Dneska je sobota, 13.04.2024, svátek má Aleš, venku je 18°C, 31 online
TV 11:25:51

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2003
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[12]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
19323x
Přidáno:
30.11.2003
Autor:
necrofil
 

Underworld

An Immortal Battle for Supermacy

An Immortal Battle for Supermacy

S x měsíčním spožděním, způsobeným nikdy nekončící zaostalostí České Republiky naprosto ve všem, měl 27.11. premiéru jeden z nejočekávanějších snímků poslední doby Underworld. Aktuální dílo režiséra Lena Wiesemana, které se zaměřuje na odvěký souboj dvou možná vůbec nejzásadnějších "klanů" a to upírů a lykanů (vlkodlaci), má poměrně značný potenciál, nicméně obsahuje několik více než fatálních důvodů, proč svůj potenciál nikdy nemůže naplnit. Asi nejzásadnějším z nich je fakt, že je to co se produkce i většiny herců týče Britský film. Anglie je jedna z mála zemí, která svojí jednoznačnou zoufalostí občas konkuruje i naší milované vlasti a tak je zde už z principu velmi velká pravděpodobnost přeměny nadějně se tvářícího filmu v totální brak. Dalším z velmi znepokojujících faktů je rozpočet filmu, který je pouhých 20 milionů dolarů. Pro srovnání, tématicky podobný Blade, který také neoplýval bůhvíjak úžasnou kvalitou, měl rozpočet více než 3x větší. Poslední zásadní negativní vlastnost o které se zmíním hned na začátku, je na první pohled velmi tragické herecké obsazení. Například druhá nejzásadnější postava filmu, Scott Speedman před Underworldem nemá v podstatě žádnou respektuhodnou hereckou historii.

Celý Underworld se bez vyjímky odehrává ve velmi hnusném, špinavém a civilizací zlikvidovaném městě, které by tak mohlo svými negativními atributy připomínat Prahu, nicméně se jedná nejspíš o jinou díru. Ve filmu nebyla řečena přesná lokace, ale natáčení za účelem snížení rozpočtu probíhalo v Budapešti.

Master

Master

Příběh díky jeho neoriginalitě rozhodně nemá smysl jakkoliv detailně rozebírat a tak jen stručně. Zuří boj mezi upíry a lykany, kteří v čele s vůdcem Lucianem (Michael Sheen) zjistí, že pokud najdou potomka legendárního historického lorda a získají jeho krev, pak s její pomocí dosáhnou stavu nesmrtelnosti. Oním potomkem je nic netušící doktor (zatím normální člověk) Michael Corvin (Scott Speedman). Záměru lykanů si však všimne hlavní hrdinka, poměrně pěkná, goticky oděná upírka Selene (Kate Beckinsale), která vezme Corvina pod svou ochranu a plány vlkodlaků tak značně zkomplikuje. Vůdci werewolfů se ale podaří Michaela kousnout a tak se z něj v průběhu celého filmu pomalu stává jeden z nich. Následuje fáze, kdy se do sebe Michael a Selene zamilují a celý příběh začne značně připomínat Romea a Julii. Nechybí ani intriky, kdy momentální master upírů, Kraven (Shane Brolly), který je jinak velice sympatický a správně zoufale posedlý Selene, začne tajně spolupracovat s lykany. A nakonec dojde i na resurekci nejstaršího z upírů, legendárního Viktora (Bill Nighy), o kterém jako o jediném můžu říct, že na mě opravdu pozitivně zapůsobil. Nejen svým hereckým výkonem, ale především pak svým majestátním stylem a bezchybným pláštěm. Jako finální věc prozradím, že je to opět Viktor (konkrétně jeho hlava) kdo hraje hlavní roli ve finální, zřejmě nejlepší scéně filmu.

Angry Vampire_Gothic Chick

Angry Vampire_Gothic Chick

Po shlédnutí nejen této scény, ale i v podstatě zbytku celého Underworldu si všimnete další ne příliš lichotivé vlastnosti filmu a to je jeho kopírovaní snad všeho. Od Matrixu, z kterého si vzal akční scény v čele s bullet-timem, přes Bladea a Resident Evila, které kopíruje také více než zdatně, až po snímky jako např. legendární The Crow. I přes veškeré negativní vlastnosti se však jedná o alespoň slabý, průměrný akční snímek, který mohl díky britské produkci dopadnout ještě hůře, ale bohužel díky skvělému potenciálu také mnohem lépe. Už teď je jasné, že režisér Len Wieseman, který se během natáčení zasnoubil s představitelkou hlavní role Kate Beckinsale, plánuje natočit další dva díly a zkompletovat tak další z mnoha trilogií. Nezbývá než doufat v jejich mnohem lepší provedení a popřát panu režisérovi k nějakému zázračnému získání talentu, kterým příliš neoplývá a koneckonců podobný wish můžu poslat i na adresu většiny zůčastněných herců.

Modrý Agresor

Modrý Agresor

Na konec musím ještě zmínit originální soundtrack k Underworldu, který se díky produkci Dannyho Lohnera z Nine Inch Nails stal bez jakékoliv nadsázky jednou z nejlepších záležitostí na poli soundtracků posledních let. Detailní info o této soundtrackové bombě si můžete přečíst ZDE. Bohužel ve filmu je z této hudby použito opravdu minimum a pokud nepočítám remix Judith ve scéně s útěkem Romea a Julie před Lucianem a závěrečné titulky, pak neuslyšíte v podstatě nic.

Nebýt naprosto maximálně zvrhlé a filní akce, která následovala Underworldu a jež mě naplnila xxkrát větší satisfakcí, nežli samotný film, pak bych shlédnutí podsvětí považoval za jednoznačný proces vyhození peněz a vyplýtvání mých drahocených dvou hodin.Režie: Len Wieseman
Hrají: Kate Beckinsale, Bill Nighy, Shane Brolly, Sophia Myles, Scott Speedman, Michael Sheen
Délka: 121minut

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 


Komu fandíte v bitvě o přežití?

Celkem 295 hlasů


Přidej i ty svuj názor!
guest bitva5/10
guest RE: Underworld
guest underwolrd10/10
guest wampire
guest ...9/10
simonce hustý10/10
guest mhbvh
guest the best
Lucilian Bomba film
guest dobry film, za to spatna kritika
Frances dobrééé...8/10
guest newim
guest Super
Yarpen Hůůůůůů
guest good film10/10
tessi1987 Underworld8/10
Chamurapi Underworld10/10
guest Underworld je podle mně docela fajn film, líbil se mi
stifmastr Underworld10/10
Roblink Ten recenzent se musel zbláznit10/10
crazy_luke Underworld8/10
Schizo´s mrs:Brian Scott Speedman a sklenka krve2/10
Alf Dost mizerné
Orge výsměch recenzentovi
Eleanor RE: Nepraštil ses při komentování?
Eleanor RE: Nesúhlas
guest RE: názor
Eleanor RE: Hustey filmecek
Eleanor RE: souhlas
Eleanor RE: SKVĚLÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝ!!!!!
FIONA SKVĚLÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝÝ!!!!!
F*cker kniii
CheZnekK Hustey filmecek
Sysy_Sysynka !!! Bombič !!!
Ewix wow
Jackie Underworld
guest souhlas
bibil Underworld
imoen HUSTARNA
DeadMan názor
boule mmmasakr
fido ostrá špička
Nerez je to dobrej film
aahzmandius Pohoda
Kostej RE: RE: supr film
Neo Je to ulet
evangelion RE: supr film
rado supr film
petra taky jsem to viděla
Êvangelion Nesúhlas
guest finální scéna - hlava
RoCo Polosouhlas
devil Svatá pravda
radar po shlédnutí
acidofil RE: autorovi/autorce
Kostej autorovi/autorce
radar autorovi/autorce
dmgirl ..
dmgirl ???
Salven Nepraštil ses při komentování?
dmgirl RE: RE: ...
Marcet RE: ...
dmgirl ...
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (63)