Dneska je sobota, 26.11.2022, svátek má Artur, venku je 10°C, 120 online
TV 13:54:55

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2004
Hodnocení autorem:
tip
Hodnocení čtenáři[4]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
12455x
Přidáno:
12.03.2005
Autor:
Chen
 

Vybíjená - Dodgeball: A True Underdog Story

obal
Než se pustím do samotné recenze, ještě bych upozornil na to, že se můžete setkat i se „stručným“ názvem Vybíjená: Jdi do toho na plný koule. Jde o tentýž film (ona také není moc velká pravděpodobnost, že vyjdou dva tituly o sportu jako je vybíjená ve stejné době).

Většina z nás si na základní škole svou „schůzku“ s letícím míčem mířícím nekompromisně do středu obličeje užila. Možná proto není vybíjená zrovna nejoblíbenější aktivitou během hodin tělocviku. Já osobně s ní ale nemám až tak negativní zkušenosti a musím se přiznat, že mě i docela bavila. Rozhodně víc než třeba skákání přes kozu (myslím tím skutečně to hrozné náčiní, žádné dvojsmysly vás určitě nenapadly).

Ať už patříte mezi ty, které hrůza z vybíjené probouzela uprostřed noci nebo ty, kteří si míření balónem na bezmocné spolužáky užili podívejte se na Vybíjenou. A vlastně, pokud ani nevíte, co to slova znamená, tak si jí stejně pusťte. Nepotřebujete žádný nostalgický důvod, abyste se pořádně zasmáli, a že se vám to u tohoto filmu stane několikrát, to je téměř jisté.

Možná by vám mohlo tak trošku vadit, že ve Vybíjené se dočkáme jednoho komediálního klišé vedle druhého. Režisér s ne zrovna krátkým jménem Rawson Marshall Thurber (kratší pseudonym by nebyl od věci :) ale dokázal z tradičních postupů vyždímat vše, co bylo možné a vdechnout jim nový náboj.

Ústřední děj není nějak složitý. Malá tělocvična Normální chlapi vedená Peterem (Vince Vaughn) je místem, kde se scházejí typy, které nejsou až tak, řekněme úspěšní. Jeden by se chtěl stát roztleskávačem, aby oslnil dívku svých snů, další se nerozčílí ani po dobře mířené ráně do „gulí“ a jiný si myslí, že je pirát. Je to opravdu zajímavé uskupení lidí. Ale hlavní je, že si navzájem rozumí. To vyhovuje i Peterovi, která je do placení poplatků za návštěvy zrovna nenutí. A tak se nemůže divit, že jednoho dne ho navštíví přitažlivá právnička Kate (Christine Taylor). Ta mu má za úkol oznámit, že pokud nezaplatí padesát tisíc dolarů přijde o svou posilovnu. Jenže, kde je vzít? To je přece jasné, vyhrát turnaj ve vybíjené. Škoda jen, že jí nikdo z nich v životě nehrál…

Hlavní zápornou roli si střihl komediální veterán a to Ben Stiller. Ten hraje majitele konkurenčního (to není správný výraz, protože Normální chlapi jsou spíše dobrovolná příspěvková organizace) fitness studia Globo Gym. Jeho postava je prostě a jednoduše dokonalým prototypem komediálního charakteru. Dobrovolně si vpraví elektrický proud do těla (skrze bradavky), když se málem zakousne do koblihy a s pizzou (snad proto, aby jí nesnědl a nedostal tak do těla nechtěné množství kalorií) si tak trošku zalaškuje. To je jen malý výčet toho, co White Goodman předvádí.

Navíc, když si uvědomíte, že Stiller a Christine Taylor jsou ve skutečnosti manželským párem, jejich společné scény (ve kterých se nemají zrovna v lásce) si užijete dvojnásob. Například „rada“ Kate Peterovi, když se chystá na konečný střet (míčový) s Whitem: „Nakopej mu prd*l“ potěší každého obdivovatele silných vtahů :).

Nebudete se smát jen během momentů, kdy se na scéně objeví některý z těchto tří (kteří odvádějí skvělou práci), ale vaše mimické svaly si procvičíte téměř neustále. Budete se smát, když někdo dostane pořádnou ránu míčem/kovovým klíčem do intimní oblasti (je to „nízké“, ale stejně je to sranda :) a budete se smát i během dialogových scén. Gagy a vtípky jste bombardováni téměř v každé minutě a valná většina z nich je povedená. A když si myslíte, že jedna sranda skončila, scénář jí ještě nasadí nějakou korunu, která vás dorazí (v dobrém slova smyslu).

Vybíjená nenabízí jemný humor, na druhou stranu platí i to, že jeho situační vtípky nejsou trapné ale opravdu k smíchu. Zvládnout něco podobného není zrovna lehké. Naštěstí, když je scénárista (a režisér v jedné osobě) šikula a dokáže využít všeho, co už někde jinde viděl, pak se to podaří. Pokud k tomu ještě přizve vynikající herecký ansábl (kromě standardních charakterů uvidíte v kameo rolích Hanka Azariu, Lance Armstronga, Chucka Norrise, Williama Shatnera nebo Davida Hasselhoffa), tak to už rozhodně není co řešit. Vybíjenou prostě musíte vidět, jinak si vážně pořádnou pecku do hlavy zasloužíte.

Proč byste měli film vidět?
  • Protože se opravdu nasmějete.
  • Protože je skvěle obsazený.
  • Protože jde o jednu z nejlepších komedií (nejen) minulého roku.
Co se nemusí líbit každému?
  • Že se budete smát tomu, co by se vám na vlastní kůži nelíbilo.
  • Originalita je jediná kladná věc, která filmu chybí.
  • Že mě nenapadla třetí věc, která by se vám nemusela líbit.
Režie a scénář: Rawson Marshall Thurber

Režie: Rawson Marshall Thurber
Hrají: Vince Vaughn, Christine Taylor, Ben Stiller, Rip Torn, Justin Long, Stephen Root, Joel Moore, Chris Williams, Alan Tudyk, Missi Pyle, Jamal Duff

Copyright © 2000-2022 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest vybornej film :-D
Zab RE: RE: RE: no..hrůza10/10
guest fakt je špatná recenze
hrobník ne kecám
hrobník dobrej film... špatná recenze
hopikk Tip nad tipy:-/
Judge_Dredd vybijte humor!!!10/10
Arwy_Kraft RE: RE: no..hrůza
guest pohodicka
gROOvA RE: no..hrůza
guest RE: no..hrůza
Dandyy §ůlkhjgfdsa
Arwy_Kraft no..hrůza2/10
MMikesh Skvělej film10/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (14)