Dneska je čtvrtek, 28.03.2024, svátek má Soňa, venku je 11°C, 111 online
TV 10:44:54

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2006
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[4]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
13833x
Přidáno:
17.01.2007
Autor:
Rasierklinge
 

Parfém: Příběh vraha

obal

Román od německého spisovatele Patricka Süskinda se zařadil mezi nejprodávanější tituly již v osmdesátých letech. Osudem bestsellerů bývá více či méně úspěšná cesta na plátna kin a sdílené seznamy p2p sítí. Patrick Süskind se zfilmování bránil dvacet let, není se co divit u knihy, kde se hlavní hrdina vyjadřuje způsobem těžko zachytitelným kamerou. O režírování díla se ucházelo nejedno zvučné jméno; podstatné však je, že důvěru získal spisovatelův krajan Tom Tykwer (známý třeba díky snímku Lola běží o život).

Parfém: Příběh vraha naturalisticky přibližuje zapáchající realitu 18. století. Děj nás zavádí na pařížské tržiště, kde právě jistá prodavačka ryb pod pultem přivádí na svět syna. Vzápětí se jej chystá o darovaný život připravit, je však přistižena a popravena.

Sirotek Jean-Baptiste Grenouille (Ben Whishaw) má neobyčejný dar čichu: nejen že podle zápachu rozezná předměty, co má přímo pod nosem. Cítí i to, co se děje o pár kilometrů dál. Kdyby mu kruté dospívání u otrkářského koželuha nepokřivilo charakter, čekala by ho úžasná budoucnost. Shodou okolností se totiž dostane do učení k majiteli parfumérie (Dustin Hoffman), který ho zasvětí do řemesla.

Grenouilla však brzy přestane bavit míchat květinové výtažky, zatouží zachytit vůni mladé ženy. Jelikož se dívky podobně zvrhlých pokusů účastní málokdy dobrovolně, stává se Jean-Baptiste vrahem. Zabité nejprve louhuje v kádích s olejem, poté přejde na efektivnější způsob obalování obvazy s lojem. Nejednoho diváka při sledování napadne, jestli to „opravdu funguje“, nepochybně se dočkáme nového masového vraha i ve večerních zprávách.

Jean-Baptiste věří, že objevil tajemství ingrediencí legendárního parfému, jehož účinků kdysi využívali sami egyptští faraónové. Zároveň je však pronásledován příbuznými mrtvých dívek, což mu ztěžuje získání poslední přísady: aromatu andělské rusovlásky Laury (Rachel Hurd-Wood). Její otec (Alan Rickman) ji brání ze všech sil, ale marně. Ďábelské dílo je dokonáno, zbývá jen vyzkoušet jeho sílu.

foto

foto

Závěr filmu působí lehce nevěrohodně, také bývá nejčastějším terčem kritiky. Ostatně i v předloze to vypadá, že autor nevěděl, jak příběh ukončit a tak se nechal inspirovat halucinogenními látkami.

Filmu nelze upřít originalitu zpracování. Fakt, že toho Jean-Baptiste moc nenamluví, se poměrně nenásilně obešel hlasem vypravěče. Jen detailní záběry hrdinova nosu nemusely být tak časté, opakovaná studie dírek nutí k pousmání.

Natáčelo se na různých místech Evropy, nejeden vizuální efekt vzniknul v Praze. Soundtrack měl pod svou taktovkou dirigent Berlínské Filharmonie.

Jako jsou ve filmu pasáže strhující, najdeme tam chvíle zbytečné a zdlouhavé (zvláště v druhé třetině). Osobně jsem měla po shlédnutí smíšené pocity; o zabitý čas rozhodně nešlo, ale kniha mě prostě zaujala víc. Při četbě mě vrah děsil a znechucoval, v kině mi ho bylo spíš líto.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Tom Tykwer
Hrají: Ben Whishaw, Dustin Hoffman, Alan Rickman, Rachel Hurd-Wood, Sara Forestier, Corinna Harfouch, Karoline Herfurth, John Hurt
Délka: 147minut

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest acidofil je pekny debil
guest parfém10/10
guest parfem
NuGGeT_ka RE: dobrý :)
zulof dobrý :)9/10
Fenrir Konec...
Rasierklinge RE: herrspiegelmann
herrspiegelmann herrspiegelmann9/10
acidofil psychosilenost4/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (9)