Dneska je středa, 17.04.2024, svátek má Rudolf, venku je 4°C, 6 online
TV 01:17:30

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2007
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[3]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
13976x
Přidáno:
16.05.2007
Autor:
Chen
 

Velkej biják - Epic Movie

obal

Filmové parodie ve stylu Děsnej doják nebo Velkej biják vznikají z několika důvodů. Samozřejmě hlavně proto, že vydělávají slušné miliony, ale také, aby naštvaly kritiky (i když ti jsou naštvaní skoro pořád). Ale ať si recenzenti prskají jak chtějí, ať skuhrají nad tím, kam to kinematografie spěje. Je jim to „prd“ platné, protože série Scary Movie nebo jejich blízcí příbuzní Date Movie či Epic Movie se zaplatí a ještě filmovým studiím přinesou slušné zisky.

Já osobně jsem ze zmíněných titulů nebyl ani znechucený ani nadšený. Podíval jsem se na ně, několikrát jsem se zasmál, ale musel jsem připustit, že to mohlo být mnohem lepší. Kdyby mi bylo trošku méně, možná bych tyto filmy ocenil víc, ale takhle na mě asi nezafungovaly jak měly.

Průšvih je, že tento typ projektů počítá s tím, že budete mít „nakoukány“ desítky a desítky filmů, jednoduše, že se z kina nebo od DVD přehrávače nehnete, co je rok dlouhý. Zatímco skvělé parodie jako Bláznivá střela se sice sem tam o nějaký filmový hit otřely, ale spíš si utahovaly z obecných filmových postupů, Velkej biják sází na to, že jste viděli každý blockbuster, který se v posledních letech objevil.

Člověk, který není v kinematografii vůbec kovaný nemůže ocenit (ne zrovna povedené) parodování scén z Karlíka a továrny na čokoládu, X-Menů, Rychle a zběsile, Letopisů Narnie, Šifry mistra Leonarda, Pirátů z Karibiku a další hitů. A ten, kdo je viděl zase nebude asi nadšený, jak nepovedeně se je Velkej biják snaží zesměšnit.

I sebelepší komedie se občas nevyhne trapnosti, ale Velkej biják v tomto ohledu sahá na nejvyšší pozice. Na devět nepovedených gagů připadá jeden slušný. Není to zrovna oslnivé číslo. Já osobně jsem člověk, kterého pobaví skoro všechno, ale u Epic Movie jsem se zasmál všehovšudy 4 – 5x. A to je u mě co říct, když jsem se řehtal i u Titanicu.

Velký biják je vtipný hlavně tehdy, pokud útočí na skutečné celebrity jako je Nicole Richie, Angelina Jolie, Brad Pitt a několik dalších. Co proto dostane i Paris Hilton, není to sice směšný gag, ale zase já osobně jsem ocenil Hiltonovic dcerku rozplácnou na chodníku :).

Neříkám, že se u Velkého bijáku někdo nepobaví. Ale i když mám rád docela drsný humor, tak žvýkání lejna, praskající beďary a podobné nechutnosti mě nedostaly do kolen. Ovšem několik povedených chvilek Velký biják má. Například těhotná znechucená Hermiona z Harryho Pottera nebo kapitán Jack Swallows jsou docela slušné nápady.

Trošku problematické je to s obsazením. Herci zrovna nemají šanci předvést svůj dramatický talent, ale zase mají bohatou zásobu grimas. A to je pro film tohoto ražení dostatečná vybavenost. Stačí se jen šklebit a je to. Kal Penn (Zahulíme, uvidíme), Faune A. Chambers (Někdo to rád blond) Adam Campbell (Děsnej doják) a Jayma Mays (Vlajky našich otců) se „ksichtí“, jak to jen jde, takže můžeme jejich výkon vnímat jako dobrý (alespoň v oblasti parodie, u Shakespearovy tragedie by si s tím nevystačili).

Ve vedlejších rolích se setkáte například s Jennifer Coolidge (ano, je to ta, která hraje Stiflerovu mámu), která ztvárňuje White Bitch (není to překlep) nebo s Carmen Electrou jako Mystique.

Asi se mnou nebudou všichni souhlasit a mají na to právo, ale podle mě se Velkej biják opravdu nepovedl. Kdyby si scénáristé a režiséři v jedné osobě (jedněch osobách), Jason Friedberg a Aaron Seltzer uvědomili, že jsou i vtipnější věci než neustálé padání na „hubu“, tak to mohlo dopadnut lépe. Neříkám, že francouzské líbání s mluvícím bobrem není roztomile úchylné, ale neustálé mlácení hercem-liliputem o zem zrovna kouzelné není.

Do Scary Movie 3 to ještě šlo, ale od té doby je to s parodiemi opravdu nahnuté. Dokonce i já jsem v tomto ohledu pesimista a myslím si, že jen stěží se v blízké budoucnosti objeví zástupce žánru, který by měl něco do sebe. No, snad už se nedočkáme něčeho ve stylu Velkého bijáku, protože ten je opravdu hodně slabý.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Jason Friedberg a Aaron Seltzer
Hrají: Kal Penn, Faune A. Chambers, Adam Campbell, Jayma Mays, Crispin Glover, Jennifer Coolidge, Tony Cox, Carmen Electra

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Dandyy Happy ending! NOT7/10
Nikopol Kam s ním?1/10
YesusFist :(3/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (3)