Dneska je neděle, 25.02.2024, svátek má Liliana, venku je 6°C, 29 online
TV 11:58:08

informace o recenzi

Styl
Rok
2001
Label
warp records ltd.
Hodnocení autorem:
tip
Hodnocení čtenáři[3]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
20990x
Přidáno:
03.11.2001
Autor:
mulphia
 

aphex twin - drukQs

Od roku 1990 jde muzika cornwallského zrzavo-vousatého géniuse Richarda D. Jamese (Aphex Twin) z extrému do extrému. V roce 1994 - minimalistické mistrovské dílo 'Selected Ambient Works Volume 2', každý kousek je neuvěřitelný, pomalý, dlouhý, jako by byl samostatným organismem. Album z roku 1996 'The Richard D. James Album' spojilo krkolomný beat s naivními smyčci, synthetizéry a Aphexova osobitého popu plného humoru a citlivé nostalgie.

Nyní, jeho první album v novém tisíciletí, 2-CD s 30 skladbami 'Drukqs', všechny extrémy jeho osobnosti jsou přítomny, vytvořil zde mnoho zvrhlých, ale efektivních kontrastů. Vyskytuje se zde klavír v kousku jako 'Avril 14.' přes psychotický acid/jungle jako je 'Cock/ver10', připomínající klid před bouří. Muž s darem pro melodii, posedlí kvalitou zvuků, a se zájmem o avantgardu rád požívá mocný akustický nástroj jako je právě klavír. A s originalitou sobě vlastní si s ním náležitě hraje, tu nechá percuse kopírovat přesně rytmus klavíru, tu mu přídá kovový zvuk, v 'Kladfvgbung Micshk' ho používá víc pro rytmus než pro melodii. Skladba jako 'Jynweythek Ylow' by byla opravdu příhodné doplnění nějakého filmu, který se odehrává v zimě, takže výborně by mohla podkreslovat 'Fargo' jenž nedávno opět česká televize vysílala. Stylisticky není na albu nic nového, můžeme zvolat "Come on, cunts! Let's have some Aphex acid!" a "I'm taking control of the drum machine!" (což připomíná "I want your soul!" v 'Come to Daddy'), pravdou je že skladby jsou neuvěřitelně komplexní a je to opravdu pěkný poslech.

'Drukqs' je plné kontrastů, které se vyskytují hlavně uvnitř jednoduchých částí skladeb, ne jen lineárně, ale také ve vrstvách, jako například ve 'Vordhosbn' v pozadí jede velice silný syntetizér, s kterým ovšem nahoře reflektují tvrdé ostré fragmenty beatu. 'Ziggomatic v17', pravděpodobně nejvíce vystihuje technickou stavba většiny dalších skladeb, křečový acid groov a trylkující syntetizátor, který usiluje o zvukovou nadvládu, a tak se spolu často překrývájí a blokují. Nakonec rytmus prohraje a náhle se postupně začne snižovat, odcházející vítězný synth namaluje světelný mžik noční oblohy, a zdvořilý robot nás nabádá ke spánku ("thank you for your attention.bye"). Takhle to je podobné u většiny skladeb, rozdíl někdy bývá, že namísto vzorkování tvoří Richard zvuky sckratchingem. Mnoho skladeb na 'Drukqs' má opravdu nekonvenční struktury. Oproti extrémního opakování jeho nejrannějších prácí nebo vracení se k melodické tématice, jsou tyto kousky mírně jiné. Uprostřed hrubých rytmických útoků jako '54 Cymru Beats' a 'Omgyjya Switch7', kde krátké synthetické průchody zdají se jako letmé pohledy do nových tříd nebo celých světů možností, ale pak náhle zmizí.

Jednoznačně se nedá říct názor na každou skladbu tvlášť, či dokonce říci, co která vyjadřuje. Žádné z nich nemůže být dán štítek či nálepka, přestože skrz pedantskou instrumentaci každého odstínu melodie, rytmusu se dá definovat jak se cítil když to psal. Ve skutečnosti, jeho hudba o pocitu, když jeho písně obsahují texty, jsou tam vždy jen pro jednoduchý žert a ne pro jakýkoliv druhu sdělení. Na většina jeho skladeb je nemožné tančit, proto on je opravdovým jediným geniem, neboť jeho hudba nás opravdu přiměje ji poslouchat a ještě mnohem lépe, cítit. Tentokrát bez jednotlivého přístupu ke skladbám, jeho nálada zdá se je tvrdší, temnější. Jeho tma se odráží v názvech nevyslovitelných písní jako například 'Bbydhyonchord', 'Petiatil Cx Htdui', 'Beskhu3epnm' (což by se dalo brát jako náznak jeho pokračujících problému se slovy: na 'Selected Ambient Works Volume 2' názvy skladeb představovaly obrázky, ne jména). Jeho veselý výstřední humor bezmála zmizel, při skladbě 'gwarek2' jsem dokonce dostal strach a jen 'Avril 14.' se přibližuje nostalgickému pocitu 'Richarda D. James album'. Nálada tohoto alba, zdá se je plná tajemství jeho nervové nestability a ďábelsky využívá současnou Richardovu zlepšenou technickou odbornost, jak v hudební kompozici tak v programování, důsledkem je tedy skladba důvtipnější a ještě komplikovanější. 'Drukqs' je nejvíce deprimující tech-čarodějnictví jaké jsem vůbec kdy slyšel, avšak jeho hluboké efekty staví na citech stejně jako na rozumu. Rušivé nelibozvučné disharmonie a evokující struktury spojují se s nádhernou bohatou a velmi zvláštní atmosférou, často výjimečně krásnou 'Meltphace 6', občas spíš jen náznakovou 'Omgyjya Switch7', ale vždy fascinující.

tracklist CD1
 1. Jynweythek
 2. Vordhosbn
 3. Kladfvgbung Mischk
 4. Omgyjya-Switch7
 5. Strothatynhe
 6. Gwety Mernans
 7. Bbydhyonchord
 8. Cock/ver10
 9. Avril 14th
 10. Mt Saint Michel + Saint Michaels Mount
 11. Gwarek2
 12. Orban Eq Trx 4
 13. Aussois
 14. Hy A Scullyas Lyf Adhagrow
 15. Kesson Dalek

tracklist CD2
 1. 54 Cymru Beats
 2. Btoum-Roumada
 3. Lornaderek
 4. QKThr
 5. Meltphace 6
 6. Bit 4
 7. Prep Gwarek 36
 8. Father
 9. Taking Control
 10. Petiatil Cx Htdui
 11. Ruglen Holon
 12. Afx237 v.7
 13. Ziggomatic 17
 14. Beskhu3epnm
 15. Nanou2

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Slyšeli jste i Vy toto album? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
acidofil RE: RE: tokio hotel
guest RE: tokio hotel
guest MC Milosh nejvíc rezpektuje
guest http://www.aphextwin.wz.cz9/10
guest RE: RE: A.Twin
guest RE: A.Twin
guest aphex twin
guest tokio hotel
Fisha Ampex Twin
guest RE: Fuj
guest RE: Fuj
kuttes super typ10/10
guest A.Twin
guest >..>
Analord VERY GOOOD10/10
Andrejska No já teda nevim, jestli mě to nadchlo...
guest RE: oleeeeee
SQUAREPUSHER oleeeeee
hvojt zabít čas
guest RE: aphex
guest RE: Fuj
modrapusinka :o)))
quest RE: dokonalej silenec
quest Fuj
guest dokonalej silenec
Rephlex aphex
aPheX RE: Jo,jo
mario aphextwin
ar_key Jo,jo
dustman -=AFX rulez=-
lukyhell Let's Have some Aphex acid!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (31)