Dneska je neděle, 26.06.2022, svátek má Adriana, venku je 28°C, 104 online
TV 16:18:53

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
4949x
Přidáno:
17.01.2011
Autor:
Chen
 

Twilight sága: Zatmění - Eclipse

obal

Přiznám se, že nepatřím k lidem, kteří, pokud se dozvědí, že někdo (dobrovolně) sleduje filmy ze série Twilight, začne omdlévat hrůzou, přesvědčovat ony „nebožáky“, že to není nic, s čím by měli ztrácet čas, popřípadě je polévá svěcenou vodou.

Předchozí dva díly (Stmívání a Nový Měsíc) jsem viděl (díky ženské části naší rodiny) a jediné, co mi utkvělo v paměti je, že šlo o extra sladkou „limonádu“, ve které se hodně mluvilo a nic nedělo. Žádné větší psychické následky to na mně nenechalo. A vlastně se dá pochopit, že dívky (většinou pre či pubertální) se v Twilight našly. Vždyť pracuje s těmi nejjednoduššími principy, které na dospívající ženské publikum zákonitě zaberou – dva osudoví hezouni (jeden tajemný, druhý drsný), dívka, která se cítí být nepochopena okolním světem a samozřejmě milostný trojúhelník.

Tímhle prostě dostanete dostatek žen do kolen a není to zase taková ostuda, jak někteří tvrdí. Někdo holt zbožňuje třpytící se upíry a svalnaté vlkodlaky a někdo zase gigantické roboty, co se řežou hlava nehlava.

Konečně i něco pro kluky?

Ale dovolím si tvrdit, že srdcervoucí mnohaminutové dialogy o lásce a hluboké pohledy z očí do očí asi neosloví mužské diváky. Twilight pro mě prostě bylo něco, co se líbí křehké polovičce, ale stěží jsem našel něco, co by ve filmech zaujalo mě. Ovšem zpozorněl jsem, když Zatmění dostal na starost David Slade, který si mě získal nekompromisní upírskou řezničinou 30 dní dlouhá noc.

Jistě, že jsem nečekal, že Zatmění promění v krvavá jatka plná nekončící akce a hororové atmosféry, ale tiše jsem doufal, že do filmu propašuje něco ze svého režisérského rukopisu. A radujme se, povedlo se to. Slade dovedl udělat z Twilight filmu snesitelnou záležitost i pro ty, kteří nesledují Ordinaci v růžové zahradě.

Samozřejmě se musel držet mantinelů vytýčených předlohou (teenagerovská, tak trošku nadpřirozená romance), ale do Zatmění nacpal slušnou porci akce i dynamiky, takže není potřeba dvou litrů kafe, aby pánský divák neusnul po dvaceti minutách.

„Bolestné“ dialogy

Bohužel zůstalo to, co je, alespoň dle mě, na Twilight to nejméně snesitelné – rozhovory. Jsou opět neuvěřitelně umělé a otravné. Netuším, jak to chodí ve vztahu lidská žena – upír, ale osobně jsem neviděl moc párů, které by si lehly na rozkvetlou louku, držely se za ruku a pár desítek minut si povídali o kráse lásky.

Samozřejmě, emocemi naplněné dialogy do romancí patří, ale v celé Twilight sáze prostě znějí tak, jak by si asi 12-ti leté dívky přály, ale s čímkoliv reálným mají pramálo společné. Jsou přeslazené, používá se v nich výrazy, které stěží vypustí dospívající teenager z úst a z mého pohledu jsou prostě o ničem.

Ale David Slade má u mě další plus za to, že když už si člověk říká, že je toho na něj opravdu moc a dál to neunese, rychle přichystá nějakou slušnou akční scény, popřípadě flashback z minulosti rodiny Cullenů. A obojí je povedené.

Především pak akční momenty konečně stojí za to. Jsou svižné, přehledné, mají náboj i zajímavou choreografii. A hlavně finální bitva, ve které se Cullenovi spojí s vlkodlaky proti armádě nově narozených vampýrů, stojí za to, a i kdybyste během celého Zatmění trpěli, tak konec vám to docela slušně vynahradí.

Pomstychtivá zrzka

Děj se věnuje nejen hrozně smutné Belle (Kristen Stewart), která má stále stejné dilema – vybrat si mezi vybledlým upírem Edwardem (Robert Pattinson) nebo urostlým vlkodlakem Jacobem (Taylor Lautner), ale také se soustředí na upírku Victorii (tentokráte s tváří Bryce Dallas Howard), která v Seattlu buduje armádu pijáků krve, kteří by rozcupovali Bellu a Cullenovi za to, že zabili (v prvním dílu) jejího partnera Jamese.

Co si budeme povídat, Twilight se nikdy nemohl chlubit dobrými hereckými výkony. Vlastně právě naopak, ty byly jednou z nejvíce kritizovaných věcí. A ani tentokráte nepřijdou na řadu výkony hodné ocenění na filmových festivalech. Kristen působí, jako by se jí neustále chtělo spát, Robert zvládá hlavně výraz „raněné laně“ a Taylor, ten se snaží, ale jeho hlavní devizou jsou vyrýsované břišáky a napínající se bicepsy.

Z postav mě nejvíce zaujala Bree (Jodelle Ferland), která se ve filmu objevila jen na pár vteřin, ale měla celkem zajímavou roli. Jinak pochybuji, že by se vám (v dobrém slova smyslu) zaryl výkon některého z přítomných do paměti. Pokud bych byl hodný (a že já jsem), tak řeknu, že to co většina zúčastněných předvedla, je… průměrné. Prostě to není bolestné a dá se to v klidu překousnout. Určitě už jste viděli mnoho horších herců.

Verdikt:

Co se týče hodnocení, tak je na místě si uvědomit jednu věc, nepatřím ani k těm, co Twilight ságu nenávidí, ani k těm, co ji mají rádi. Prostě mi byla ukradená. Viděl jsem předchozí filmy, nezaujaly mě, nespáchal jsem kvůli nim sebevraždu, za pár minut mi vyšuměly z hlavy. A tak jsem překvapen tím, že Zatmění se mi docela líbilo. Především pak díky tomu, že akční scény jsou velmi povedené a triky jsou o poznání lepší. Pořád je to titul ze série, která je známá spoustou nikam nesměřujících rozhovorů a neuvěřitelně přesládlou romantikou (která pravděpodobně nezabere na nikoho, kdo už nepíše úkoly a nebere si do školy přezůvky), ale Slade zapracoval a ze Zatmění udělal film, který je stravitelný i pro ty, kteří si spojují Stmívání s termínem „nesnesitelná nuda“. Pokud jste, ale Twilight do morku kosti nenávidíte, pak pochybuji, že by Zatmění změnilo váš názor.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: David Slade
Hrají: Kristen Stewart, Taylor Lautner, Robert Pattinson, Xavier Samuel, Bryce Dallas Howard, Anna Kendrick, Michael Welch, Christian Serratos, Jackson Rathbone, Ashley Greene, Peter Facinelli, Elizabert Reaser, Kellan Lutz, Jodelle Ferland, Daniel Cudmore, Dako

Copyright © 2000-2022 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny