Dneska je úterý, 23.04.2024, svátek má Vojtěch, venku je 0°C, 26 online
TV 01:09:52

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
9898x
Přidáno:
27.12.2009
Autor:
Chen
 

Vánoční koleda 3D – A Christmas Carol

obal

Robert Zemeckis si prostě nedá pokoj, už pár let prdí na zábavné akční komedie a zkouší nám přinést nějakou vánoční klasiku. Polární expres, jeho předchozí, kompletně počítačově animované dítko je zábavným vánočním filmem, ale ještě asi chvíli potrvá, než se usídlí v poličce mezi Třemi oříšky pro Popelku a Sám doma. A Robert měl navíc velké štěstí, že titul se nakonec zaplatil, protože to měl nahnuté a se zisky to zprvu nevypadalo extra nadějně.

Jenže Zemeckis se nevzdává, po Polárním expresu si střihnul další animované dobrodružství Beowulf a tentokráte přináší další zasněženou podívanou – Vánoční koledu inspirovanou povídkou Charlese Dickense. Ale hned ze začátku vás musím varovat, že pokud čekáte něco, co ve vás navodí vánoční atmosféru, pohladí po srdci a vyvolá ve vás představy ulic ozdobených roztomilými barevnými světýlky, na které se pomalu snáší vločky bělostného sněhu, tak to bude hodně překvapeni, protože tenhle projekt je všechno, jen ne optimistický.

Ona ani ústřední postava Scrooge (Jim Carrey) není žádná veselá kopa, ani ten typ, který si zamilujete. Je to nevrlý, lakomý stařec, kterého všichni nenávidí, každý mu uhýbá z cesty, děti se ho bojí a on je jen a jen rád. Jeho jedinou láskou jsou peníze a zase jen peníze a s tím si bohatě vystačí. Vánoce bere jen jako způsob, jak vytáhnout z lidí peníze.

Jenže jedné noci ho navštíví duch jeho zesnulého bývalého společníka, který mu sdělí, že byl odsouzen k tomu, aby se dlouhé roky, spoután okovy, procházel po světě, a že něco podobného čeká i Scrooge, pokud se sebou něco neudělá. Upozorní ho, že ho navštíví tři Duchové Vánoc.

A opravdu dojde na jeho slova, nevrlého staříka navštíví Duch minulých Vánoc, Duch přítomných Vánoc a Duch příštích Vánoc. A každý z nich mu ukáže část jeho života, která souvisí s Vánoci.

Tyto výpravy do různých časových období jsou docela děsivé, některé jsou téměř hororového charakteru, jiné jsou protknuty depresivní atmosférou a jen málokteré výjevy jsou úsměvné nebo veselé. Zemeckis se s tím nepáře a rozhodně se nevyhýbá nepříjemným a mrazivým scénám, které nejsou nic pro děti.

To automaticky vyřazuje film ze škatulky „Vánoční klasika“, protože tohle není nic, co byste chtěli pouštět sobě nebo svým ratolestem předtím, než si rozbalí dárky. Dobrá, finále je milé a hřejivé, ale stejně se vás spíše zapíší kruté a temné momenty. Ale špatný film to rozhodně není. Je emocionálně silný, sice sebou nese jednoduché morální poselství, ale není nijak rušivé a Vánoční koleda jako celek, má docela svižný spád. Navíc slušně využívá 3D potenciálu a některé průlety krajinou jsou opravdu velmi pěkné. Celkově technická stránka je vysoké úrovni, animace je líbivá, i když samozřejmě ještě hodně pokulhává ve srovnání s realitou.

Jsem trošku překvapen, zatímco Polární expres je ten film, který strčíte do přehrávače, posadíte před TV děti, vrazíte jim vanilkové rohlíčky a necháte je užívat si vánoční nálady, tak Vánoční koleda je diametrálně odlišným filmem. Není ani tak roztomile černohumorná jako Burtonovy filmy, je prostě jen temná a bezútěšná.

A jak bylo řečeno, rozjasněný závěr filmu je sice fajn, ale nestačí, aby vyrovnal všechen ten splín, který z Vánoční koledy čiší. Bohužel neznám knižní předlohu, tak nemohu soudit, jestli je také tak depresivní.

Vánoční koleda je film pro dospělé, dětem pod deset bych ho rozhodně nedoporučil, pokud tedy netoužíte, aby se v noci převalovali a křičeli ze spaní kvůli špatným snům. Pokud je vám, ale více, tak to zkuste, pochybuji, že tak netradiční vánoční film už jste někdy viděli. Ale obrňte se, nic pro slabé povahy.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Robert Zemeckis
Hrají: Jim Carrey, Steve Valentine, Daryl Sabara, Sage Ryan, Gary Oldman, Colin Firth, Robin Wright Penn, Bob Hoskins

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 


Který film si na Vánoce nenecháte ujít?

Celkem 64 hlasů


Přidej i ty svuj názor!
xxEwaxx RE: vanoce
guest RE: vanoce
guest RE: RE: vanoce
xxEwaxx RE: vanoce
xxEwaxx Vánoční koleda10/10
stepkobela vanoce
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (6)