Dneska je čtvrtek, 22.02.2024, svátek má Petr, venku je 8°C, 26 online
TV 06:15:30

informace o recenzi

Styl
Rok
2004
Label
Good Looking Records
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
8892x
Přidáno:
04.01.2005
Autor:
apokalypsa
 

Various Artists - Studio-X2 X17DB(2CD-)

obal
Tyto dvě CD jsou v pořadí již druhým pokračováním předešlého prvního dílu s názvem Studio X od britského vydavatelství Good Looking Records v jehož čele stojí LTJ Bukem. Jméno tohoto člověka je v dnešní době pro mnohé příznivce drum´n´bassu spojeno s vysoce kvalitní a zajímavou muzikou - viz třeba jeho album Journey Inwards z roku 2000, kde se dokázal s lehkostí sobě vlastní v některých případech přenášet i mimo svůj obvyklý hudební žánr.

První CD nabízí podle mne typickou ukázku současného drum´n´bassu, hudebně silně spřízněného s LTJ Bukemem, plného různých ozvěn či zasněných klávesových pasáží. Snad nejvíce tato charakteristika platí pro skladbu Aurora Boreal. od Alex DB. I přes její celkem svižné tempo je to pohlazení pro duši. V omezené míře platí to samé i na další dvě skladby - Too Right od Nu Moon a Biorhytms od Greenfly, kde na zajímavosti přidává hlavně občasné použití jazzově znějícího piana. Osobně se mi právě tahle věc svou propracovaností líbí ze všech nejvíce. Nejsou tu ovšem jen takto zasněné věci, ale i více hutnější, kde do popředí vystupují ostřejší zvuky nebo melodie. Jako příklad uvádím, snad poněkud paradoxně, znovu Greenfly, prezentující se zde svou lehce syrově znějící Gulfstream a Virtual Realmz od J-Laze u níž jsou nepřeslechnutelné vlivy africky znějících bicí.

Tolik ve stručnosti o obsahu prvního CD a nyní bych se přesunul ke druhému. Připadá mi rovnež nanejvýš zajímavé, protože obsahuje (vedle informací převážně o LTJ Bukemovi ve formátu CD-ROM) dohromady sedm remixů originálů z úvodního CD, jenž tady dostaly podstatně tanečnější náboj, směřující někdy už spíše k junglu. Rozhodně si však nemyslím, že by to bylo na úkor jejich kvality, jak dokazuje třeba Epic remix skladby Virtual Realmz. Postaral se o něj John B a vytvořil dílko kde skloubil patřičné tempo i zvukovou razanci s místy odpočinkovými pasážemi, sloužícícmi k postupně narůstajícímu euforickému zavěru. Za obzvláště vydařenou předělávku považuji Drumsound & Simon Bassline Smith remix originálu Too Right od Nu Moon. Zde to už od samého začátku pořádně "tepe" do uší, kde autoři nenechávají nikoho na pochybách, že toto rozhodně nebude žádný čajíček, ale docela dost rozjetá věcička, mající asi nejblíže k junglu. Tihle dva se s tím opravdu nemazlili - ostatně jako i ostatní zbyvající. Myslím si, že díky nim dostalo druhé CD tu správně klubovou atmosféru a vytváří tak příjemný dojem z celé této kompilace.

Jsem přesvědčen, že fanoušci výše zmíněného hudebního stylu budou s výsledkem spokojeni a rozhodně bych doporučil i ostatním, co se zatím k podobnému typu muziky nedostali, aby si tenhle výběr minimálně poslechli, protože jako určitá vstupní brána poslouží podle mne více než důstojně. Více k tomu na závěr nemohu asi více napsat a pouze přidat odkaz na vydavatelství www.glo.uk.com, kde naleznete bohatý výběr jejich zatím vydaného hudebního materiálu.

Seznam skladeb - CD1:

 1. ALEX DB - Aurora Boreal
 2. J-LAZE - Virtual Realmz
 3. KYMERA - Following Forward
 4. VICE VERSA - Luck of the Draw
 5. NU MOON - Too Right
 6. GREENFLY - Gulfstream
 7. PARIAH - Angel Falls
 8. CUBIX - Thoughts
 9. VICE VERSA - Trust
 10. GREENFLY - Biorhytms

Seznam skladeb - CD2:

 1. DANNY C REMIX - Alex DB - Aurora Boreal
 2. JOHN B `EPIC REMIX` - J-Laze - Virtual Realmz
 3. COMMIX REMIX - Vice Versa - Luck of the Draw
 4. DRUMSOUND & SIMON BASSLINE SMITH REMIX - Nu Moon - Too Right
 5. ARTIFICAL INTELLIGENCE REMIX - Pariah - Angel falls
 6. STRESS LEVEL&TC 1 REMIX - Vice Versa - Trust
 7. CARLITO REMIX - Greenfy - Biorhytms

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest reakce
apokalypsa Iron Stormovi
Iron_Storm hmmm
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (3)


příbuzné odkazy
Various Artists - Brazilectro - session 9recenze
Various Artists - Goa Tribesrecenze
Various Artists - Indian Spirit volume tworecenze
Various Artists - Klubb Latino 02recenze
Various Artists - Saint-Germain des Prés Café - The finest electro-jazz compilationrecenze
Various Artists - Goa Sound System vol. 5recenze
Various Artists - GOA - volume 3recenze
Various Artists - Brazilectro - session 3recenze
Various Artists - Afrotronic 2recenze
Various Artists - Funky Buddharecenze
Various Artists - Anomalous Silencer #5recenze
Various Artists - The Matrix: Soundtrack, písně inspirované filmemrecenze
Various Artists - Houseparty 9recenze