Dneska je čtvrtek, 29.02.2024, svátek má Horymír, venku je 1°C, 34 online
TV 09:37:49

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2005
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[13]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
13124x
Přidáno:
24.11.2005
Autor:
Rasierklinge
 

Karlík a továrna na čokoládu – Charlie and the chocolate factory

obal

Koncem srpna byla v našich kinech uvedena adaptace populární dětské knížky anglického spisovatele Roalda Dahla (autor i známějších Gremlinů nebo Jakuba a veliké broskve). Režie se ujal Tim Burton (Mars útočí, Beetlejuice, Ospalá díra, Batman). V současné době k nám přichází i jeho nejnovější film, tentokrát animovaný, Mrtvá nevěsta Tonyho Burtona.

Vyprávění začíná v polorozbořené chaloupce, kde bydlí hlavní hrdina Karlík (Freddie Highmore) s rodiči a čtyřmi prarodiči. Mačkají se v malé místnůstce a neustále hrozí nebezpečí, že jim spadne střecha na hlavu. Na talíři se málokdy objeví něco jiného než vařené nebo dušené zelí. Přesto žijí v podstatě šťastně, radují se z okamžiků, kdy může být celá rodina pohromadě (hned v úvodu zjišťujeme, že příběhu bude dominovat dětská naivita). Dědeček Pepa, nejméně senilní z Kalíkových prarodičů, často vzpomíná na doby, kdy pracoval v nedaleké čokoládovně Williho Wonky (Johny Depp). Do továrny se však dostali špióni od konkurence. Kradli Wonkovi originální recepty, což ho rozzlobilo a podnik nechal zavřít. Po pár měsících se výroba cukrovinek záhadně znovu rozběhla, aniž by najal nové dělníky.

Tajemství mělo být odhaleno pouze několika vyvoleným. Willi Wonka nechal rozhlásit, že do pěti čokolád schoval Zlatý kupón, opravňující nálezce a jednoho jeho rodinného příslušníka k exkurzi do továrny. Těchto pět výherců se navíc utká o speciální hlavní cenu.

Z prvního kupónu se raduje neustále se přežírající Augustus Gdoule, z druhého rozmarná a sebestředná Veruka Saltini, z třetího ctižádostivá Fialka Garderóbová – protivná svým permanentním žvýkáním. K předposlední lesklé kartičce se složitými vzorci propočítá Miky Telekuk, televizní maniak a racionalista bez fantazie.

Karlík dostane jednu čokoládu za rok – k narozeninám. Pod obalem se však mimo kalorické bomby neukrývá nic, dokonce ani v další, pořízené za poslední peníze dědečka Pepy. Když i největší optimisté ztrácejí naději, nalezne Karlík na chodníku bankovku a v zakoupené pochoutce se pátý Zlatý kupón skutečně objeví.

V určený den se před zamčenou bránu čokoládovny dostaví všech pět dětí s rodiči, jen Karlík s sebou bere dědečka Pepu. Konečně přichází Willi Wonka, na první pohled velmi podivný jedinec(Johny Depp ho ztvárnil podobně dokonalým způsobem jako třeba Eda Wooda, Střihorukého Edwarda nebo piráta Jacka Sparrowa), a s úsměvem na rudě namalovaných rtech zve návštěvníky dál. Úvodní místnost továrny je v podstatě ztělesněním nejodvážnějších snů. Fantasticky barevné údolí, kterým protéká čokoládová řeka, nad jejíž hladinou se sklánějí podivně tvarované stromy. Květiny, kameny – všechno, co příchozí vidí, se dá jíst. Dozvídáme se, že zde místo dělníků pracují Umpa-Lumpové, k nerozeznání stejní mužíčci. Nechali se Wonkou zaměstnat pod podmínkou, že je bude vyplácet kakaovými boby, jež k smrti milují, a kterých je v jejich domovině nedostatek.

V každém dalším sálu výprava přichází o jednoho účastníka – děti se stávají oběťmi svých zlozvyků a neřestí. Nutno poznamenat, že za neobyčejně morbidních okolností, doprovázených tancem a zpěvem Umpa-Lumpů. Jsou tak, poněkud drasticky, převychovávány.

Nenechte se zmást pestrými barvami a cukrovinkami - nejde o dílo vyloženě dětské (V některých kinech je dokonce přístupný až od dvanácti, právě díky násilným výchovným metodám Wonky. Podle mého názoru jde o zbytečné omezení, v „povolených“ snímcích se často vyskytují mnohem horší záběry). Je ideální pro hromadnou návštěvu kina nebo společný večer. Nejedná se o typický rozjásaný rodinný film plný psů a mluvících novorozeňat… přesto (nebo spíše proto) zaujme a hlavně pobaví každou věkovou kategorii.Režie: Tim Burton
Hrají: Johny Depp, , Freddie Highmore, Helena Bonham Carterová, Christopher Lee

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Dita :)10/10
punki supr film10/10
Judge_Dredd .10/10
Renča Karlík a továrna na čokoládu10/10
veve katnč10/10
Eliška karlik a továrna na čokoladu
guest Kaja10/10
guest Karlík a továrna na čokoládu10/10
Monique Mazec
waritko Dobře odvedená práce
Yellow_CZ skvělétip
girapha :o)
guest Paráda
guest skvělé10/10
kittisaro :-) skvělé
Rasierklinge RE: chyba v textu
Jaaanka chyba v textu
Clarice Další vynikající spolupráce Tima Burtona a Johnyho Deppa10/10
Augustus šokoláda10/10
Jake Hodnocení recenze10/10
guest Husty
Pisskot KARLÍKKKKKKK10/10
Meteorit Moc milé
dmgirl další skvělý film Tima Burtona
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (24)