Dneska je pátek, 29.09.2023, svátek má Michal, venku je 21°C, 238 online
TV 22:21:19

informace o recenzi

Styl
Rok
2003
Label
Papagájův hlasatel
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
11036x
Přidáno:
23.05.2004
Autor:
Orge
 

Zeměžluč - Systém kanibal

obal

Po šesti letech tato legendární punková skupina vydala další řadové album. Už je to sice dost dlouho, co vyšlo, ale myslím, že stojí za to se za ním ohlédnout a popsat jej především proto, že většina hudebního publika nemá o této kapele fungující už od dob komunismu vůbec ponětí. Zeměžluč totiž funguje na nekomerční scéně a jejich nahrávky se běžně neobjěbují v hudebních obchodech, výjimkou jsou snad obchody s punkovými "potřebami" jako např. Lumber's shop v Brně, jinak lze jejich hudbu sehnat ře internet u jejich labelu či v punkových distrech, tolik tedy k distribuci a teď přejděme k desce samotné.

Je to sice šest let od poslední nahrávky, ale při prvním zapuštění a poslechnutí zjišťujeme že se toho moc nezměnilo, že je to prostě stará dobrá Zeměžluč. Tato kapela má velmi charakteristický zvuk, který nemusí sedět každému uchu, ovšem uchu punkera bude sedět více než dosti. Kapelu tvoří tři členové - Šoty - basa, zpěv; Eda - kytara, zpěv; Sam jr. - bicí zpěv. - a šlape jim to bezvadně. Bicí, které jsou v punku základem, jsou velmi rychlé - poga - a působí velmi lehce a dokážou pěkně rozproudit krev v žilách, nejde o žádné těžkopádné přebasované "hromobití", které je tak typické např. pro Limp Bizkit a jim podobné. Basa s kytarou zde tvoří celkem jednolitý celek, převládají durové jednoduché riffy, občas se objeví nějaké to jednoduché sólo, či efektík. Zpěvy jsou kapitolou samy pro sebe. Páteří vokálů je Šotyho hluboký moralistický hlahol, Eda se Samem se přidávají v refrénech a většinou mají druhé a třetí hlasy.

Texty jsou absolutně bombastické. Převládá zde společenská a politická kritika prokládáná názory členů kapely - to byste u rádoby punkerů typu Blink 182 hledali jen marně. Dalo by se říci, že Zeměžluč i tímto albem potvrdila že hraje pravý nefalšovaný punk se vším všudy - s kritikou thohodle systému a s notnou dávkou moralismu. Osobně musím přiznat, že jsem se s nimi názorově ztotožnil. Nutno dodat, že žánr, který tato kapela hraje je dvojsečná zbraň - lidem, kteří se staví proti současnému stavu této společnosti se okamžitě zalíbí, naproti tomu lidem, kteří žijí konzumním způsobem života a kašlou na to, co se kolem nich děje a pouze žerou to, čím je média krmí, tedy těm se Zeměžluč na stopro líbit nebude, takže hodnocení nechávám na každém z vás - prostě si to sežeňte, poslechněte a posuďte sami.


Copyright © 2000-2023 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest ratiškovice
guest punk as fuck!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
guest jhbgol1/10
naconazev stary punx
naconazev kinders
chaos Kdysi dávno
guest pisičko
orge sekuxouxar tyjopajagekor habruč
moucny_cerv d
Ofca Zeměžluč
guest forever punk
acidofil RE: eh?
guest eh?
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (13)