Dneska je sobota, 13.04.2024, svátek má Aleš, venku je 20°C, 26 online
TV 12:22:48

informace o recenzi

Styl
Rok
1999
Label
Sioux Rec. / Maximum Underground
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
11647x
Přidáno:
08.01.2002
Autor:
paranoidvoyeur
 

The Creatures - Anima Animus

obal
Byli to právě The Banshees, kteří definovali pojem gothic rock, tedy spíš zpěvačka Siouxsie Sioux na dotaz novinářů, jak by nazvala tvorbu své kapely. Kapely, která již pár let neexistuje, a která přetransformovala svou tvorbu do bočního projektu The Creatures existujícího již dvacet let.

The Creatures byli vždy progresivnější a experimenty nabitější, než jejich rodný band The Banshees. (Poslední album této formace s názvem The Rapture z roku 1995 byla opravdová bomba britské nezávislé scény. )Členové vždy byli a jsou ´pouze´ Siouxsie Sioux, která se klasicky ujala zpěvu a Budgie obsluhující hlavně bubny a perkuse.

Nyní se dostáváme k desce samotné-Anima Animus (muž uvnitř ženy a naopak)-termín podle psychoanalytika Junga. Nevím, snad se jedná o narážku k popírané bisexualitě. Vůbec vzato, pro tuto kapelu byly vždy vztahy hlavní klíčovou náplní a filozofií jejich děl.

Nejedná se již o decentní žalozpěvy, ale o pořádnou dávku depresivně barvených skladeb.

Opravdu těžká atmosféra desky, která svým goticko-industriálním tempem nahlodává Vaše poslední zbytky důvěry ve víru bytí. Prostě to asi nebude poslech na nějakou party, ale pokud chcete řádně okořenit své splíny, tak máte tu možnost.

Otvírák a zároveň singl této desky se nazývá ´2ND FLOOR´a jaksi vybočuje z nastíněného skeletu desky. Skladba je v duchu tanečním a má býti zřejmě tou ´světlou výjimkou´, kdy nepocítíte žádnou úzkost, ale vzpomínku na elektronické průkopníky typu NEW ORDER či HUMAN LEAGUE.

Druhá skladba ´DISCONNECTED´již odhaluje pravou tvář tohoto alba. Pomalu se valí a dusí naděje vyvolané první skladbou. Je-li to způsobeno zpěvem té Paní oděné v černém, nebo hypnotickou náladou, těžko říci. Prostě náhle opravdu začnete pochybovat.

Třetí zářez ´TURN IT ON´ už pouze utvrdí v nastoleném řádu věcí. Trochu to připomíná IGGY POPa, který řádí nad svou rakví zapuštěnou v zemi a rozpustile kope hlínu na své ostatky.

Pomalu se převalíme k dalšímu počinu´TAKE MINE´, který však je volným pokračováním předešlé skladby. Akorát jsme tlačeni více k zemi údernými zvuky conga…. Trochu nuda, říkáte si.

Dojem však spraví štych ´SAY´. Trochu uklidní rozhárané duše. Oddechovka. Že by vzpomínka na The Banshees?Klid před následující bouří. Je to trocha naděje, které je tu opravdu poskrovnu.

´I WAS ME´ ale opět dráždí vaše nitro a montuje do vaší mysli další pochybnosti. Hlasem podrážděné kurtizány sděluje tu ´ta Paní´nějaké neřesti o svém životě. Skladba pomalu graduje a zvoník od Matky Boží se chechtá.

Jestliže jste ještě opravdu nad věcí a jste také trošku masochisté je tu pro vás další sladké tajemství nad kterým by zajásal i TRICKY. ´PRETTIEST THING´ je sbírka trip-hopové neomalenosti a výpovědi sebevraha.

Osmička je opravdu smrtelná. Jakýsi hymnus apokalyptických myšlenek. Chorály zase upozorňují na monumentálnost a naléhavá sdělení. ´EXTERMINATING ANGEL´ je děsivá věc, trochu vzbuzující pocit bohoslužeb v podání N. I. N. .

Po znásilnění všech vizí je tu opět něco na zub. Není to kyanidová pilule, ale´ANOTHER PLANET´. Trochu pohladí, ale plně se vám neoddá, jako milenka, o kterou vaše srdce marně bojuje a ona na důkaz lásky akorát vyplázne jazyk.

Věc ´DON´T GO TO SLEEP WITHOUT ME´již asi neohrozí Vaši návštěvu pohřebního ústavu. Nejklidnější věc z celého alba vůbec a jako svíce dohořívá, tak i tato skladba uzavírá toto pozoruhodné dílko.

Celkem tedy desítka skladeb, které dokáží oddálit východ slunce, ale zároveň vnutí sugestivně usednout do křesla a zamyslet se nad svou podstatou. A tím nemyslím skákání z oken či plynové opojení. Prostě jen trochu popřemýšlet o současném životě a vykročit ´správným směrem´…
Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest Hallo Tschechien ich such eine wunderschöne Frau
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)