Dneska je pátek, 29.09.2023, svátek má Michal, venku je 21°C, 275 online
TV 11:32:20

informace o recenzi

Styl
Rok
1992
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[2]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
23591x
Přidáno:
13.09.2004
Autor:
Lenny
 

Blind Guardian - Somewhere Far Beyond

Somewhere Far Beyond

Somewhere Far Beyond

Po 2-leté pauze nahráli Slepý Strážci ve stále stejné sestavě - Kürsch (zpěv a basa), Olbrich (hlavní, rytmická a akustická kytara a sbory), Siepen (rytmická, akustická kytara a sbory), Stauch (bicí) nové album, a nutno říci že se kvalitou vyhouplo zas o poměrně slušný kousek výš a proslavilo tak jednu z nejlepších heavy metalových kapel po celém světě. Dozrál především zpěvák kapely Hansi Kürsch, který dokázal perfektně zkrotit svůj hlas, a za zmínku také rozhodně stojí sbor, který se příjemně střídá ve zpěvu s Hansim, v již tradičně skvělých textech. Na albu prakticky není slabší místo, snad až na "proklad" The Pipper's Calling, který je dle mého skromného názoru šlápnutím vedle, ale budiž, je to jenom minuta a půl. Akustická verze písně Theatre Of Pain by tu také nemusela být, na originální verzi prostě nemá - obvykle vypínám přehrávání před touhle písní.

Strážci zde také začali krom klasických metalových nástrojů používat i akustické kytary [a jiné podobné nemetalové nástroje] - a byl to vskutku skvělý nápad, a to nejen v písni The Bard's Song : In The Forest, která se již stala kultovní [v Německu vyšel singl kde je několik live verzí této písně], na koncertech ji zpravidla zpívá víc publikum než Hansi - a je to opravdu skvělý zážitek.

Hansi Kürsch

Hansi Kürsch

Na celém albu se neustále zběsile střídá tempo z rychlého kytarového hromobití k pomalým částem, kde dominuje Hansiho hlas, např. v doprovodu klavíru, a tento styl graduje v titulní písni celého alba Somewhere Far Beyond. Poslední tři písničky na albu jsou bonusové předělávky - Trial By Fire od NWOBHM Satan a Spread Your Wings od Queen, a poslední je akustická verze Theatre Of Pain (BG), která je tu spolu s TBF troch navíc, nicméně Spread Your Wings se povedlo, byť je na Strážce poněkud netypicky popové [nepočítáme-li album The Forgotten Tales, které je plné takovýchto předělávek].

Na závěr bych se ještě zmínil o obalu - toho se stejně jako na Tales From The Twilight World ujal Andreas Marschall, a dopadlo to na jedničku. Na přední straně je klasická "dračákovská" družinka sedící okolo jakéhosi artefaktu, pod kterým je kámen s "vyrytým" nápisem s titulem alba. Zezadu je pak v pozadí kmen nad vodou, na němž sedí bazylišek (či co to je za potvůrku), a v popředí pak tracklist a fotka kapely.

Album má vše, co se od Blind Guardian očekává - sílu, krásu, melodičnost, skvělé sbory a briliantní fantasy texty z pera Hansiho, inspirované klasicky Tolkienem, Moorckockem a dalšími velikány fantasy literatury, ale i např. filmem Blade Runner [Time What Is Time]. Nijak zvlášť nepřekvapilo, ale určitě překonalo starší tvorbu Strážců, a rozhodně se jen tak neoposlouchá. Co víc si může metalový fanoušek přát než 13 (resp.10) písniček, které se pomalu stávají metalovými hymnami.

Nyní tedy popis jednotlivých písní

1. Time What Is Time - První píseň alba začíná jemným brnkáním na kytaru (akustickou), které se však záhy mění v bubnový & kytarový (elektrický) nářez, a vzápětí zas do jemného popěvku "When the moonchild has crying...", následuje pět a půl minuty poctivého metalu a na konci se přechází zpět k akustické kytaře & flétně.

2. Journey Through The Dark - Rychlá píseň, s chytlavým refrémem "Mystical old bard, your journey through the dark". Nemá žádné pomalejší pasáže, prostě heavy metalová "vypalovačka" - nic víc, nic míň.

3. Black Chamber - Krátká pianová vložka - skvěle zde vyniká Hansiho hlas - jen on a piano, a když se k tomu připočítá lehce morbidní text, máme tu další skvělou písničku :-).

4. Theatre Of Pain - Pěkná depresivní píseň, hudba je podmalovaná ještě nějakými klávesamy. Jednodušší píseň, avšak velmi dobrá.

5. The Quest For Tanelorn - Velmi pěkná píseň, jejíž hlavní motiv se neustále střídá s pomalými chorály a skělým nápěvem "On our quest for Tanelorn, we lose our way". Jedna z nejlepších pecek alba.

6. Ashes To Ashes - Píseň začíná poněkud netradičně, chrochtáním které by človék skoro tipnul spíš na nějaký death, ale brzy se to zase rozjíždí v klasickém stylu. Hansi se střídá ve zpěvu se sborem, proloženo kytarovými sóly a stylovým nápěvem "Ashes to ashes, dust to dust".

Blind Guardian

7. The Bard's Song : In The Forest - Kytarová písnička, posluchač je uchvácen Hansiho hlasem, který na konci v popěvku "They all will remain" vylétá snad až do nebeských výšin. Z této písně na vás dýchne atmosféra světa, kde žijí trpaslíci, elfové, hobiti a zaplaví vás pocit lítosti, že je to jen v písničce. Opravdu mimořádná písnička, kterou zná asi každý pořádný příznivec Blind Guardian nazpaměť i pozpátku. Byť nemetalový, asi nejlepší kousek alba.

8. The Bard's Song : The Hobbit - Píseň napsaná na motivy Tolkienova Hobita. Klasičtí Strážci, melodický heavy... Toto je zase spíše slabší píseň, abych pořád nechválil.

9. The Pipper's Calling - Tak tato dudová vložka je tu podle mě navíc. Jenom minuta dud, nic víc...

10. Somewhere Far Beyond - Titulní osmiminutová píseň alba, vskutku vydařená. Začíná se v rychlém tempu, ale po dvou minutách se přechází k pomalejšímu motivu, vzápětí se zas přiostřuje a pak se místo jedné kytary objevují dudy, což je vskutku příjemná změna. Text je zde opravdu skvělý a popěvek "I am the narrator" vám bude znít v uších ještě dlouho po poslechu písně.

11. Spread Your Wings - Předělávka písně od kapely Queen, na Blindy nečekaně popová, nicméně vyařená. Text mě dost oslovil (You're always dreaming, You've got no real ambition, you won't get very far...so honey, spread your wings and fly away,sly away, far away), nicméně za ten vděčíme Queenům. Tato písnička se na toto album přesně hodí...

12. Trial By Fire - Další tvrdší píseň, poměrně nemelodická, po Spread Your Wings působí jako pěst na oko. Ne že by to byla špatná píseň, ale na toto místo se mi prostě nehodí, a nezachrání to ani text zabývající se shozením atomové bobmy v r. 1945.

13. Theatre Of Pain (Classic version) - Předělávka čtvrté písně alba, která však orignálu sahá sotva po kolena. Tato píseň je tu podle mě naprosto navíc...


P.S: Díky acidofilovi za pomoc při psaní ;-).
Copyright © 2000-2023 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Tombson RE: pozn.7/10
Istram pozn.8/10
Lenny RE: RE: Super
metalking RE: Super
Lenny RE: Super
Gisele Super
metalking RE: RE: Blind guardian
Lenny RE: Blind guardian
metalking Blind guardian
Lenny RE: dobra recenze
Iron_Storm dobra recenze
Cryspy Výborný album
Lenny RE: krátka recenzia
iluvatar krátka recenzia
Lenny RE: Smwhrfrbnd
guest Smwhrfrbnd
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (16)


příbuzné odkazy
Blind Guardiantexty