Dneska je úterý, 26.09.2023, svátek má Andrea, venku je 12°C, 78 online
TV 04:46:55

informace o recenzi

Styl
Rok
2004
Label
Liquid 8
Hodnocení autorem:
tip
Hodnocení čtenáři[13]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
21626x
Přidáno:
28.05.2004
Autor:
Ptakopysk Perry
 

Fear Factory - Archetype

obal

...bohové se vrátili. V jiné sestavě, ale to co na nich máme rádi je tu s nimi...

Když byl kytarysta Dino Cazares vyhozen a nahrazen doteďbasákem Christianem Olde Wolbersem (jeho místo zaujal doteďskoroneznámý Byron Stroud), každý správný fanda FF se bál, co se stane. Stalo se, že byla oznámena práce na novém cédéčku, které mělo jaksi shrnout dosavadní produkci bandu a ukázat vše co máme na FF rádi. Takže jsme se všichni třásli jak to dopadne, když byla původní sestava jaksi... No, dopadlo to proti všem očekáváním TAK SUPER, ŽE BÝVALOU PRODUKCI TO OBOHATILO O KUS SROVNATELNÝ LEDATAK SE VŠEMI OSTATNÍMI CD DOHROMADY!!! Tenhle počin je temný, zaschlou krví obalený mix kytar potenciálu cirkulárky, bubny, které vzbudí mou stoletou sousedku přes ulici tím, že se jí otřesy rozpadne postel, a zpěvu, toho BOŽÍHO zpěvu, který vás vynese VELMI vysoko jen proto, aby vás tvrdý hlas Burtona C. Bella vzápětí hodil dolů a vaší hlavou rozmlátil podlahu v místě, kde si tento záhul pustíte. Od dob DEMANUFACTURE nikdy nebyly bubny pod údery Raymonda Herrery tak výrazné jako teď. To je jen zlomek toho, co se o celém cédu dá říct, ale teď k jednotlivým skladbám:

 • 1. SLAVE LABOR
  Rozjezd je nárazový a více než tvrdě vás kopne do rytmu ve kterém se celé CD odvíjí. Skladba je rytmická a už tady je poznat, jak vypadá práce bubeníka v Alternative skupině. Ti v angličtině zběhlejší si určitě vychutnají klasické FF texty (GOD, HELP ME POUR THIS GAS ON ME!).

 • 2.CYBERWASTE
  Hned pár vteřin po začátku zjistíte, kde se na obalu vzala nálepka označující explicitní obsah. CYBERWASTE je vlajková loď CD a je to solidně nejtvrdší skladba od dob SOUL OF A NEW MACHINE, tedy dob, kdy FF hráli Grind/Death metal. Vyplatí se poslechnout si skladbu několikrát a pokaždé věnovat pozornost jinému nástroji. Má i krátké kytarové sólo. Dokonalý odvaz.

 • 3.ACT OF GOD
  Začátek vypadá klidně a slibuje naději oddechu od předchozí písně. To, co za chvíli začne, tuto naději solidně kopne do žeber a po zbytek skladby jí bude velmi brutálně lámat končetiny. Bubny jsou v této skladbě jednoduše nepřekonatelné a standartně dominující kytara jen dokresluje pozadí skladby. Lahůdka.

 • 4.DRONES
  Rytmická skladba, co se kytar a bubnů týče, opak trojky. Předehra k...

 • 5.ARCHETYPE
  Titulní skladba přináší neobvyklý styl, který možná není zrovna typický, ale rozhodně se povedl.

 • 6.CORPORATE CLONING
  Nárazová skladba s velmi zajímavým-hm-robotím zpěvem. Jeden čas jsem měl pocit že v pozadí slyším ženský hlas (jak neslýchané:-) Rozhodně neopomenout.

 • 7.BITE THE HAND THAT BLEEDS
  Podle názvu by se dala čekat další řežba. Omyl. Je to pomalejší, jaksi smutnější skladba, ve které uslyšíte i nezkreslenou kytaru. Skoro jako INVISIBLE WOUNDS (DARK BODIES) z DIGIMORTALU. Jetli tu skladbu máte rádi, jste doma.

 • 8.UNDERCURRENT
  Tady si na své příjdou fanoušci OBSOLETU. Je to vše, co tento počin dělá špičkovým (myslím OBSOLETE (ARCHETYPE je taky špica, takže je to vlastně jedno)). Táhlé kytary potlačující buben+jaksi vznášející se UNDERCURRENCE, SLOWLY DROWNING ME (tuhle narážku pochopí jen někdo, kdo FF poslouchá X let a má všechny CD která se dala sehnat).

 • 9.DEFAULT JUDGEMENT
  Nejvíce se blíží k SOUL OF A NEW MACHINE, má poměr zpěv-kytara-bubny tak akorát. Přece jen se však jedná o slabší kus (ale ne moc).

 • 10.BONESCRAPER
  A teď něco pro děti na spaní. Ti kteří si poslechli celý disk až sem (a pro ty ostatní taky) se tu schovává nářez přesně jakoby z DEMANUFACTURE. Skvěle se poslouchá, krvavé texty (RIP MY HEART FROM MY CHEST). Velmi boží.

 • 11.HUMAN SHIELDS
  Znovu oddechovka, možná kapku tužší, leč stále melodická, se skvělým zpěvem a krásnými bubny.

 • 12.ASCENSION
  Spoluautorem Rhys Fulber. Krásně řešené outro, v pozadí slyšíte části textu z předchozí skladby. Ale pozor, ať neusnete. Ještě bonbónek.

 • 13.SCHOOL
  Autorem Kurt Cobain, samo o sobě záruka kvality. Jen si nejsem jist jestli je tahle skladba i na obyčejném cédu.

K tomu všemu ještě zbývá dodat:
JESTLI SE VÁM TAHLE HUDBA LÍBÍ, KUPTE SI JI JAKO JÁ. ZA '599 JSEM SEHNAL LUXUSNÍ DIGIPAK VERZI S BONUSOVÝM DVD (ZÁZNAM AUSTRALIAN TOUR 2004). Je jasně poznat, proč se to jmenuje ARCHETYPE. Jestli si chcete na ukázku poslechnout CYBERWASTE, dá se možná ještě stáhnout z jedné stránky, na kterou je link na WWW.FEARFACTORY.COM / news. A jestli se vám hodnocení bude zdát přehnané, nezávidím vám to. Já jsem si vybral jasně.


Copyright © 2000-2023 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest arch
guest Holly10/10
guest mazec10/10
guest ff10/10
ASC fear factory10/10
jaws ff jsou nejlepší
creason Paráda9/10
storm pro ty kdo rikaj ze je to hnus9/10
Hugo de Moravia RE: Transgression
guest BHJH
Karbi Transgression
guest Transgresion
Karbi RE: FF
SLIPKNOTman RE: Punk not death
SLIPKNOTman FF
guest Je to v poho10/10
Melchiah ff
vccvcvxc cc10/10
Grizlinka dobry10/10
Billx Jste curaci vsichni10/10
guest Bill10/10
WillieBirkin FF rulez!10/10
Iron_Storm polibte mi vsichni prdel. ff rulez!!!8/10
YesusFist -> RE: KTEREJ KRETÉN???
Munky KTEREJ KRETÉN???
muff-lone wtf...
YesusFist RE: RE: RE: hnus
dIGIMURDER RE: ff archetype
dIGIMURDER RE: Co už
guest RE: RE: hnus
guest Punk not death
guest tyler
guest jude
Dandyy Co už
Kubrt Archetype
macago ff archetype
Black_bery mírrnejší odnocení
YesusFist RE: hnus
edrahil hnus
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (39)


příbuzné odkazy
Fear Factory - Digimortalrecenze
Fear Factory - Digimortal (03.05.2001)novinka
Fear Factorytexty