Dneska je sobota, 20.04.2024, svátek má Marcela, venku je 5°C, 149 online
TV 15:05:15

informace o recenzi

Styl
Rok
2005
Label
Millennium Records
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
9696x
Přidáno:
09.07.2005
Autor:
apokalypsa
 

Various Artists - Goa Sound System vol. 5

obal

Po čase jsem se znovu vrátil k produkci od Millennium Records, zabývající se hodně Goa Trancem. Vedle velmi známé série kompilací GOA, existují i jiné, mezi něž patří také Goa Sound System. Jeho páté pokračování nabízí (nejen) fanouškům znovu přísun zajímavé muziky o kterou se postarala dvojice DJ Tulla a Alexander Ligowski o nichž jsem tady už psal - připomínám výběr Funky Buddha. Bývá už pravidlem, že hudební produkce je tvořena dvěma CD dohromady a ani tady tomu není jinak. Najdete zde 19 skladeb v čele se známějšími projekty jako třeba Cosmic Tone či Analog Pussy. Ovšem ani ostatní se nenechali zahanbit a kupříkladu Vibe Tribe předvádí hned na úvod propracovanou skladbu, nepostrádající nádech zasněnosti na tvrdě tanečním základě. Dalšími, kdo se rozhodli pro tento postup, jsou System Nipel vs. Electro Sun, kteří prohloubili právě onu zasněnost, když použili mnohokrát prověřený ženský vokál, co udělá s lecčíms hotové divy a i zde se to potvrdilo. Skladba dostala příznačný název We Can Fly, což podle mne není fráze. Stačí zavřít oči... a možná jakobyste létali:-)

Nejen létaním je ale člověk živ. Proto přicházejí znovu věci v nichž elektronika patřičně "běsní". Za jednu z nejpodařenějších považuji Afterlife od Eitana Carmiho, majícího přezdívku Fatali. Nejedná se o nějaký výplach, ale o promyšlenost v níž se nachází vše co má - rozjezd, refrén, oddechová pasáž - a poté znovu vzhůru do tance. Autor si připravil i jeden trik, kdy si myslíte, že už skončil a on vzápětí všechno znovu rozjíždí. Nějak tak by podle mne obecně měla vypadat každá dobrá skladba bez ohledu na druh muziky. Možná vám připadá takový postup jako samozřejmost, ale z vlastní zkušenosti mohu napsat, že se často setkávám s nápady buď nedotaženými do konce nebo zcela nepodařenými, kde se po chvíli poslechu dostaví pocit prázdnoty. Jsem proto rád, když se setkám s opakem, reprezentovaný vedle Fatali, například příjemně strojovou Electra v podání Wrecked Machines nebo Ghost In The Machine (Brain Dammage).

I na druhém CD se dá nalézt ledacos podařeného. Doporučil bych remixovanou Future. Předlohou byla zřejmě rocková písnička, jejíž autory bohužel neznám. Skupina Silent Scream si s tím při svém remixu poradila, když neváhala propojit typický Goa styl s kytarovou melodií v níž navíc nechala hlas zpěvačky. Existuje dost pokusů o vzájemné křížení žánrů, často s různými výsledky. Tento považuji za jeden z vydařenějších, protože se nikde nezadrhává. Pozastavím se na chvíli u Time Lock, jehož Metrotek se až na pár rozdílů hodně podobá již zmíněné Afterlife od Fatali - jen je poněkud jemnější, takže si můžete po srovnání vybrat čí zpracování vám bude více vyhovovat. Jedná se o víceméně poslední lehčí žáležitost neboť zbylé čtyři skladby už jsou vesměs ostře nadupané s na kost oholenými nápady v nichž je jen místy prostor pro určité odlehčení. Vyžadují nejvíce pozorného poslechu. Pokud ho máte, mohly by vás také uspokojit.

Ne vše se mi na tomto výběru bez výhrad líbí, nicméně to se v životě stává - nejen u mojí osoby. Člověk je tvor nespokojený, pídící se často po něčem novém. Jsem však přesvědčen o podařenosti obou CD na nichž je dost propracovaných věcí na to, aby byla možnost si z něj vybrat co vás uspokojuje.

Tracklist CD 1

  1. Vibe Tribe - Albert Balbert
  2. Polaris & Hopi - Wise Man
  3. Space Cat - Daybreaks
  4. System Nipel vs. Electro Sun - We Can Fly
  5. Ibojima - Apollo Projekt
  6. Fatali - Afterlife
  7. Echotek - So long So Far
  8. Wrecked Machines - Electra
  9. Brain Dammage - Ghost In The Machine
  10. DJ Exanimo - Jack The Groove

Tracklist CD 2

  1. Analog Pussy - Future (Silent Scream Rmx.)
  2. Cosmic Tone - Save The Day (Visual Paradox Edit)
  3. Infected Mushroom - Elastic Station (Beat Hackers Rmx.)
  4. Beat Hackers vs. Michele Adamson - When The Lights Go Out
  5. Time Lock - Metrotek
  6. Pixel - Flip The Scribt
  7. Oforia - High Gear
  8. Tim Schuldt - Restless
  9. 4 Carry Nuts - Pendulum (Mandylion Remix)

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 


Myslíte si, že většina lidí chodí do různých podniků na hudební produkci skutečně kvůli ní?









Celkem 76 hlasů


Přidej i ty svuj názor!
guest jo
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)


příbuzné odkazy
Various Artists - Brazilectro - session 9recenze
Various Artists - Goa Tribesrecenze
Various Artists - Indian Spirit volume tworecenze
Various Artists - Klubb Latino 02recenze
Various Artists - Saint-Germain des Prés Café - The finest electro-jazz compilationrecenze
Various Artists - GOA - volume 3recenze
Various Artists - Brazilectro - session 3recenze
Various Artists - Afrotronic 2recenze
Various Artists - Studio-X2 X17DB(2CD-)recenze
Various Artists - Funky Buddharecenze
Various Artists - Anomalous Silencer #5recenze
Various Artists - The Matrix: Soundtrack, písně inspirované filmemrecenze
Various Artists - Houseparty 9recenze