Dneska je středa, 22.05.2024, svátek má Emil, venku je 16°C, 180 online
TV 00:17:39

informace o recenzi

Styl
Rok
2005
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[11]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
21213x
Přidáno:
14.02.2006
Autor:
Domingo
 

Coldplay - X&Y

obal

Tak u téhle desky je v první řadě potřeba si ujasnit, jaký styl vlastně Coldplay hrají. Nejčastěji bývají přirovnáváni k U2 (pop rock) a Oasis (brit pop), ale třeba na předchozí desce A Rush Of Blood To The Head jsou zřetelně slyšet jak klasické rockové postupy i jednodcuhé kytarové písničkářství á la Bruce Springsteen, tak i složité klávesové kompozice. Nová deska působí zatím asi nejpropracovanějším dojmem a ze všeho nejblíž se blíží k současným Marillion, tedy alternative/progress rocku. Stejně jako Marillion staví Coldplay především na nezaměnitelném zpěvu (i když Martin je o trošku slabší zpěvák než Hogarth) a křehkých citových náladách, které vytvářejí z Coldplay cosi neskutečně emotivního. X&Y působí hodně intimním, komorním dojmem, což vytváří především dokonalá naaranžovanost celé nahrávky.

Velkým plusem alba je vyrovnanost jednotlivých skladeb. Narozdíl od Parachutes a Rush Of Blood...nemá X&Y téměř žádné hluché místo, všechny skladby včetně skryté Til Kingdom Come mají přibližně stejnou úroveň, a tak je v podstatě úplně jedno, které songy budou vybrány jako singly. Z desky mám pocit, jako by Coldplay natočili aspoň čtyřicet nebo padesát věcí a dlouho se hádali, co vyhodit...a není vyloučeno, že dost brzy vyjde právě z těchto přebytků nová deska, která by údajně měla být daleko rockovější a kytarovější.

Coldplay mají jednu úžasnou vlastnost: schopnost navodit atmosféru. Pomáhá tomu jak Martinův tříoktávový zpěv, tak hojné využívání jak varhan, tak klasického klavíru a někdy i kombinace obou nástrojů (Fix You). Nejsilnějším momentem alba je sekce White Shadows-Fix You-Talk. Představuju si, že jedu v noci po prázdné dálnici někam daleko od všech starostí a problémů a u toho mi hraje White Shadows, která se v závěru přehoupne do nádherného klenutého nápěvu s varhanami, aby plynule navázala na Fix You...mimochodem právě Fix You nezní z rádia ani z klipu ani z poloviny tak úžasně jako z desky, kde plynule navazuje na konec White Shadows. A ten příšerně vysoký mňoukavý zpěv, ze kterého se mi vždycky otvírala kudla v kapse, se najednou do té skladby skvěle hodí...jak už jsem říkal, Coldplay pracují s atmosférou. Jejich skladby jsou neskutečně jednoduché, vždyť třeba právě Fix You jsou čtyři akordy pořád dokola (plus jeden navíc v refrénu), Talk stojí na dvou kytarových taktech, Speed Of Sound je lehce předělaný megahit Clocks a Swallowed In The Sea nemá žádný refrén ani sólo, prostě se jen jedna melodie opakuje pořád dokola. Přesto je X&Y podle mě zatím nejlepší mainstreamovou deskou nového tisíciletí. Ten desátý bodík si schovávám do zásoby, ale tak nějak si neumím představit, kam až by Coldplay chtěli zajít?!

Tracklist:
 1. Square One
 2. What If?
 3. White Shadows
 4. Fix You
 5. Talk
 6. X&Y
 7. Speed Of Sound
 8. A Message
 9. Low
 10. The Hardest Part
 11. Swallowed In The Sea
 12. Twisted Logic
 13. Til Kingdom Come

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Anka_CZ :Otip
guest jjjjjj10/10
guest Pane Bože !!!10/10
guest NIC MOC3/10
Václav Coldplay
Ritchie The Frames6/10
guest kde jsou COLDPLAY
kellyska zvláštní
DJ Kastl Goldplay10/10
ivicek Coldplay10/10
Fretis =)10/10
guest gtgjrhgztrtreztrzt
blackholesun .
Maki Cold Play8/10
guest ...
dmgirl ...10/10
herrspiegelmann xy
Creep čím dál horší4/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (18)


příbuzné odkazy
Coldplaytexty