Dneska je pátek, 27.05.2022, svátek má Valdemar, venku je 16°C, 83 online
TV 18:26:32

informace o recenzi

Styl
Rok
2007
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
9579x
Přidáno:
05.05.2007
Autor:
SirPesZ
 

Witch Hammer - Price For The New World

obal

Na toto album se čekalo poměrně dlouho, ale přesto se o něm prakticky nic nevědělo. Kapela sice dávala na stránkách info, že natáčí, kolik to stálo, atd., ale kromě toho, že na albu bude jedna balada se ven o nic víc neprosáklo. O to větší bylo napětí, jak to dopadne. Fanoušci sice už dopředu vykřikovali, že to bude určitě bomba, ale tím se fandové vyznačují. A jak tedy album dopadlo?

I přes to, že kapela si desku vydává samizdatem, už od pohledu vypadá deska k světu (snad jen vzadu je o pár reklam víc, ale něčím se to zaplatit musí). Snad jen škoda již použitého anděla smrti na obale, ale booklet s fotkami a texty je vyvedený.

Od začátku do konce je jasné, že se kapela vychází ze svého oblíbeného "klasického metalu". I v bookletu kluci děkují např. Iron Maiden nebo Running Wild a v tomto duchu se deska nese, ale pozor! Neplést inspiraci s kopírováním. Písně možná občas připomenou to či ono, ale mají svou vlastní tvář. Co se tedy stylu týče, kapelou uváděný Heavy Metal shledávám nejtrefnější. I když občas zabrousí do power/speed vod, občas se mi dokonce zazdálo že slyším punkové prvky, ale nebuďme hnidopiši a navíc - není zdravé se křečovitě držet v mantinelech "jednoho stylu", takových kapel najdeme desítky a stovky a kdo je zná a za co stojí?

Nechci a ani se nebudu rozepisovat o zvlášť o každé písni, ale první Time of the Burning přeci jenom zmíním, kapela ji jednak vydává za svou vlajkovou a myslím, že dobře dělá. Je svižná, úderná a celkem dobře WH charakterizuje. Vůbec na celém albu kluci ukazují, že již mají nějaké to hraní za sebou (a také tři dema) a hrají i slušně po technické stránce. Mají cit pro to, kdy zpomalit, kdy zrychlit, s repeticí pracují s mírou, takže se nebojte nekonečných refrénů, ale zase pokud najdou silnou melodii, klidně si ji zopakují. Sóla - další kámen úrazu začátečníků - jsou přesně taková, která skladbě sedí. Umí hrát ty správné rychlé heavymetalové, ale umí i sóla pomalá a ví kdy které použít. V tomto ohledu by se od nich mohla přiučit i nejedna známější kapela.

Právě díky výše zmíněným demům mám možnost posoudit vývoj kapely. Nesporné je jistě to, že kvalita zvuku je na vyšší úrovni. Také kluci se o něco více vyhráli a Honza sice zatím není žádný Pan Zpěvák (rozhodně ne v heavymetalu, kde se zpěváci neustále předhání v tom, kdo vyzpívá více oktáv, ale i z toho je vidět, že WH si jdou vlastní cestou), ale rozhodně na sobě pracuje. Už nemá tak stažené hrdlo a celkově je jeho hlas poslouchatelnější (a angličtina lepší).

Délka písní se pohybuje okolo čtyř, pěti minut. Myslím, že to je prostor, který kapele naprosto vyhovuje, na kratších písních by nevyužili svůj potenciál, ale zase si myslím, že v delších písních by se mohli (alespoň zatím) utopit. Ale na eposy mají kluci ještě čas, uvidíme na takové třetí desce. Písní je na albu celkem 9 (+ intro), což se mi zdá také rozumná délka. V tomto počtu totiž deska nepůsobí kolovrátkovitě. Většina písní je spíše rychlejších temp, ale "vodu čeří" již zmíněná balada (Lost Memories) nebo středně tempá Heavy Metal Machineria (kterou jsem mimochodem nemoh dlouho dostat z hlavy). Navíc i v průběhu svých rychlovek dokážou s citem zpomalit (ale o tom jsem už psal).

Co se textů týče, dominující motiv je právě heavy metal. Ale zatímco třeba u Manowar je to póza a vykřikování do světa "my jsme ti nejlepší, nejsprávnější a nejhlasitější", u WH je to "tohle je hudba, kterou máme rádi". Ale textům jsem nikdy nepřikládal velkou důležitost, takže se o nebudu více rozepisovat. Jenom poznámka: zpívají anglicky (což si bystřejší čtenář jistě všiml).

Závěrem bych vše shrnul a vyřkl konečný ortel. Dobrý zvuk i kvalitně zahráno, což není vždy záruka kvality, ale WH si našli vlastní (byť ne nijak průlomový) styl a i když je vždy co vylepšovat, tahle deska se jim rozhodně povedla. Držme jim palce, ať jim pomůže vyšvihnout se výše (např. nominace na předkapelu Iron Maiden a hlavně výhra by jim mohla hodně pomoci), ať natočí desky další a ať ukáží, že toto není vše, co dokáží (v minulých demonahrávkách mají schované malé trumfy, která jen čekají na malý remake, na novém albu je jediná přepracovaná píseň z dema - Powerman). Jak se říká, kdo koupí, neprohloupí a navíc podpoří české muzikanty (z Jablunkova).

Tracklist:
  1. Sound Of The Beast (1:25 - intro)
  2. Time Of The Burning (5:13)
  3. Give It Up (4:36)
  4. Kill My Pain
  5. Powerman (4:07)
  6. Lost Memories (4:58)
  7. Heavy Metal Machineria (4:18)
  8. Angel Of Salvation (4:16)
  9. Glorious (5:02)
  10. One Soldierman (6:22)

Copyright © 2000-2022 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest Ane!ka
Ka_rOl-inK_A RE: RE: IRON MAIDEN?
guest anulik
guest Metalthunder9/10
were RE: RE: jj, vyborny clanek
SirPesZ RE: IRON MAIDEN?
SirPesZ RE: jj, vyborny clanek
guest IRON MAIDEN?
were jj, vyborny clanek
guest suppeeeeer článek!!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (10)