Dneska je pondělí, 25.05.2020, svátek má Viola, venku je 10°C, 74 online
TV 01:12:03

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2009
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[2]:
tip
Čtenářů:
5658x
Přidáno:
07.09.2009
Autor:
Chen
 

Transfomers: Pomsta poražených – Transformers: Revenge of the Fallen

obal

Když se na plátno kin chystali první Transfomeři, plno lidí si ťukalo na hlavu. Jak chce někdo úspěšně zfilmovat bandu hraček, která se mění z aut, letadel, vrtulníků a podobně v roboty a zpět. To snad není možné. Ale je a Michael Bay ví jak na to. Prostě vezme jednoduchý příběh o boji zlých Decepticonů a hodných Autobotů a nabalí na něj spoustu akce, výbuchů, honiček a je to. Žádné mnohavrstevnaté charaktery, žádný složitý děj, ale přímá úderná zábava. Zábava, která vydělala. A tak se nyní dočkáváme druhého dílu.

Pokud trošku znáte Bayovu práci, asi víte, kterým směrem se u pokračování asi vydá. Je větší, výbušnější, akčnější, divočejší, nespoutanější. Mnozí tvrdí, že se Bay nechal unést a utrhl se ze řetězu a něco na tom bude. Pro kritiky špatně (respektive dobře, protože si mají do čeho rýpnout), ale pro běžného diváka skvěle, dostává se jim totiž vynikající popcornová jízda, která je po okraj (a možná i za něj) naplněna divokou a stylovou akcí.

Příběh tu je, ale opět se krčí ve stínu výbuchů, honiček a podobně. Zaměřuje se na jednoho z prvních Transfomerů, který patřil mezi třináct Primeů, ale zradil své bratry a chtěl zničit Zemi. Jeho sourozenci se obětovali, aby se mu to nezdařilo, ale po mnoha staletích hodlá Fallen dokončit svůj plán za pomoci svých poddaných Decepticonů. Ale lidstvo mezitím uzavřelo spojenectví s Autoboty a společnými silami hodlají zastavit zničení naší malé, ale důležité planety.

Na scénu se vrací Sam (Shia LaBeouf), Mikaela (Megan Fox), Lennox (Josh Duhamel), Epps (Tyrese Gibson), Simmons (John Turturro), takže většina ze staré party, ale přibyli i noví. Lidských postav je tu dost, ale mnohem více těch mechanických. Vrací se jak spousta Autobotů, tak mnoho Decepticonů, ale objevují se noví (například trojice ženských Transfomerů v podobě motorek). Ale upřímně řečeno, v tomto případě to Bay skutečně přehnal, snaží se na scénu přivést co nejvíce robotů (a někteří jsou skutečně legendou), ale mnohým logicky nevěnuje dostatek prostoru, protože na ně prostě nezbude čas. Takže se někteří objeví jen pár desítek vteřin, což je škoda. Bay by udělal lépe, kdyby si vybral pár zajímavých robotů a těm se věnoval, o množství nyní opravdu nešlo.

Momenty, ve kterých se Transfomeři utkají je mnoho, vlastně od prvních minut se dočkáte jedné akční scény za druhou. Prostor mezi nimi tvoří momenty s lidskými hrdiny, ale jde v podstatě o „vatu“, která má vyplnit chvilky, kdy se nebojuje. Obsazení je naštěstí sympatické, dialogy jsou krátké, ale vtipné, takže je to ku prospěchu věci. Mým největším problémem s druhými Transformery (a vlastně i s prvními) je to, že některé chvilky jsou nepřehledné a s dvěma očima nemůžete dokonale zaznamenat, co se děje. Tvůrci se sice snaží, používají prostou metodu – Autoboti jsou většinou barevní, Decepticoni tmaví, ale ani to není dokonalou zbraní proti zmatku, který občas propuká.

Ale i přes tento problém jsou některé momenty opravdu bombastické. A nejde jen o závěrečný střet, ale vynikající akční scény provázejí celý film. Jsou dynamické a mají hodně divoké tempo. K tomu si přidejte spoustu humoru (někdy trošku trapnějšího, ale obvykle spíše povedeného) a máte vynikající záležitost na letní filmovou sezónu.

Možná nejde o nic více, než jen o slepenici akčních momentů okořeněnou o spoustu humoru a rockovou hudbu, ale chcete něco více od blockbusteru vytvořeného pro horké letní dny, kdy se chcete hlavně uvolnit, vypnout mozek a jen sledovat jak se obří roboti za asistence armády mlátí hlava nehlava.

Pokud pomineme vizuální a zvukovou stránku, tak nám už nic moc nezbude (rozhodně ne unikátní scénář), ale co. Chtěli jste snad hluboké psychologické pojednání o kontaktu lidí a mimozemských návštěvníků? Prosím vás, vždyť je tu hlavní inspirací série hraček a s ohledem na to se vám dostává to nejlepší, v co jste mohli doufat.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Michael Bay
Hrají: Shia LeBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, John Turturro, Ramon Rodriguez, Kevin Dunn, Julie White, Isabel Lucas, Matthew Marsden, Deep Roy

Copyright © 2000-2020 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest Transformers-210/10
NickStouks Transformerstip
NickStouks Transformers
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (3)