Dneska je neděle, 21.04.2024, svátek má Alexandra, venku je 2°C, 29 online
TV 22:35:37

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[2]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
7091x
Přidáno:
01.03.2010
Autor:
Chen
 

Zombieland

obal

Určitě jste o Zemi mrtvých slyšeli, neprovází ji horší, než vynikající pověst svěžího větru v zahnívajících vodách zombie žánru. A něco na tom bude. Nenechte se strhnout přehnaně oslavnými reakcemi, Zombieland není nic, co by navždy změnilo filmový svět, ale to neznamená, že se u něj dobře, možná skvěle nepobavíte.

Má jednu nespornou a neodolatelnou výhodu a to je skvěle fungující humor, který v podstatě nesklouzává do vod trapnosti a vždy vyvolá úsměv. Ne, snad že by šlo o vysloveně o plnohodnotnou komedii (standardní šablona žánru zůstává – partička přeživších bojuje proti vlnám nemrtvých), ale postavy jsou načrtnuty tak, že vás zaručeně pobaví.

A musí se hodně ohánět, protože příběh sám o sobě je hodně slabý. Pokud tedy nepovažujete za extrémně promyšlený děj to, že se skupina čtyř rozdílných lidí, hodlá dostat do zábavního parku, protože nejmladší z nich by se, ve světě, který ovládají zombie, ještě na chvíli chtěla stát dítětem.

Na této přímočaré lince je nalepena jedna scéna za druhou, které na sebe zrovna pevně nenavazují, ale většina z nich samostatně funguje, takže to až tak nevadí. Za chvíli pravděpodobně zapomenete, že tu něco jako příběh nehraje větší roli, protože jednotlivé momenty stojí za to. Jsou svérázné, trefné a zábavné. Na chvíli se kvartet ocitne v domě Billa Murraye, jindy v obchodě s indiánskými suvenýry a nakonec vše vyvrcholí v zábavním parku.

Celý film táhnou na svých bedrech hlavní představitelé. Protože jsou v podstatě (až na pár výjimek), jediný živí, které uvidíte. Máme tu frajerského zabijáka zombíků, který je posedlý sladkostmi – Tallahassee (Woody Harrelson), neposkvrněného srábotku trpícího mnoha fobiemi a problémy se zažíváním – Columbuse (Jesse Eisenberg) a dvojici sester, které jsou vyčůrané jako mraky, starší Wichitu (Emma Stone) a mladší Little Rock (Abigail Breslin).

Scénář každému z nich dává dostatek prostoru, aby projevil svůj charakter a podivínství, ale současně vás občas napadne, že by mohl jít ještě trošičku do více hloubky (ale asi se dočkáme v pokračování, které se chystá). Každá z postav je sice docela netradiční, ale současně sympatická, i když nevím jak vy, já osobně jsem byl rozčílený z toho, jak plýtvají střelivem (uvidíte sami :)). Casting byl v tomto případě více než povedený, takže není problém si čtveřici oblíbit.

Dostatek času je samozřejmě věnováno i likvidování nemrtvých. Párkrát jsou jejich úmrtí povedená, ale někdy by si zasloužila trošku více invence a originality. Nebýt zábavného zúčtování v parku na konci filmu, časem by upadla jatka do sterility a nezajímavosti.

Za to humor je dávkován v pravidelných a vcelku rovnoměrných dávkách, což potěší. Neřekl bych, že Zombieland dosahuje kvalit britské zombie řachandy Soumrak mrtvých, ale je na hodně dobré cestě. Má hodně silných míst, která jsou určitě zapamatovatelná.

Stejně tak jako slušný počet hlášek, které se scenáristům opravdu povedly. Možná kvůli nim neměli dost síly se věnovat samotnému ději, ale zase si říkám, že těžko žádat od zombie filmu nějaké vysloveně dramatické zápletky a hluboké emocionální prožívání.

Hlavní je, že film pobaví, uplyne rychle, nabídne fungující humor a sympatické postavy. Má pár chybek, není tak kultovní, jak někteří tvrdí, ale určitě stojí za zhlédnutí, protože i přes pár nedostatků jde o hodně povedenu jízdu plnou srandy a rozmašírovaných nemrtvých.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Ruben Fleischer
Hrají: Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Emma Stone, Abigail Breslin, Amber Heard, Bill Murray

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest filmik je mte
guest nic
guest Zombieland1/10
guest RE: RE: zeme mrtvych ?!
MrsDarkwood Zombieland5/10
acidofil RE: zeme mrtvych ?!
butchinski zeme mrtvych ?!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (7)