Dneska je pátek, 29.03.2024, svátek má Taťána, venku je 19°C, 188 online
TV 17:00:31

informace o recenzi

Styl
Rok
2005
Label
Millennium Records
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
11737x
Přidáno:
26.01.2006
Autor:
apokalypsa
 

Various Artists - Indian Spirit volume two

obal

Už dlouho jsem nepsal o nějakém Goáčku a uvítal proto další pokračování série, kterou považuji za zajímavou. Zatímco recenze prvního dílu se objevila jinde, tentokrát dostala přednost moje čím dál oblíbenější stránka. Abych uvedl do situace ty čtenáře co neví o čem je řeč. Goáčko (Goa trance) má poměrně dlouholetou tradici, avšak doplácí na absenci videoklipových provedení, díky nimž by se mu dostalo větší publicity. Pokouším se proto alespoň touto formou o jakousi osvětu.

Čeho se nedostává na známosti, dohání na kvalitě. Nejinak platí tady i když ve srovnání s jedničkou se objevilo pár změn. Předně se na dvojce podílelo hned několik autorů. Kromě DJ Syncrona (sestavil volume one) také legendární postava ve svém oboru Alexander Ligowski plus známá dvojice Montagu & Golkonda. Více lidí - více různých náhledů na hudbu. Zatímco Syncron a Ligowski reprezentují rychlé taneční kusy, zbývající jsou pomalejší a řekl bych, že více propracovanější. Bývají označovány jako progressive a i já se budu držet tohoto názvu. Zpočátku jsem byl ohledně Montagu & Golkondy trochu skeptik, protože jejich tvorbu znám a moc mne nenadchla. Ovšem po poslechu druhého CD, které sestavili, jsem rychle změnil názor. Tentokrát se ukázali ve velmi dobrém světle. Líbilo se mi nezařazení vlastního příspěvku, jak se občas dělává, pokud je příležitost. Ne, že bych zcela zatracoval, ale podle mne by to autor neměl dělat.

Mám - li podrobněji přiblížit jednotlivé skladby, pak začnu pomalejšími. Jak bylo napsáno, jsou obsaženy na druhém CD, které hodnotím jako zdařilejší. Příjemně naladí jak úvodní Tlanixco, tak No Stress (výstižný název) od Sensifeel. Obě pracují s elektronickými klávesovými motivy zabalenými do množství ozvěn, jež doprovázejí bicí. Předělem se stává Liquid Soul s nímž nastává postupný příklon k ostřejším zvukům. Ovšem doporučuji poslechnout coby mistrovskou ukázku, jak pomocí muziky postupně vtahovat posluchače do děje. Typickou klubovku představuje projekt Echotek. Zpočátku může připadat pro necvičené ucho po hudební stránce chudý, ale po překonání zažitých představ se vyjeví v podstatně lepším světle než se původně zdá. V přístupu dalšího autora Ryana Halifaxe se spojuje líbivost s průrazností - přesněji mnohovrstvenností s jakou skládá. Sám se také občas pokouším něco vytvořit a uvědomuji si, jak bývá těžké poskládat různé melodie do jednoho celku, aby měl smysl. Mám pořád co dohánět:-) Poslední koho zmíním jsou Gaudium, přinášející rychlejší tempo s pohodovostí. Prostě příjemná věc. Co se týká prvního CD, pak není moc co řešit. Typicky taneční od začátku s mnoha hitovkami co by se daly hrát ledaskde než převážně na specializovaných akcích. Namátkou remixovaní Soul Surfer nebo zejména Silicon Isness. Vyjímku stojící nad všemi představují v pozitivním slova smyslu izraelští Delirious. Nemohli pro svou Paradise City vybrat asi lepší pojmenování. Má vše podstatné co má mít dobrá skladba - úvodní intro, postupný rozjezd, odpočinek a znovu rozjezd zakončený vyvrcholením na závěr. Přál bych slyšet každému.

Stává se, že pokračování úspěšného prvního dílu nedosahuje jeho kvalit. Existují však vyjímky a tato je jednou z nich. Sice mírně odlišná, avšak právě proto zajímavá. Málokdo by asi chtěl mít pocit neustále stejně se točícího kolovrátku. Změna je život, což vydavatelství Millennium Records chápe více než dobře a v podstatě jakýkoliv jejich počin bývá zárukou kvalitního hudebního zážitku. Jen připomínám na internetové stránce hledat pod odkazem Y.S.E., což je podlabel Yellow Sunshine Explosion.

P.S. Přidávám ještě jednu novinku o níž jsem se dozvěděl zcela nedávno. Indian Spirit je rovněž festival v Německu, konající se již několik sezón po sobě. Zkuste adresu www.indian-spirit.de.

Seznam skladeb - CD 1:

  1. Soul Surfer - Waterworld (Andromeda Remix)
  2. Yotopia - Point Blank
  3. Genetic Spin & Silicon Sound - Nature
  4. Silicon Isness - Inside My Head
  5. Silent Sphere - On The Run
  6. Delirious - Paradise City
  7. Psysex - New Wave Hooker (Domestic & Pixel Remix)
  8. G.M.S. & Friends - Final Countdown
  9. Wrecked Machines - Trancepoting

Seznam skladeb - CD 2:

  1. Nizel - Tlanixco
  2. Sensifeel - No Stress
  3. Liquid Soul - The Reason
  4. Magnetrixx - Probably (Symphonix Rmx)
  5. Echotek - Electric Problem
  6. Fusi & N.O.K. - Please Forgive Me
  7. Ryan Halifax - The Test
  8. Gaudium - Moxjo Depth
  9. Hamelin - Into The Flesh

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Iron_Storm komentar
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)


příbuzné odkazy
Various Artists - Brazilectro - session 9recenze
Various Artists - Goa Tribesrecenze
Various Artists - Klubb Latino 02recenze
Various Artists - Saint-Germain des Prés Café - The finest electro-jazz compilationrecenze
Various Artists - Goa Sound System vol. 5recenze
Various Artists - GOA - volume 3recenze
Various Artists - Brazilectro - session 3recenze
Various Artists - Afrotronic 2recenze
Various Artists - Studio-X2 X17DB(2CD-)recenze
Various Artists - Funky Buddharecenze
Various Artists - Anomalous Silencer #5recenze
Various Artists - The Matrix: Soundtrack, písně inspirované filmemrecenze
Various Artists - Houseparty 9recenze