Dneska je pátek, 27.05.2022, svátek má Valdemar, venku je 18°C, 182 online
TV 09:06:38

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2008
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[4]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
7085x
Přidáno:
07.01.2009
Autor:
Chen
 

Wanted

obal

Říká Vám něco jméno Timur Berkmambetov? Asi ne, ale je to ten machr, který natočil jedny z největších překvapení z ruských končin Noční a Denní hlídku. Vypiplaná dítka, která sice nebyla úplně nejsrozumitelnější, ale obrazově opravdu brala dech.

To co stěží zvládají natočit Američané za 150 milionů dolarů, dokázal Bermambetov dát dohromady za pár korun. A jeho talentu si všimnuli i v Hollywoodu. Vrazili mu do rukou 75 milionů dolarů, Angelinu Jolie, Morgana Freemana a Jamese McAvoye a poslali ho točit.

Navíc měl k dispozici i velmi zajímavý scénář. Příběh o úředníčkovi, neustále šikanovaným obtloustlou šéfovou, která má ve zvyku cvakat mu za hlavou sešívačkou, jehož nejlepší kamarád si užívá s jeho přítelkyní, kterého kontaktuje tajemná organizace zabijáků s nadpřirozenými schopnostmi, poskytuje hodně prostoru pro Berkamnovu obrazovou představivost.

A on jí využívá do posledního. Se speciálními efekty nešetří, auta narážející za jízdy do vlaků, přestřelky, kde se kulky stáčejí za roh a podobné lahůdky jsou tu přítomny takřka v každé minutě. Je sice pravda, že některé triky působí „počítačověji“, než by bylo zdrávo, ale není to nic děsivého. Větší problém bude ten, že někteří asi nebudou nadšení z toho, že zdejší nájemní vrahové nerespektují základní zákony fyziky, což se projeví hlavně během honiček v autech. Provádějí s nimi takové kousky, že by něco podobné stěží zvládli se svými stroji piloti stíhaček. „Káry“ tu spíše létají, než aby jezdily po silnici.

Realitu tu velkou roli nehraje a s tím počítejte, nejde o dokument mapující těžké osudy nájemných vrahů, ale tak trošku sci-fi podívanou plnou speciálních efektů.

Ale příběh tu nehraje druhou roli, zaprvé se opravdu povedl přerod uťápnutého účetního Wesleyho (James McAvoy), který se ve své modré větrovce snaží pochopit, proč vlastně žije v prvotřídního nájemného vraha, který dokáže ustřelit mouchám křídla.

obal

Roli si skvěle střihnul James McAvoy, který si dvě stránky jedné osoby užíval. Obě jsou uvěřitelné a o to více zapůsobí chvíle, kdy se původně nevýrazný Wesley promenáduje do půl těla jako největší macho, nahodí koženou bundu a vyráží pomstít zradu svého otce.

To je právě důvod, proč ho vyhledalo tajemné Bratrstvo. Jde o skupinu elitních vrahů, kteří likvidují osoby, jejichž činy by mohly ohrozit lidstvo. Šéfuje jim Sloan (Morgan Freeman), který Wesleyho přesvědčí, že je zrozen k tomu, aby se k nim přidal. Určitou zásluhu na tom má i sexy Fox (Angelina Jolie), která to umí stejně dobře za volantem, jako s pistolí (a že s tou opravdu pracuje na jedničku).

Musím ale říct, že byť na obrázky z Angelinou Jolie už pár let tiše uslintávám, tentokráte jsem z její vizáže nadšený nebyl. Nechci být negentlemanský, ale z mého pohledu připomínala spíše vyschlou křížalu než svůdnou vražedkyni.

Vraždí se tu opravdu hodně a přestřelky jsou choreograficky bezchybné. Bezchybné v případě, že netrváte na tom, aby kulky létaly přímo. Musíte přistoupit na to, že zdejší střelci jsou výjimečně nadáni a dokáží soupeřovu střelu odrazit vlastní a podobně.

Wanted je také vcelku brutální podívanou, takže o prostřelené hlavy tu není nouze, krev stříká, jako cvičné terče jsou používány mrtvoly napíchnuté na háky, nic pro útlocitné pacifisty. Wanted má švih, zajímavý příběh s pár zásadními zvraty, je skvěle zahrán a i přes vysokou přístupnost vydělal velmi slušné peníze, takže se můžeme těšit na druhý díl. A já se těším, film není pro kritiky typu: „Tam nedostřelí, jak mohl vyskočit až sem, takhle se auto v reálu nechová“, ale pokud nebudete trvat na poučkách, které jste vstřebali při hodinách fyziky a máte zájem o slušnou akční podívanou, tak neváhejte.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Timur Bekmambetov
Hrají: James McAvoy, Angelina Jolie, Morgan Freeman, Terence Stamp, Thomas Kretschmann, Common, Marc Warren, David O´Hara, Konstantin Khabenskiy, Chris Pratt, Lorna Scott, Brad Calcaterra

Copyright © 2000-2022 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Sanchezz morgan freeman1/10
MrDandyy Točený koule6/10
potvora Wanted10/10
Elkus Wanted10/10
guest nooooo....za mě dobrý
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (5)