Dneska je pátek, 24.05.2024, svátek má Jana, venku je 18°C, 57 online
TV 12:17:30

informace o recenzi

Styl
Rok
2004
Label
Geffen Records
Hodnocení autorem:
tip
Hodnocení čtenáři[6]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
38409x
Přidáno:
24.06.2004
Autor:
acidofil
 

Cure, The - The Cure

obal

"Iii Can't find myself", zpívá Robert Smith, zpěvák a leader skupiny The Cure v první písničce příznačne pojmenované "LOST".

Po bezmála 25ti letech od vydání prvního řadového alba Three Imaginary Boys se nelze divit, že múza nepoletuje kolem Roberta již tak často a že jsme na nové album pojmenované důvtipně THE CURE museli čekat celé dlouhé 4 roky, stejnou dobu jako na předchozí desku Bloodflowers.

Název alba THE CURE napovída, že je vcelku pravděpodobné, že Cure budou již tradičně tvrdit, že jde o desku poslední, snad bůh dá a opak bude pravdou.

Je vidět, že zmíněné múze musel Smith špetku pomoc a tak si například v druhém kuse "Labyrinth" vzpomenete třeba na poněkud nešťastné album The Fragile od Nine Inch Nails. I přes tyto "inspirace" je celé album díky specifickým zasněně-romanticko-depresivním, podivně happy a občas i lehce utahaným rysům The Cure, a hlavně nezaměnitelnému hlasu zpěváka, přiměřeně originální.

Robert Smith již x měsíců(možná spíše let) před výdáním tvrdíl, že album bude znatelně rockovější a hlavně tvrdší. Nemýlil se, zběhlý fanoušek této kytarové legendy již při prvních pár minutách zbystří znatelně tvrdší, surovější a hlavně syrovější zvuk, bezesporu se jedná o částečný návrat k dobám The Head On The Door či Wish.

Celé album působí(naštěstí, a nejspíš i cíleně) znatelně staře, nekoupit si album dneska a nevidět na zadní straně poměrně(spíš totálně) kontroverzního obalu "2004", myslel bych si že jde o nikdy nevydanou desku z roku 1995, nemalý počet fanoušku tak utře slzu při vzpomínkách na doby již přes deset let vzdálené...

Je až neuvěřitelné kolik pro Cure vcelku netypické agrese se skrýva v šesté skladbě "us or them". Naproti tomu romantikou a loved-texty procpané "taking off" Vás vtáhne tamtéž co třeba High v roce 92.

Velice klidně a příjemně působí chvilkama až operně vyzpívaná "anniversary", díky použitému piánu, ruzným hlukům a celkové pomalosti občas připomína muse či radiohead, výborná skladba.

Prvním vyloženě hitovým singlem, který již notnou dobu okupuje hitparádu pražského Rádia 1 je vcelku veselý vtipně pojmenovaný kus "The end of the world", který svojí čistotou zvuku vybočuje z celého alba, nepočítaje "taking off" kterýžto bych tipoval na singl druhý.

Co dodat, nemá cenu popisovat jednotlivé songy, album působí jako velice kvalitní průřez celou 25tiletou tvorbou skupiny, zkrátka čekání se vyplatilo a staré dobré časy The Cure sou zpět, jen v poměrně rockovějším podání. Co se mně týče obal rozhodně neskončí pod centimetrem prachu a cd bude rotovat v mechanice sakra často.

Vyčesejte si vlasy do všech stran, plácněte na obličej notnou dávku bílého makeupu, hoďte na sebe fešně barevnou košili, popadněte prachy a vyražte do nejbližší cd-prodejny!


tracklist:
typicky cure cd

typicky cure cd

 1. Lost
 2. Labyrinth
 3. Before Three
 4. The End of The World
 5. Anniversary
 6. Us or Them
 7. alt.end
 8. (I Don't Know What's Going ) On
 9. Taking Off
 10. Never
 11. The Promise

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Lenka77 The Cure v Praze10/10
guest Koncert v Praze 200810/10
Allen RE: POSLEDNÍ DESKA???
guest RE: POSLEDNÍ DESKA???
guest amazonka1/10
deniss Kdo vi10/10
guest RE: POSLEDNÍ DESKA???
MMakysEK geniální album8/10
Deucalion Soundtrack ke konci světa10/10
postpunk genialita smysluplného chaosu:-)
Meinard Mensn řitním alpinistou!!!
guest cure
acidofil RE: uz to neni co to byvalo
guest RE: skvele album
terezka hlasujte!!!!!!!!!
hss uz to neni co to byvalo
guest Super!!!
Venca The Cure forever
PJR Super album
guest Nááááádhera
guest Je to nářez!!!!
ennoir skvele album
guest POSLEDNÍ DESKA???
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (23)


příbuzné odkazy
Cure, The - Greatest Hits - DVDrecenze
Jedinečný koncert The Cure v Berlíně! (15.10.2002)novinka
The Cure vydávájí výběr hitů + 2 nové písničky (29.10.2001)novinka
Cure, Thetexty