Dneska je pondělí, 27.05.2024, svátek má Valdemar, venku je 17°C, 57 online
TV 08:28:52

informace o recenzi

Styl
Rok
2003
Label
Mute Records
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[2]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
15682x
Přidáno:
23.02.2006
Autor:
Swaii
 

Dave Gahan - Paper Monsters

obal

Paper Monster je první Gahanův sólový projekt a je velmi zajímavé sledovat jak si vede lídr kapely Depeche Mode, když ji nemá za zády.

Už při prvních tónech je jasné, že album Paper Monster je nasáklé skrz naskrz hudbou Depeche Mode, tak nějak ji totiž slyšíte pod povrchem každé skladby, to se ale dalo očekávat od člověka jenž s touto kapelou strávil více než dvacet let. Pokud si ovšem někdo po tomhle úvodu myslí, že má čekat album plné syntezátorů je na omylu. Gahan se se skupinkou hudebníků, které přizval ke spolupráci přiklonili k rockovějšímu pojetí (úžasná Dirty Sticky Floors) a podle mého názoru udělali víc než dobře. Ráznost a hudební chytlavost si od své domovské kapely Gahan ponechal, skloubil ji s rockovějším rázem, místy okořeněným trochou swingu a papíroví netvoři byli na světě.

Celé album je prostoupeno lehce temnou atmosférou, podporovanou všudypřítomnými smyčci. V některých skladbách (Black and Blue Again, Bottle Living) doplněných foukací harmonikou a jiných například s doprovodem tamburín. A samozřejmě připouštím nějaký ten syntezátor tady taky je. Skladby pomalejšího rázu jsou cíleně střídány s rychlejšími, kytarovějšími a album díky tomu ani na chvíli nenudí, nebo neupadá do stereotypu.

Hlavnímy tahouny celých Paper Monsters jsou ovšem texty, pro ty kdo nerozumí anglicky doporučuji slovník a překládat, teprve potom máte možnost si všechny písně opravdu vychutnat a užít. Úplně poprvé se zde Dave Gahan ukazuje ve spoluprácí s Knoxem Chandlerem jako autor textů a troufám si říct, že textů velmi povedených (Hold On). Jsou sice vesměs docela neradostné, ale myslím že každý si v nich najde něco svého. Gahan si temným hlasem ještě zvyšujícím dusnou náladu alba, vyzpívává své trable a pocity a vám připadá že mu rozumíte. Přece jen kdo by poslouchal plytce rozjuchané album s textem hodným sedmiletého dítěte, jak to občas vidíme u některých rádoby umělců.

První sólová deska se zpěvákovi britských Depeche Mode povedla a Gahan tak dokázal, že může existovat i bez pomoci kapely. Sice bych možná byla pro trošku tvrdší aranžmá písní, které by album oživilo, ale pořád můžu sáhnout po live nahrávce z koncertu v Londýně, kde se skladby tohoto aranžmá dočkaly. Paper Monsters tak pro mě zůstávají i napříč některým jiným recenzím krásně poslechovou deskou za kterou se skrývá tvrdá a dobrá práce.

tracklist:
 1. Dirty Sticky Floors
 2. Hold On
 3. A Little Piece
 4. Bottle Living
 5. Black And Blue Again
 6. Stay
 7. I Need You
 8. Bitter Apple
 9. Hidden Houses
 10. Goodbye
 11. Stand Up
 12. Maybe

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Samantha Dave Gahan10/10
guest Paper Monsters10/10
guest Paper Monsters ! ( Leo K )
Tomas-tnt Gahan na sólové dráze?
Swaii RE: gahan
herrspiegelmann gahan
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (6)