Dneska je úterý, 23.04.2024, svátek má Vojtěch, venku je 0°C, 35 online
TV 00:27:30

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2007
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[4]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
20247x
Přidáno:
17.04.2007
Autor:
Chen
 

Želvy Ninja - Teenage Mutant Ninja Turtles

obal

V záplavě různých Pokémonů a Digimonů si na zelené zmutované Želví Ninjy vzpomene málokdo. Ti, kteří je před lety zbožňovali, obdivovali a nedali na ně dopustit už jsou odrostlejší a k dnešní mládeži se Donatello, Raphael, Michelangelo a Leonardo dostávali jen sporadicky.

Jenže vy všichni, kteří jste jejich dobrodružství sledovali se zatajeným dechem a s očima tak vykulenýma, že hrozilo jejich vypadnutí z důlků, dávejte pozor. Jsou tady, jsou zpátky a jsou ve formě. Tentokrát nejde ani o ručně kreslenou ani o hranou verzi, ale o kompletně 3D animovaný celovečerní titul, který v kinech naleznete pod názvem Želvy Ninja (v originále TMNT – Teenage Mutant Ninja Turtles).

I přes mé očekávání, že TMNT se vrhne na mapování začátků Želv Ninja, aby seznámili současné teenagery s jejich počátky, není tomu tak. Děj je zasazen do doby, kdy byl poražen ústřední nepřítel zmutovaných hrdinů Trhač a ochrana města (potažmo světa) před zkázou už pro ně není smyslem života. Leonardo (James Arnold Taylor) byl vyslán do džungle, aby pilně trénoval, Michelangelo (Mikey Kelley) se baví tím, že si nasazuje obří hlavu a rozveseluje návštěvníky narozeninových večírku, Donatello (Mitchell Whitfield) radí uživatelům počítačů s pomocí nonstop telefonní linky, jen Raphael (Nolan North) se v přestrojení za Nightwatchera snaží udržet klid v ulicích. Právě on nedokáže odpustit Leonardovi, že ponechal jejich tým bez vedení a odešel. Mistr Tříska (Mako) napjatě očekává návrat Leonarda, aby opět scelil rodinu. A to ještě netuší, že světu hrozí obrovské nebezpečí…

Jelikož jde o film a ne o jeden z řadových dílů seriálu, mohl být děj o něco vypilovanější. I přesto, že se dojde na několik málo zvratů, není vůbec žádný problém odhadnou to, jakým směrem se bude TMNT odebírat. Pro fanoušky „fialové“ a „žluté“ želvy mám

obal
špatnou zprávu, nejvíce prostoru dostává Raphael a Leonardo a jejich spor. Ani tady se nekoná žádné překvapení a vy za pár minut vytušíte, že nakonec (neměl bych prozrazovat nic podstatnějšího z děje, ale tohle by vám stejně hned došlo) stanou bok po boku. Michelangelo a Donatello ustupují trošku do pozadí a to je škoda (nejen proto, že Donatello je můj favorit :)).

Slušnou náplastí je to, že všichni ze čtveřice charakterově více méně odpovídají svým kresleným předlohám. Leonardo je rozvážný a klidný, Raphael vášnivý a rebelantský, Michelangelo praštěný a pubertální a Donatello vynalézavý a veselý. Přidání třetího prostoru zeleným klukům na charismatu neubralo. Nejsou ale jedinými „starými“ známými, kteří se vracejí. Máme tu i Caseye Jonese (Chris Evans) a nejoblíbenější ženskou postavu April O´Neil (Sarah Michelle Gellar).

Pokud si prohlédnete jména v závorkách, vidíte, že jsou to známá jména (překvapivě až na dabéry hlavní čtveřice, kteří tak proslulí nejsou) a hlas některým postavám propůjčili i další celebrity jako asijská kráska Ziyi Zhang (Křižovatka smrti 2, Klan létajících dýk), Patrick Stewart (trilogie X-Men, seriál Star Trek), Laurence Fishburne (trilogie Matrix, Mission: Impossible III) nebo Kevin Smith (úspěšný režisér a představitel legendární filmové postavy mlčenlivého Boba).

obal

A i přes angažování takto zvučných jmen byl rozpočet filmu pouhých 34 milionů dolarů. To se ale odrazilo na technické stránce Želv Ninja. Prostředí a předměty jsou zpracovány výtečně, ale postavy jsou na tom hůře. Největší chybou je jejich malá detailnost. Ale ve jménu spravedlnosti je na obranu TMNT nutné uvést, že jejich animace není zase tak špatná ve srovnání s jinými 3D filmy, které mají několikanásobně větší finanční prostředky.

Zaslechl jsem pár výtek týkajících se toho, že titul je málo akční. Nemohu s tím souhlasit, Želvy Ninja jsou proloženy dostatečným množstvím bojových sekvencí, které přicházejí v relativně malých časových odstupech. Jsou navíc zpracovány celkem svižně, takže si není na co stěžovat.

Je fajn, že se TMNT podařilo zachovat atmosféru kresleného seriálu. Zpracování je modernější, ale Želvy Ninja jsou stále povahově stejné. To je potěšující zpráva hlavně pro fanoušky. Divákům, kteří nic moc o této čtveřici netuší a setkali se s ní jen okrajově nebo vůbec postačí zpráva, že Želvy Ninja jsou zábavným akčním „animáčem“, který technicky a dějově mírně pokulhává, ale slušně pobaví.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Kevin Munroe
Hrají: Chris Evans, Sarah Michelle Gellar, Mako, Kevin Smith, Patrick Stewart, Laurence Fishburne, Ziyi Zhang, Mitchell Whitfield, James Arnold Taylor, Mikey Kelly, Nolan North

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 


Želvy Ninja...Celkem 240 hlasů


Přidej i ty svuj názor!
guest želvy ninja
guest kuba10/10
guest dotaz10/10
guest všechny
guest LEO7/10
acidofil spicka!tip
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (6)