtaman Hodně krutej film!!
pepinka no1/10
Juta Jay a Mlčenlivej Bob vrací úder10/10
gfg jay a bob1/10
guest fakt náářez10/10
josi.ow RE: Jay a Mlčenilvej Bob vrací Úder!10/10
guest Jay10/10
nightfall Jay a Mlčenilvej Bob vrací Úder!10/10
Patejl Super
pajumila komedie10/10
karel dobiáš Probémy se sekretem10/10
vajda bezva
Rellik Nutno vidět!!!!!10/10
Jay and Silent Bob bomba komedie
Fanny jeho filmy jsou super
Dandy to magott :
Maggot ok
Fic Shannon Elizabeth
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (22)