Dneska je neděle, 23.06.2024, svátek má Zdeňka, venku je 16°C, 48 online
TV 01:06:12

informace o recenzi

Styl
Rok
2003
Label
Artemis Records
Hodnocení čtenáři[6]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
18931x
Přidáno:
05.01.2006
Autor:
slayn
 

Dope - Group Therapy

obal

Americká kapela dope není jenom další z řady průměrných metalových kapel, kterých je za mořem stovky. Tahle banda to je Edsel Dope a Edsel Dope je hlavně tvrdá práce, odhodlání a sebeobětování. Hraní obětoval svůj život, čemuž nasvědčuje i to, že odešel ze školy a prodával drogy, aby mohl financovat svoje dema, která pak rozdával zdarma. Do dope vložil veškerou svou energii a emoce a na desce Group Therapy je to slyšet. Když se mi tahle placka poprvé dostala do ruky tak z mechaniky dlouho nevylezla. Abych trochu přiblížil zvuk kapely, je v něm hodně slyšet industrial, speed metal, ale i rock'n'roll. Typické jsou drsné riffy na hodně zkreslených kytarách a spoustu samplů.

Teď už k jednotlivým songům:

Ve Falling Away uslyšíte zvuk charakteristický pro skupinu. Klidnější části a uřvanější refrén jsou rovněž běžné záležitosti alba. Jako první song dobře uvádí zbytek desky.

První důvod proč na obalu uvidíte známou nálepku "Parental Advisory" se nachází už v názvu další písničky. Bitch. Podle mě jedna z nejlepších písniček na albu, i když konzervativnějším jedincům se asi líbit nebude. Její text mi v hlavě zní snad pořád: "The one I love I hate. But the sex is great! "

I Am je dalším "majstrštykem", který jsem měl tu čest už snad tisíckrát slyšet. Text o tom, že jsem to co sem a nebudu ze sebe dělat někoho jiného je prezentován relativně mírnou částí písničky, aby pak Edsel zběsile řval "Fuck you! I am what I am!"

V písničce Motivation se kapela asi nejvíce přibližuje k taneční hudbě, kde i samotný text nutí k pohybu ("Move. Motivation. Get into the groove"), ale stále je v tom dostatek metalu, aby to zapadlo ke zbytku alba.

Oproti tomu zpěv v songu Sing se zase blíží k rapu. Tahle písnička je spíše pomalá oddechovka, ale zase nečekejte něco ve stylu balad od Metallicy. Text jasně vyjadřuje Edselovu lásku k hudbě a už proto mě chytla a vlastně se jí i řídím: "Some people sing to sing the songs that they like best"

Z klidu navozeného touhle písní vás jistě vyvede další kousek, Now Is The Time. Ze zpěvu i hudby tady přímo vyzařuje agrese a přímočará syrovost.

Paranoia je podle mě přesně to co bych od písně s takovým názvem očekával. Vztek i úzkost ze skladby přímo tečou.

Bring It On je další charakteristická skladba - pomalejší a klidnější pasáže a vyřvaný refrén. K tomu už snad není co dodat.

Po Sing je na albu ještě jedna pomalá píseň. Jmenuje se Another Day Goes By a podle mě je ještě o chlup lepší.

Další písnička, Today Is The Day, patří mezi moje nejoblíbenější písničky od dope. "Forget about tommorow, today is the day!" se dosti blíží k mému vlastnímu mottu.

V podobě Burn se na vás vyřítí nemilosrdný nářez, při kterém člověk skoro dostává chuť něco (nebo někoho) rozbít. Pro fanoušky tvrdší hudby asi jedna z nejlepších na albu, pro odpůrce tvrdší hudby důvod stát se jejím příznivcem.

Ale pořadí songů je naštěstí vhodně zvolené, takže než stihnete něco (nebo někoho) poškodit tak vás uklidní Easier, další z "balad". Také není špatná, ale já osobně mám radši Another Day Goes By.

CD uzavírá celkem vyrovnaná písnička So Low, ketrá vás donutí vzpomenout si na zbytek alba (a poslechnout si ho znova.. a znova.. a znova..).

Tohle album (i skupina) patří mezi moje nejoblíbenější vůbec. Jestli se nad ním mám celkově vyjádřit, tak použiju citát někoho jiného v jiné recenzi: "Pokud jste fanoušci dope tak už jste to pravděpodobně slyšeli. Jestli ne, tak se jimi stanete!" Pokud bych měl kapelu přirovnat k nějaké jiné, tak bych asi dlouho přemýšlel, kapela je svým způsobem nezaměnitelná a originální, ale proti srsti by asi nemusela být fanouškům SlipKnoT, Nine Inch Nails, Ministry nebo Fear Factory, ale berte to s rezervou. Pro víc informací určitě navštivte http://www.edseldope.com

tracklist:
 1. Falling Away
 2. Bitch
 3. I Am
 4. Motivation
 5. Sing
 6. Now Is The Time
 7. Paranoia
 8. Bring It On
 9. Another Day Goes By
 10. Today Is The Day
 11. Burn
 12. Easier
 13. So Low

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest RE: czech&slovak funclub
guest TRričko
aaaaaa9 dope8/10
guest czech&slovak funclub
guest MILUJU10/10
Samantha +++ Dope +++10/10
guest Best10/10
guest nic moc
guest dope
Naidl DOPE10/10
guest DOPE10/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (11)


příbuzné odkazy
Dopetexty