Dneska je pondělí, 27.05.2024, svátek má Valdemar, venku je 17°C, 69 online
TV 08:38:02

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2011
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
4470x
Přidáno:
02.05.2012
Autor:
Chen
 

Věc: Počátek - The Thing

obal

Carpenterova Věc z roku 1982 s Kurtem Russellem je považována za milník hororového žánru a jak je dnes běžnou praxí, když je něco oblíbené, natočí se pokračování, remake, reboot či kdoví, co ještě.

Věc se tak dočkává prequelu, tedy příběhu, který mu dějově předchází a odehrává se jen pár dní předtím, než propukne šílenství v původní Věci.

Vše začíná tím, že Norové objeví pod ledem nejen mimozemské plavidlo, ale především jeho pilota. Na základnu na Antarktidě tak vyráží i paleontoložka Kate Lloyd (Mary Elizabeth Winstead), která má za úkol dostat návštěvníka z vesmíru ven ze sněhové pasti.

Samozřejmě, že se vše zvrhne a emzák se probere. A nejen, že sám o sobě je nebezpečný, ale ještě umí duplikovat žijící organismy tak, že vypadají přesně jako originál.

Klasický recept – od světa odříznuté místo, partička lidí, z nichž každý může být jen kopií sama sebe a boj o přežití okořeněný o pořádnou dávku násilí.

Ale zatímco v prvním filmu (příběhově druhém) se pracovalo s postavami, tak aby každá byla zapamatovatelná, v případě nové Věci je v centru dění hlavně Kate Lloyd, ale ostatní aktéři jsou obvykle spíše jen masem na porážku. Některým je věnováno o něco více pozornosti, než ostatním, ale na to, že se v prvních desítkách minut nic extrémně zajímavého neděje, je seznamování s postavami až překvapivě odbyté, přestože čas by na něj byl.

Když pořádně neznáte hrdiny, tak je vám více méně jedno, který z nich brzy skončí v tratolišti krve. Kate je příjemná postava, inteligentní, všímavá a sympatická, ale ostatní tak nějak splývají v pozadí, jako nutné „křoví“.

První polovina filmu je tak koncipovaná jako procházka po základně, kde potkáváte spoustu lidí, neznáte ani jejich jména (i když byla řečena, brzy je zapomenete) a odehraje se jen pár zajímavějších momentů, jinak se spíše buduje mrazivá atmosféra, což docela funguje, ale mohlo být o něco více přitlačeno na pilu.

Ovšem absence větší akce je vynahrazena v druhé části filmu, kdy v pár minutách zemře spousta lidí. A to také není nejlepší volba. Byla by mnohem vhodnější jejich úmrtí lépe rozložit v celkové stopáži a ne je nahustit do pár okamžiků.

Triková stránka Věci je fajn, krve je tu dost, monstrum je dostatečně nechutné, násilí explicitní. Je občas vidět, že vzniklo díky šikovným grafikům, což je v kontrastu s poctivými „mechanickými“ vizuálním efekty z roku 1982, ale nová doba si žádá nové technologie.

Je sice bezva, že film vypadá dobře, ale v podstatě jde jen o standardní vyvražďovačku bez hlubší psychologie postav, což je velká škoda. Výrazné charaktery byly jedním z kladů první Věci. Druhá má v tomto ohledu, co dohánět.

Věc: Počátek nedělá sérii ostudu, je slušným prequelem, ale mohla být o mnoho lepší, kdyby byl propracovanější scénář. Takhle se na film podíváte, pobavíte se a za pár minut zapomenete, o čem byl. A to u původního projektu nehrozilo.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Matthijs van Heijningen Jr.
Hrají: Mary Elizabeth Winstead, Joel Edgerton, Ulrich Thomsen, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Eric Christian Olsen

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny