Dneska je pondělí, 27.05.2024, svátek má Valdemar, venku je 16°C, 55 online
TV 07:53:00

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
6820x
Přidáno:
10.08.2011
Autor:
Chen
 

Love and Dance - Kochaj i tancz

obal

Pokud jde o taneční filmy, největším „dodavatelem“ je nepřekvapivě Hollywood. Ale čas od času do žánru zasáhne i jiná země, například Velká Británie s StreetDance a nebo překvapivě i Polsko. Právě z něj vytančila zajímavá podívaní nazvaná jednoduše Love and Dance

A velkým překvapením je, že si s americkými kolegy v ničem nezadá, naopak je v některých ohledech překonává. Tím hlavní je asi to, že romantická rovina, byť vychází z klasického dějového schématu, funguje a zapůsobí i na člověka, který si myslí, že láska je civilizační choroba.

Love and Dance dokáže vyvolat citovou odezvu, což není zase tak snadné, jak by se mohlo zdát. Velmi dobře totiž balancuje na hraně laciného ždímání emocí a vkusné romantiky. Člověk by neřekl, jak ho může zahrát na srdci to, když se hlavní hrdinové nesměle chytí za ruku. Je to tak roztomile cudné a milé, že to diváka odzbrojí.

Ano, mnohokrát dojde na standardní klišé momenty, ale polští filmaři si s nimi dokázali poradit tak, že se dají v klidu překousnout a publikum nad nimi nekroutí očima. Možná to bude tím, že se Love and Dance nevyhýbá ztřeštěnému humoru, který je prezentován především díky postavě snoubence hlavní ženské postavy.

Záplatka není přehnaně originální, ale zase úplně primitivní a nezáživná také ne. Hania (Izabella Miko), mladá novinářka, žije v poklidu se svou matkou, která ji vychovala bez otce. Shodou okolností je ji přidělena reportáž, která má mapovat přípravu na evropskou taneční soutěž. Polské účastníky připravuje legendární tanečních a choreograf Jan Kettler (Jacek Koman), o kterém dívka zjistí, že je to právě on, kdo ji pomohl dát život. Hania navíc poznává sympatického Wojtka (Mateus Damiecki), který touží uspět v soutěži. Dívka v sobě dokonce objeví i lásku k tanci a uvědomí si, že ani Wojtek jí není lhostejný. Je opak jejího snoubence. Charismatický, živelný a nestrojený…

Kromě povinné romantické zápletky se tu řeší i vztah dcera – otec, který není představen jako nudná psychologická studie, ale také není úplně povrchní. Ovšem nejvíce pozornosti je očekávatelně věnováno tanci.

Ale spíše než na skupinové taneční scény Love and Dance sází na komornější vystoupení, ve kterých své umění představuje jen několik jedinců, popřípadě jen jeden pár. Jsou sestříhané rychlým videoklipovým stylem, což jim ale svědčí.

Choreograficky jsou zpracovány dobře, představují několik stylů, od hip-hopu, přes balet, až k latinskoamerickým tancům. Jejich hlavní devizou je náboj. Ze zúčastněných vyzařuje láska k tanci, užívají si každou vteřinu, je vidět, že je to, co dělají, baví. Musím se přiznat, že několikrát jsem si vybavil Hříšný tanec, což je pochvala jako hrom, protože to je, dle mého, pořád jeden z nejlépe fungujících tanečních filmů.

Obsazení Love and Dance je na jedničku. Izabellu Miko jistě znáte a je k „sežrání“ i tady, Mateus Damiecki v ČR asi zatím proslulý není, ale to nevadí, protože je to zkušený tanečník a velký sympaťák.

Na první pohled Love and Dance nikterak nevyniká nad žánrové kolegy, ale po zhlédnutí asi změníte názor, protože Love and Dance se může pochlubit tím, že se mu podařilo zachytit esenci romantiky a některé momenty opravdu berou za „srdce“ (a to dokonce i mě, starého cynika :D). Film se nebojí obrazově experimentovat a je to dobře, protože například scéna s mimem je skvělá.

Love and Dance nedisponuje tak bombastickými tanečními scénami, jako najdeme u některých jiných zástupců žánru, ale přesto na mě zapůsobil více, než většina z nich. Je to taneční romantika, jak má být. Příjemná hudba, pěkné taneční scény, fungující emoce a sympatické obsazení. Jděte do toho.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Bruce Parramore
Hrají: Izabella Miko, Mateusz Damiecki, Anna Bosak, Katarzyna Figura, Katarzyna Herman, Jacek Koman

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny