Dneska je čtvrtek, 22.02.2024, svátek má Petr, venku je 8°C, 29 online
TV 04:29:08

informace o recenzi

Styl
Rok
2004
Label
Hed Kandi
Hodnocení čtenáři[3]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
14574x
Přidáno:
17.02.2005
Autor:
apokalypsa
 

Hed Kandi - Disco Kandi 05.04

obal
Ještě než se naplno rozepíšu o tomto výběru vydavatelství Hed Kandi, rád bych blíže přiblížil co byste si zde měli představit pod pojmem disco. Jedná se o jakýsi návrat ke kořenům tohoto hudebního stylu, pocházejících z přelomu 70. a 80.let 20.století, považovaných za dobu jeho největšího rozmachu. Za zmínku stojí uvést třeba skupinu Village People s písničkou Y.M.C.A., považovanou dnes už za klasiku. Pak nastala doba ústupu ze slávy a jak šel čas, začalo se za disco vydávat i to co s ním už mnoho společného nemělo. Zůstal pouze název, ale obsah byl často prázdný. Tento stav bohužel někdy přetrvává do současnosti.

Nicméně původní disco nezaniklo, protože se stále objevovali lidé, kteří ho měli rádi. Snažili se jej udržovat při životě, mimojiné i skládáním muziky čerpající intenzivně z jeho odkazu, obohacovanou třeba vlivy house music. I Eric Prydz se ve své Call On Me nechal inspirovat touto érou. Jestli se vám líbila, pak by vás mohlo následující povídání zajímat, protože se přítomné písničky nesou v podobném duchu.

Začátek prvního CD je breakbeatová předělávka od Mousse T, jenž si vzal na mušku originál I´m A Good Man od Martina Solveiga. Pak už přichází disco o němž jsem se zmínil na začátku. Hned další remixovaná Fly Away skupiny The Sunburst Band navozuje naplno od začátku pocit návratu do 70.let. Trubky, el.kytara, piano, sborový zpěv - vše doplněno dobově přizpůsobenými house bicími. Ve stejném měřítku to platí i o latinskoamericky znějící Felicidad, kterou složili Mambana. Použité piano, doplněné o trubku, vytváří velice strhující atmosféru, jíž napomáhají i vydatně nabasované bubny. Latino vlivy vrcholí ve spolupráci člověka říkajícího si StoneBridge (mimochodem velký pojem v tomto žánru) a zpěvačky Isabel Fruktuoso. V jejich Clorophilla (Put A Little Love) se směřuje hodně do etna a Isabela, společně s ostatními vokalistkami, dodává všemu vysoký standard. Myslím si, že můžu právě tuhle písničku označit za potencionálně velký hit. Vedle disca ovlivněného současným housem, je tu také přítomen vliv funku, což je styl, který v 70.létech také spoluvytvářel hudební dění. Jeho vliv je na prvním CD nepřeslechnutelný hlavně v případě Seasmus Haji mixu písničky Love The Way You Move. Příjemná, mazlivě taneční, záležitost co dokáže po krátké chvíli donutit se zaposlouchat. Pokud jsem tady psal o potencionálním hitu, pak ještě rád zmíním jeden takový případ. Je jím Feels So Good v podání Soul System feat. Jungle Bros. Začíná lehkým saxofonovým sólem co je záhy seskrečováno, aby mohlo znovu nastoupit zpívané disco, prokládané housem. Právě zpěv, přerušovaný občas výkřiky typu: "Come on" "Come on Everybody" "Yeah" a nasazení s jakým je prezentován, dělá podle mého názoru z Feels So Good další vydařený kousek co chytá za srdce.

Na druhém CD dostávají více prostoru současné klubové taneční vlivy a stylově se často přesouváme právě směrem k funku. Za všechny zmíním jednak opět předělanou I Can´t Wait v originálním podání od King Britt Presents Sylk 130 a Last Night A DJ Saved My Life od Seasmus Haji. U obou musím znovu vyzdvihnout výkony zpěvaček, vytvářejících specificky nezaměnitelnou atmosféru. Po nich zvuk přitvrzuje a příležitost občas dostávají i rockové kytary - jako v případě Inaya Day (písnička Nasty Girl). Když jsem dříve zmínil jednu výraznou osobnost, zmíním další. Je jí Armand Van Helden co zde rozhodně není do počtu, nýbrž také přispěl svou My My My k větší pestrosti celého výběru. Závěr se znovu vrací k pohodovému discu, reprezentovaném dvojicí Richard F a Samantha Stock či znovu StoneBridge, působící v Time Of Your Lives coby remixér.

Jestli máte zájem slyšet muziku z níž je výrazně cítit euforie a radost v kombinaci s citem pro skládání nebo remixování, tak možná něco jako tohle, by vám nemělo uniknout. Vydavatelství Hed Kandi se výrazně orientuje právě na ni a v tuzemsku třeba na www.radost-cdvideo.cz si lze v případě zájmu uvedený titul objednat i přes internet. U Hed Kandi v rubrice Compilations, taktéž.

Seznam skladeb - CD1:

 1. Martin Solveig - I`m A Good Man (Mousse T Breakbeat Mix)
 2. The Sunburst Band - Fly Away (12" Vocal Mix)
 3. Mambana - Felicidad (Axwell Vocal Mix)
 4. StoneBridge feat. Isabel Fructuoso - Clorophilla (Put A Little Love) - (T & F vs. Moltosugo Mix)
 5. Basement Jaxx feat. Lisa Kekaula - Good Luck (Summer Bootleg Version)
 6. Saturated Soul feat. Miss Bunty - Got To release (Ian Carey and Eddie Amador Club Mix)
 7. Laurent Wolf feat. Soni Dee - Sunshine Paradise (12" Vocal)
 8. Funkstar De Luxe feat. The Crickets - When I Think Of You (12" Vocal Edit)
 9. I-Jah - Love The Way You Move (Seasmus Haji Mix)
 10. Belezamusica - Running Away (Seasmus Haji Mix)
 11. Soul System feat. Jungle Bros - Feels So Good (Vocal Mix)
 12. The Brand New Heavies - Boogie (Eric Kupper Mix)

Seznam skladeb - CD 2:

 1. DJ Gregory - Solaris (12" Mix)
 2. A`Studio feat. Polina - Sos (Skylark remix)
 3. Peter Malick feat. Norah Jones - Strange Transmissions (Bastone & Burnz Club Remix)
 4. Mousse T feat. Emma Lanford - Is It` Cos I` m Cool? (Torso Gets Cool Remix)
 5. King Britt Presents Sylk 130 - I Can` t Wait (Milk & Sugar Club Mix)
 6. Haji & Emanuel - Weekend ( Vocal Mix)
 7. Seasmus Haji - Last Night A DJ Saved My Life (Vocal Mix)
 8. Armand Van Helden - My My My (Original Mix)
 9. Inaya Day - Nasty Girl
 10. Richard F feat. Samantha Stock - Let The Sunshine Thru (Main 12" Mix)
 11. Ultra DeVoted; Ultra Nate & Gerry De Veaux - Time Of Our Lives (StoneBridge Anthem Edit)
 12. Soul Central - Strings Of Life (Danny Krivit RE-edit)

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
tevo hed kandi
tevo hed kandi
werner Zamindrákovaná Punky
Punky ijkdfhg
apokalypsa RE: RE: RE: FUCK OFF DISCO!!!!!!!!!!
guest apocalypsa
guest RE: RE: FUCK OFF DISCO!!!!!!!!!!
apokalypsa RE: FUCK OFF DISCO!!!!!!!!!!
Punky FUCK OFF DISCO!!!!!!!!!!
guest dohoda
DexterBexter celkem ujde6/10
guest Disco Kandi10/10
acidofil pohoda8/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (13)


příbuzné odkazy
Hed Kandi - Disco Heaven (2007)recenze
Hed Kandi - Disco Heaven 2006recenze
Hed Kandi - Disco Heaven 01.05recenze
Hed Kandi - Disco Heaven 01.04recenze