Dneska je čtvrtek, 22.02.2024, svátek má Petr, venku je 8°C, 20 online
TV 05:30:10

informace o recenzi

Styl
Rok
2002
Label
Audiopharm
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
9021x
Přidáno:
21.01.2005
Autor:
apokalypsa
 

Various Artists - Afrotronic 2

obal
Uvedená kompilace od vydavatelství Audiopharm nabízí, jak je patrné z názvu, africkou muziku. Přesněji řečeno se tu Afrika mísí s převážně evropskou klubovou scénou - konkrétně v největším měřítku nu-jazz, dále pak volnější house či disco. Obecně se tu živý zpěv i nástroje propojují s počítači. Ty z vás, kterým tato kombinace připadá obtížně možná, mohu ubezpečit, že funguje velice dobře.

Jako příklad mohu na prvním CD uvést hned úvodní skladbu Voices of Itun od Naked Soul feat. Glenn Underground V ní se rovnoměrně střídá Evropa s Afrikou a výsledek umocňuje sborový vokální zpěv, plnící zde úlohu dalšího hudebního nástroje. Za typický nu-jazz (pozn. styl kombinující klasický jazz s moderní elektronikou), bych označil následující remixovanou Pra Manha od Da Lata. Je plná spousty nástrojů od flétny přes typickou basu až po domorodé bicí, stojící tady spíše v ústraní. V podobném duchu se nese i Voonga Vonge od New Sector Movements. S tím rozdílem, že je o něco svižnější a opět se dostává výrazněji ke slovu africký zpěv. Snad nejvíce mne na prvním CD zaujala opět předělaná skladba Dimini od Mory Kante, směřující někam k discu z éry filmu "Horečka sobotní noci", kde si místo Johnyho Travolty stačí představit nějakého Afričana. Kytarová sóla střídající se s klávesami a bubny ženoucími k tanci jsou jejím hlavním poznávacím znakem. Takto nastolené tempo vrcholí v lehce house znějící Zeularaé od UFP, kde se o remix postaral Dennis Ferrer. Myslím si, že ho zvládl velice dobře. Nedochází v něm k nějakému nesouladu house bicích a kláves - naopak ty jakoby neustále rejdí všemi směry a bicí působí jako pevný záchytný bod. Po rytmických věcech přicházejí poslechové. Z nich bych nejvýše vyzdvihl Hard Like A Rock od Daddy Ous. Příjemná s táhle znějícím zpěvem, směřující kamsi do ztracena.

Přejdu nyní k druhému CD. Je více taneční než první, což dokazuje už od samého počátku. Vše začíná převážně funkově znějící Voodoo Bliss, pro níž jsou charakteristické hutně nabasované bicí. Následují dvě převážně disco laděné věci od Afrix a Mood&Cue. U první je něpřeslechnutelný procítěný zpěv, druhá je převážně instrumentálka, přerušená jen občas různými pokřiky. Jako určitou kuriozitu uvádím Los Chicharrons s jejich pomalou Move Out Of The Way, zabíhající až k hip-hopu. Po ní dochází znovu ke zrychlení tempa, čehož důkazem je jak kapela Nuspirit Helsinki, nabízející sem nu-jazzovou Makoomba, tak Dennis Ferrer s hi-life mix úpravou své Funu. To nejlepší pak podle mého názoru představují Afronaught se skladbou Transcend Me v níž má opět hlavní slovo piano, doplněné basou a vokalistkami. Není sice příliš rychlá, ale skutečně v pozitivním slova smyslu "jede". V nemenším měřítku to platí i o Higha Spirit (spiritual afro mix) od Sound Surgeons feat. Kazeeba. Je laděná převážně do house music a z celé kompilace asi nejvíce taneční. Díky kombinaci mužských i ženských vokálů, mezi něž se vplétají klávesy, celkově působí velice propracovaným dojmem. Její autor Peter Lasalle odvedl určitě dobrou práci. Pak už je jen závěr, obstaraný duem Beatless (nemají nic společného se slavnými Beatles) a Marko Bokuhn. Oba jednak hodně zpomalili a zároveň nasadili hodně africký zvuk. Tím Afrotronic 2 končí.

Závěrem bych vyjádřil doporučení nejen tohoto titulu, ale i ostatních hudebních počinů vydavatelství Audiopharm. Neměly by vás zklamat v případě, že máte rádi hudební střety mezi různými kulturami. Mým typem je jejich série kompilací nazvaná Brazilectro o níž tu někdy v budoucnu rád napíšu.

Seznam skladeb - CD1:

 1. Naked Soul feat. Glenn Undreground - Voices of Itun
 2. Da Lata - Pra Manha (new sector movements instr. mix)
 3. Gigi - Guramayle
 4. New Sector Move ments - Voonga Vonge
 5. Minus 8 - Snowblind (les gammas remix)
 6. Mory Kante - Dimini (matty´s II deep allstar mix)
 7. UFP - Zeularaé (kerri´s blissful rub)
 8. Aaron Bingle - Ghananight Moonlight
 9. Ursula Rucker - Spring
 10. Daddy Ous - Hard Like A Rock

Seznam skladeb - CD2:

 1. Janice hosted by Brown, Smith&Grey - Voodoo Bliss
 2. Afrix feat. Dorothee Ningabbire - Zakamucyo
 3. Mood&Cue vs. Joe Montaya - The Secret (stonegroove´s sugarhill spiritual mix)
 4. Jaymz Nylon - High And Higher
 5. Los Chicharrons - Move Out Of The Way
 6. Nuspirit Helsinki - Makoomba
 7. Dennis Ferrer - Funu (hi-life mix)
 8. Afronaught - Transcend Me
 9. Sound Surgeons feat. Kazeeba - Higha Spirit (spiritual afro mix)
 10. Beatless - Life Mirrors
 11. Marko Bokuhn - Liberia

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny


příbuzné odkazy
Various Artists - Brazilectro - session 9recenze
Various Artists - Goa Tribesrecenze
Various Artists - Indian Spirit volume tworecenze
Various Artists - Klubb Latino 02recenze
Various Artists - Saint-Germain des Prés Café - The finest electro-jazz compilationrecenze
Various Artists - Goa Sound System vol. 5recenze
Various Artists - GOA - volume 3recenze
Various Artists - Brazilectro - session 3recenze
Various Artists - Studio-X2 X17DB(2CD-)recenze
Various Artists - Funky Buddharecenze
Various Artists - Anomalous Silencer #5recenze
Various Artists - The Matrix: Soundtrack, písně inspirované filmemrecenze
Various Artists - Houseparty 9recenze