Dneska je pondělí, 27.05.2024, svátek má Valdemar, venku je 18°C, 60 online
TV 09:19:45

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2005
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[8]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
14564x
Přidáno:
21.11.2005
Autor:
Rasierklinge
 

Kletba bratří Grimmů - The Brothers Grimm

obal

Známý režisér Terry Gilliam (Brazil , Monty Pythonův létající cirkus, Strach a hnus v Las Vegas, Ztracen v La Mancha …) začal v Praze v červnu 2003 natáčet film přinášející zcela nový pohled na život legendárních bratrů. Jacob a Wilhelm Grimmové jsou zde představeni jako podvodníci, těžící z pověrčivosti a naivity německých a francouzských vesničanů (Německo bylo v těch dobách okupováno Napoleonem).

Každá osada má své pověsti, přízraky, kterých se prostí obyvatelé děsí. Jejich strach bratři jenom přiživují. Pomocí důmyslných triků a převleků zinscenují souboj s démonem, netvorem nebo čarodejnicí, s velkou slávou zvítězí a nechají se bohatě odměnit. Grimmové jsou rozdílní, jak jen bratři mohou být. Cynický Will (Matt Damon ) si roli hrdiny nepokrytě užívá, celé noci tráví se sklenkou a v náručí dívek, ale Jake (Heath Ledger ) mýtům napůl věří. Sepisuje knížku, namísto ve víně se topí ve snech a představách. Záhy jsou však odhaleni a zajati francouzskou armádou. Neobyčejně zvrhlý generál Delatomb (Jonathan Pryce) jim hrozí smrtí ( promyšlenou a velmi, velmi pomalou). Mají jedinou možnost záchrany.

Jsou odvezeni do vísky Marbaden (která byla celá postavena v Barrandově), aby odhalili, kdo unáší místní děti. Dohled nad nimi drží Delatombův poskok Cavaldim (Peter Stormare). Ze začátku se zdá být ukázkovou paletou španých lidských vlastností, ale v průběhu přestává být zápornou postavou. Ostatně „pohádková černobílost“ se ve filmu nevyskytuje nikde.

Tentokrát stojí tváří v tvář skutečnému nebezpečí. Zlu, které se ukrývá kdesi v hlubokých lesích. Pouze půvabná a statečná vesničanka (Lena Headey) je ochotna bratrům pomoci. Navíc oběma důkladně poplete hlavu. Musí přemoci královnu (Monica Bellucci), která touží po lektvaru věčné krásy, pro který neváhá obětovat životy mladých dívek.

pic

Kvůli osmdesátimilionovému rozpočtu nemohl být snímek čistě „montypythonovský“, například ve střižně prý Terry Gilliam vyloženě trpěl, dokonce se chtěl ode všeho úplně distancovat. Neznamená to, že by film nepotěšil jeho ortodoxní fanoušky, že by postrádal jedinečné nápady a typický humor – jen působí místy zbytečně „hollywoodsky“a závěr poněkud uspěchaně,je to však snesitelná daň dokonalým efektům.

Hlavní příběh se prolíná s nejznámějšími pohádkami (konečně se dozvídáme, jak to doopravdy bylo s Červenou Karkulkou, Perníkovou chaloupkou, Šípkovou Růženkou a dalšími…), pojatými však spíše hororově. Proto není film přístupný těm nejmenším, což Gilliamovi také náladu nezlepšilo, nechápe, proč jsou dětem odpírány pohádky (i když scény s uřezanými hlavami nebo koťátkem rozmetaným po okolí mnohé vysvětlují). Připomínám, že už originální dílo Grimmů muselo být kdysi kvůli cenzuře upraveno ( například v Rapunzele bylo příliš zřejmé, proč mladík po princezniných dlouhých vlasech šplhal do věže tak často a s takovou chutí).

pic

Osobně jsem byla nadšená, v kině jsem se smála, bála i dojímala. Kletba bratří Grimmů patří k filmům, které můžete sledovat vícekrát po sobě a pokaždé v nich odhalíte něco, čeho jste si původně nevšimli. Nedoporučuju vám, abyste jej sledovali unavení, kompozice příběhu je poměrně složitá a propletená, stačí chvíle nepozornosti a ztratíte se jako Jeníček s Mařenkou v lese.Režie: Terry Gilliam
Hrají: Matt Damon, Heath Ledger, Lena Headey, Monica Bellucci, Jonathan Pryce, Peter Stormare, Tomáš Hanák, Miroslav Táborský, Jakub Zindulka
Délka: 118minut

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest lofikuju skalika
guest lofíkuju-skalíka
menfreya fůůůj!! strašně trapná pohádka!!! málem sem u toho usnula.....1/10
Frances konečně....8/10
guest :)10/10
Rasierklinge RE: Hruuuza
Lucuschka Hruuuza2/10
Sibek otázka
BrutalBlackRose muj nazor4/10
Darina film
Míša ...
David moc hezké
Jake njn, budoucí žurnalitka :-)
maja :o)8/10
Iron_Storm velmi pekna recenze :)
guest Kletba bratří Grimmů - The Brothers Grimm4/10
guest nevypadá to špatně:)
devilfish01 :)8/10
LR123 pěkné
jorkey :}
herrspiegelmann :-/
dmgirl :)
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (22)