Dneska je pátek, 29.09.2023, svátek má Michal, venku je 21°C, 181 online
TV 21:21:12

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2005
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[19]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
14895x
Přidáno:
12.07.2005
Autor:
apokalypsa
 

Válka světů

obal

 Mám rád sci-fi s katastrofickými prvky, snažící se poukázat na možný osud lidstva a vůbec nastolení otázky smyslu jeho dosavadní či budoucí existence - tak jako v uvedeném filmu. Tedy střetem s nějakou mimozemskou civilizací, mající za cíl jediné - totální vyhlazení lidského plemene, obývajícího životní prostor o nějž mají návštěvnící z kosmu zájem. Nepovažuji to za příliš nemožné. Vesmír je veliký, z větší části neprozkoumaný a kdo ví co všechno se v něm nachází. Z hlediska dějin kinematografie se nejedná o nějaký zvlášť originální nápad, protože filmů na toto téma bylo už natočeno spoustu. Vzpomeňme z novějších třeba Den nezávislosti nebo parodický Mars útočí. Proto těm, kdo očekávají od Války světů něco extra, mohu touto cestou vzkázat, aby na to zapomněli a pokusili se jej brát jako zručně natočený příběh s mnoha pěknými triky, jichž je ve filmu obrovské množství.

Režisér Steven Spielberg má s mimozemskými bytostmi a jejich střetu s lidmi již dost letité zkušeností i když u něj byly převážně mírumilovné. Tentokrát si vybral jako předlohu román Herberta George Wellse, nazvaný rovněž Válka světů. Wells byl v 19.století jedním z vícero vizionářů co přemýšleli nad budoucností. Patřil do stejné generace jako Jules Verne od nějž se lišil snahou dívat se na budoucnost ne z hlediska technického rozvoje, ale jednak z hlediska možných dopadů různých vynálezů na osudy jednotlivce (román Neviditelný) a na straně druhé možného osudu společnosti v důsledku postupné či náhlé krize (Stroj času, Válka světů).

Tímto jsem vyčerpal počáteční informace, které jsem považoval za důležité sdělit, a přejdu zpět ke Spielbergovu filmu. Děj je oproti románu zasazen místo do Anglie na území USA do současné doby. Hlavním představitelem je jeřábník Ray (Tom Cruise), pracující v přístavu, kde překládá kontejnery. Představuje člověka jemuž se život příliš nevyvedl. Manželství v rozkladu, nepořádný, nerozumějící si s vlastními dětmi co mu je žena čas od času půjčí. A během jedné takové návštěvy všechno začne. Zprvu se objeví na obloze obrovský mrak v podobě jakéhosi víru z něhož šlehají blesky neustále do stejného místa. Když vše skončí, zdá se, že je po všem. To je ovšem pouze začátek. Začátek invaze. Detaily nechci prozrazovat. Mohu vás ale ubezpečit, že pohled na stroje, řízené mimozemšťany, pohybující se po zemi, jak ničí města i lidi v nich, patří rozhodně k tomu co byste měli shlédnout. Při sledování těchto scén jsem si občas připadal, jako bych nahlédl do pekla a současně si říkal: "Kam se na tohle hrabe Den nezávislosti." Ne náhodou patří Spielberg mezi režiséry co dokáží dané téma náležitě podat a už jen záběry na řeku v níž plave zprvu jen jedna a pak stovky mrtvých lidí, podpořené patřičně úzkostným hudebním doprovodem, jsou velice působivé.

pic

Sluší se pochválit také výkony hlavních hereckých představitelů. Tom Cruise hraje svou roli ztroskotance dobře a jeho postupný přerod z člověka spíše egoistického na empatického, schopného vcítit se do jiných, mi přijde pod vlivem událostí, které prožil, uvěřitelný. On by asi pohled na masové vraždění a spousty mrtvých změnil i hodně otrlého jedince. Za nejpodařenější bych označil výkon Dakoty Fanningové, hrající jeho malou dceru Rachel. Působí velice přirozeně a pokud tomu tak bude i nadále, možná z ní jednou něco bude. Stejně jako z Justina Chatwina alias pubertálního syna Robbieho, pokud tento nepředvádí na plátně pouze sám sebe. Puberta může být v kombinaci s idealismem plus touhou pomstít se za příkoří, pěkný prevít. Člověk by si měl i v takových chvílích, kdy mu jde o život, zachovávat chladnou hlavu a důstojnost. V opačném případě se může lehce stát pro svoje okolí nebezpečnější než všichni mimozemšťané dohromady.

Svoje povídání bych na závěr uzavřel konstatováním, že film představuje v oblasti sci-fi to lepší s čím jsem se kdy setkal a pokud se rozhodnete jej shlédnout, neprohloupíte. Žádná bezduchá střílečka na vás nečeká. Zároveň doporučuji si přečíst Wellsův román, jenž zde posloužil jako předloha. I přes své stáří se mi jeví jako stále aktuální. Jeho autor měl asi už tehdy znepokojivý pocit jisté sebestřednosti řady lidí, vidících sebe samé jako všemocné vládce, před nimiž se musí vše sklonit a snad právě proto se pokusil knižní cestou jim toto přehnané sebevědomí poněkud srazit.Režie: Steven Spielberg
Hrají: Tom Cruise, Dakota Fanning, Justin Chatwin, Tim Robbins
Délka: 116minut

Copyright © 2000-2023 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Spirit Komentář9/10
guest Dakota fanning10/10
filousecek Minirecenze9/10
Bill komentář6/10
apokalypsa RE: RE: RE: hmm
guest RE: RE: hmm
SHOT WOW
Dodžie Válka světů8/10
petra super film10/10
GzH reakce na álku světů6/10
Judge_Dredd komentář6/10
katka válka světů10/10
apokalypsa RE: RE: knížka
apokalypsa RE: RE: Totální zklamání (Pepinnovi)
apokalypsa RE: Totální zklamání
pepinno RE: Totální zklamání
meginka.h RE: knížka
guest RE: knížka
Liane Re: Re: Totální zklamání
guest RE: RE: Totální zklamání
meginka_h RE: Totální zklamání
Liane Totální zklamání
Verik War of teh worlds10/10
guest Americkej film ale docela dobrej.
Anastazii RE: Docela dobrej...
Anastazii A co je zabilo?
deiwi spoilery10/10
PITT RE: Průměrný film
koboldek no
myshky Docela dobrej...8/10
apokalypsa RE: Průměrný film
Nagash Průměrný film6/10
guest RE: Byl jsem na tom
guest RE: RE: RE: asi tak
guest RE: Autor teto recenze asi nema moc vkus
Leona41 hmm...10/10
DeathGirl joo
DeathGirl jo
apokalypsa RE: Autor teto recenze asi nema moc vkus
guest Vkus?4/10
Lobotech Autor teto recenze asi nema moc vkus2/10
apokalypsa pro kittisaro
kittisaro RE: RE: RE: RE: asi tak
apokalypsa pro dmgirl a další
apokalypsa RE: RE: RE: RE: RE: Konec?
apokalypsa RE: RE: RE: RE: Konec?
apokalypsa RE: RE: RE: asi tak
Drejk Hustej filmeček
kittisaro RE: RE: RE: Konec?
Meteorit RE: RE: Konec?
kittisaro RE: Konec?
kittisaro RE: RE: asi tak
dmgirl ...
Meteorit Konec?
apokalypsa RE: asi tak
kittisaro asi tak
apokalypsa RE: Byl jsem na tom
apokalypsa RE: Opravdu katastrofický film
smike Opravdu katastrofický film4/10
acidofil RE: Byl jsem na tom2/10
Fenrir přepracování
kittisaro Byl jsem na tom2/10
apokalypsa RE: hmm
JCshit hmm
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (64)