Dneska je středa, 05.10.2022, svátek má Eliška, venku je 15°C, 277 online
TV 20:15:00

informace o recenzi

Styl
Rok
2006
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[19]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
16347x
Přidáno:
07.10.2006
Autor:
MrDandyy
 

Tokio Hotel - Schrei

obal

Světem prochází další fenomén a to čtyřčlenná chlapecká kapela – Tokio Hotel. Neposlouchávám radio na kterém hrají mainstreamové věci tohoto ražení a hudební televize, které by mi přehrávaly klipy s jejich hudbou, zahlédnu jen vyjmečně, ale i tak se do mého malého domku donesly zvěsti o těchto hudebnících. Zvěsti se donesly prostřednictvím časopisů ze školy a také prostřednictvím internetu – media, které hýbe dnešním světem. Web je zahlcen zprávičkami o nich – Kdo s nimi chodí, po kom touží a dalšími klasickými bulvárními nesmysly. Jak už to tak bývá existuje i řada odpůrců, kteří dělají tisíce fotomontáží na účet kapely. Z počátku jsem si pod touto kapelou představoval jeden velký vtip, ale když jsem zjistil, že osoba mně blízká je poslouchá, rozhodl jsem se poodhalit si oč vlastně jde, abych si nedělal lepší den i přesto, že by se mi mohli líbit a rád bych Vám popsal co jsem zjistil.

Při pátrání po informacích jsem byl odkázán na stovky a stovky českých blogů, které se vzájemně vykrádají a to dokonce i s hrubkami. Především mě zajímal obsah jejich textů a tak za poslechu alba Schrei odhaluji "pointu" jejich hudby. Lyrika je z mého hlediska odpovídající jejich věku. Je tu sice náznak toho, že během asi 17 let svého života něco prožili (rozvod rodičů, asi nějaké lásky), ale zpracování není výrazné, i když pro fanynku pod zákonem, která má černé tričko s růžovou lebkou, může i něco takového být božským dílem plným pohledů do světa "drsných kluků". Je také možné, že jde o nedokonalý překlad.. skupina pochází z Německa a svou rodnou řečí i zpívají a tak jim pořádně nerozumím a jsem odkázán na překlad ze zmíněných blogů.

Zdá se, že Shrei není jediná hudební kompilace, kterou mají za sebou, ale bez větších pochyb je to jejich nejprůlomovější. Ostatní disky jsou spíše jen EP, nebo singly.

foto

foto

Při psaní těchto řádků mi album hraje už podruhé. Hned na první poslech byl vokál velmi zvláštní. Buďto holčičí a nebo klučičí před jakoukoliv mutací. Media uvádějí, že je to klučičí kapela a tak je tedy pravdivá varianta b. Ty co nepřesvědčí pohled na fotku zpěváka snad přesvědčí fotka, kde je vyfocený se svým jednovaječným dvojčetem, které je "taky" kluk. Bratr zpěváka hraje na kytaru. Složení do klasické rockové čtyřky doplňuje jeden basák a bubeník. To je bohužel kámen úrazu, protože hudba tak je až příliš nenápaditá a chybí jí nějaký "oživující nástroj", který by tomu dodal výrazný tvar. Jednotlivé nástroje nemají ani žádná sóla a většina probíhá stylem sloka, refrén, sloka, refrén dvakrát a konec.

Stěžejním bodem této kapely je tedy pravděpodobně vzhled a styl jejich členů. Basák a bubeník vypadají (až na oblečení) velice řadově a možná i s nějakým kilem navíc. Fanynky však letí především na kytaristy a zpěváky (snad u všech skupin) a tak se vyhublí bratři mají z čeho těšit. Myslím si, že jména členů nemá cenu uvádět, neboť většina lidí nepřišla k tomuto článku se vzdělat, ale napsat do diskuse pod článkem, že je milují nebo nesnášejí a tak i nadále je budu označovat například podle nástroje kterým jsou vybaveni. Tak tedy – bratři nejsou klasickými fešáky, ale dredy kytaristy ukazují jistý způsob rebelství a černé oční stíny zpěváka přidávají kapele na fakt drsným dojmu (přeberte si to jak chcete). Vyjma zpěváka, který je z pravidla oblečen ve velmi přiléhavém disko oblečku, jsou k vidění ve streetovém volném oblečení. V hlavě mi leží co je na dvojčatech tak přitažlivé, když ten populárnější vystupuje jako holka, ale bisexualita je teď IN a tak fanynky vlastně získávají 2v1 tím, že ho případně na koncertu uloví.

Teď k samotnému albu, které se jmenuje Shrei. Mým očekáváním bylo lehce punkové a lehce popové album o něco tvrdší než předvádí například předvádí v poslední době zpěvačka Avril Lavigne, ale se svým původním tipem jsem byl vedle. Jedná se vlastně o rock/pop.

foto

foto

Celkově jde o album plné klišé, které není vhodné na žádné pogo party, žádné disko show a vůbec ne na rockotéku, protože i přesto, že se jedná o rock, je album nadupané pomalými písničkami, které rockery zvednou ze židlí jen proto, aby šli rozbít hubu tomu kdo je v jukeboxu pustil. Až na hit Shrei, který je sice textově slabý (shrnutí - křič, křič a to všude a pořád.. těžko říct proč, ale dělej to), ale zavání i částečně punkem, při kterém se dá alespoň poskakovat. Dalším songem, který jsem měl tu čest částečně zahlédnout v televizi je myslím Durch den monsun nebo i Rette mich. Vyberte si některý z těchto songů, zařaďte jej do řady o jedenácti členech s pěti procentní odchylkou, přidejte Shrei a získáte celé CD. Poslouchat se to ale dá, i když se mu dá vytknout to co tu píšu, tak pořád je hezké, že něco takového dokázali už v +-17 letech. Nesmí se ale zapomínat, že to není klasická skupina co lezla z garáže a proslavili se uměním, ale že je to manažerem nalezená a reklamou proslavená chlapecká kapela.

Proč to tedy lidé poslouchají? Kromě onoho vzhledu bratrů bude na vině i management. Fanynky toužily po další chlapecké skupině, která bude zastupovat ty "padlé" a bude vystupovat zdánlivě tvrdě (to teď frčí), ale pořád bude dost měkká na to, aby vydělávala peníze (dojná kráva frčí v tržní ekonomice taky pořád). Pamatuju si své dětství – frčely SpeiceGirls. Sice se mi to nikterak moc nelíbilo, ale bavilo mě být součástí "hnutí" těch co je poslouchají a sbírají všechno co se o nich kde napíše. Řekl bych, že je jen otázkou času, než se Tokio Hotel rozpadne.. řekl bych, že se někdo z nich dá na drogy a po neúspěšném comebacku budou na věky zapomenuti.. Jedná se tedy vlastně o úplně normální populární hudbu ze které nedělá kvalitní a zajímavou hudbu hudba samotná, ale média. Navíc je sranda si z někoho dělat srandu a tak vznikají spousty vtípků na jejich triko. Navíc při pohledu na tagy na last.fm si říkám, jestli nemají víc odpůrců než fanoušků..

Tracklist:
 1. Schrei
 2. Durch Den Monsun
 3. Leb Die Sekunde
 4. Rette Mich
 5. Freunde Bleiben
 6. Ich Bin Nicht Ich
 7. Wenn Nichts Mehr Geht
 8. Laß Uns Hier Raus
 9. Gegen Meinen Willen
 10. Jung Und Nicht Mehr Jugendfrei
 11. Der Letzte Tag
 12. Unendlichkeit

Copyright © 2000-2022 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 


Líbí se vám hudba Tokio Hotel?

Celkem 428 hlasů


Přidej i ty svuj názor!
guest miluji tokio hotel
guest BUZNOkotel
guest kacik
MrDandyy RE: Nazvěte si to jak chcete...
guest téháčkotip
Rhodens kdo to jsou TH?:D
guest Tokio Hoteltip
Dandyy RE:
guest radsi si pustte parkwaz drive nebo enter s1/10
guest TOKIO HOTEL
honzaLP HonzaLP1/10
guest TOKIO HOTEL
guest Tokio Hotel sou neeeeeej!!!!!
cvrda Jen tak nezaujatě :)6/10
wojta
JaJi ...
Darwel RE: RE: RE: je to o věku
Dandyy RE: RE: je to o věku
guest Niki10/10
Darwel RE: je to o věku1/10
guest Miluji Tokio Hotel10/10
Deni.Kaulitz ICH LIEBE TOKIO HOTEL
guest Tokio Hotel na Primě
Hannah Jsou horší svinstva k poslechu5/10
vanille27190 ttruui
guest hm
Koudy RE: Tokio Hotel
guest Tokio Hotel10/10
guest th
TerkaS TH?? Ne díky!!!1/10
Alexi Laiho TH-C
Lolla RE: hehehe chlemst!3/10
guest hehehe chlemst!2/10
Gianella RE: Tokio Hotel
Lolla Nazvěte si to jak chcete...2/10
acidofil RE: TH
guest TH
SirPesZ ad TH
Sky Shit1/10
Darwel RE: jen pár detailů:1/10
orge 1/10
N4s3rS1 hovna1/10
kittisaro TOK TOK TOK1/10
Dandyy RE: hele může mi někdo říct...
martinez hele může mi někdo říct...
akraska je to o věku
island Tokyo
gigis RE: RE: RE: RE: RE: RE: No to nevím...
Dandyy RE: RE: RE: RE: RE: No to nevím...
gigis RE: RE: RE: RE: No to nevím...
Dandyy RE: RE: RE: No to nevím...
gigis RE: RE: No to nevím...
guest Buzny
Dandyy RE: No to nevím...
gigis No to nevím...
Dominika130 Tokio Hotel
Dandyy faggots
reznor jen pár detailů:
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (58)


příbuzné odkazy
Tokio Hoteltexty