Dneska je neděle, 25.02.2024, svátek má Liliana, venku je 7°C, 79 online
TV 13:37:48

informace o recenzi

Styl
Rok
2004
Label
Metropolis
Hodnocení autorem:
tip
Hodnocení čtenáři[6]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
21628x
Přidáno:
07.02.2004
Autor:
acidofil
 

Front Line Assembly - Civilization

obal

Civilization lze považovat za logické dovršení dosavadní naprosto nadčasové tvorby skupiny, deska má v sobě hodně prvků z alba Hard Wired, kterému se díky návratu Rhyse Fulbera podobá ze všech alb asi nejvíce. Také je poprvé opravdu hodně znatelně cítit vliv side-projektu "Delerium" v podobě ženských vokálů, sborů a silně i prvků klasiky(viz konec veledíla "Fragmented", nebo "Transmitter").

Album otevíra asi nejhorší, zato asi nejagresivnější část celku - "Psychosomatic", pak hned následuje první singl z desky pojmenovaý "Manical", lehce oprašující staré časy kolem roku 94 kdy vyšlo kytarami prošpekované album Millenium.

Zbytek alba se až na "Strategic" a německy zpívaný "Schicksal" nese v pomerně klidném rytmu. Chytlavé refrény vyzpívané rakouským rodákem Billem Leebem prokládané příjemnými melodiemi a velmi často i absolutně božsky znějcími smyčci vás dozajisté minimálně zklidní, v lepším případě dovedou na pokraj orgasmu.

Fulber a Leeb

Fulber a Leeb

Avšak nenechte se zmást, v žádném případě se nejedná o nic optimistického. Řádná dávka apokalyptyčnosti, zasněnosti a magičnosti dělá z "Civilization" ideální zvukovou kulisu pro opuštěné, zdestruované město v jakémsi scifi..

Většina songů má vyloženě delerium/Synaesthesia-like začátky plné ambientních ploch. Bicí jsou, jak je u FLA již tradicí naprosto neskutečně propracované, probreakované, properkusované skrz naskrz a hlavně xkrát navrstvené přez sebe. Takřka totéž se dá říct i o nepřeberném množství ruznorodých samplů tvořící dokonalý harmonický celek.

Zajisté velká dávka koncentrace a snahy byla věnována vokalům, které jsou více čisté, a ne již tak často proháněné všemožnými efekty jako dříve - ikdyž distorze a vokoder byl očividně taky použit, třeba na konci titulní "Civilization". Co však zůstalo jsou zefektované, backwardované hlasy, skřeky, křiky a podobné.

Leeb a Fulber

Leeb a Fulber

Texty jsou klasicky na vysoké urovní, mnohé vystihují duševní stav mnohých z nás, refrén masterpiecu "Parasite" - work it out - why dont you kill yourself, work it out - can't trust nobody else, work it out - this evil never dies, work it out - you'r better than the rest, několikrát opakované freedom na konci "Civilization" končící záporem isn't, nebo stav ČR přesně popisující to this so much miserable place in the world to live.. v příznačně pojmenovaném "Strategic" taky potěší.

Celkově vzato je Civilization album bezesporu výborné, možná ho trošku kazí poslední a hlavně první song, nicméně to je věc názoru. Nejedná se o desku která uchvátí na první poslech, proto to chce věnovat albu trošku víc času, oplátkou vám bude nekonečné hudební uspokojení. Z mého pohledu nejpropracovanější a nejkvalitnější hudební dílo za posledních x let.

Tracklist:
 1. Psychosomatic
 2. Manical
 3. Transmitter (Come Together)
 4. Vanished
 5. Strategic
 6. Civilization
 7. Fragmented
 8. Parasite
 9. Dissident
 10. Schicksal
 11. Anti

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
FREAKY Naprosto bez konkurenčně nejlepší album od FLAtip
guest RE: RE: CD zadarmo
guest RE: CD zadarmo
nikita5 CD zadarmo
Iron_Storm spickovy!!tip
YesusFist Nedá se nesouhlasit - je to bomba10/10
Iron_Storm dokonaly10/10
slavek ja10/10
Wally Mistři zvuků10/10
guest ART
acidofil RE: Nema absolutne chybu
Qedlach Nema absolutne chybu
airproject FLA essentials
lo5er RE: dokonalost
milf VYBORNY ALBUM!!!
molnee luxus
Pisskot FAJN ***
necrofil dokonalost
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (18)


příbuzné odkazy
Front Line Assembly - Epitaphrecenze
Novinky o Front Line Assembly a jejich novém singlu (31.07.2001)novinka
Front Line Assemblytexty