Dneska je úterý, 16.08.2022, svátek má Jáchym, venku je 27°C, 143 online
TV 12:37:13

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2008
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
9821x
Přidáno:
04.06.2008
Autor:
Chen
 

The Forbidden Kingdom

obal

The Forbidden Kingdom mělo smůlu. Na jednu stranu jeho ohlášení vyvolalo nadšení, protože se v něm měly poprvé střetnout dvě asijské hvězdy nejvyšší zářivosti – Jet Li a Jackie Chan, na té druhé byla spousta lidí okamžitě rozhodnuta film odsoudit, jelikož byli zklamáni tím, že The Forbidden Kingdom mělo žánrově spadat do rodinných dobrodružných podívaných. A ty, hlavně u kritiků, mají těžkou situaci. Obecně řečeno je recenzenti prostě nemají v lásce. Tak už se mnoho měsíců před premiérou mluvilo o tom, že půjde o promarněnou šanci. Pesimistické vize podpořilo i to, že režii dostal na starost Rob Minkoff (Dům hrůzy, Myšák Stuart Little). Jenže on všem škarohlídům vytřel zrak. Jistě, že plno lidí, kteří předpovídali, že to dopadne špatně, bude trvat na svém, aby neztratilo tvář, ale každý s troškou zdravého úsudku musí přiznat, že The Forbidden Kingdom je hodně svižnou podívanou, která zvládne pobavit mladší publikum, ale i dospělý si ho plně užije.

I když není film tak temný, jak někdo doufal, není zase tak rozjuchaný, jak se spousta lidí obávala. Na to, že jde o rodinný titul je tu docela dost násilí. Krve tu příliš nestříká, ale bodají se tu meče a šípy do zad, podřezávají krky a provádějí se další podobné aktivity, které byste od projektu pro celou rodinu asi nečekali. Aby se mladší diváci nechoulili vyděšení v sedadle a netřásli se hrůzou o osud hlavních hrdinů, je tu určité odlehčení v podobě Jasona (Michael Angarano). Nejde vysloveně o komickou postavu, ale jeho snahy naučit se kung-fu jsou vcelku úsměvné. Ale budiž režisérovi přičteno k dobru, že se nesnaží násilně vtlačit do filmu humor a vyhýbá se trapným situacím, kdy mělo být něco vtipné a nakonec z toho vyleze trapnost nejvyšší úrovně. Příběh se inspiruje v legendárním příběhu o Opičím králi, který je sám o sobě veselou postavou. Ale ve své klasické podobě (bytost, která má něco z člověka, něco z opice) se objeví jen na pár momentů (a překvapivě ho nehraje Jackie Chan, který má s komediálními rolemi své zkušenosti, ale Jet Li a docela mu to jde). Děj je upraven tak, aby uspokojil jak západního diváka, který toho o Opičím králi mnoho neví a současně neurazil východního diváka, který toho o Opičím králi ví mnoho. Film je velmi dobře snesitelnou kombinací hollywoodského blockbusteru a asijských prvků.

Ústřední postavy jsou čtyři. Jason (mimochodem, chovám k této postavě velké sympatie, je to stejný milovník hongkongských akčních filmů, jako já) je mladý kluk, který se shodou okolností dostane k magické holi, která patřila Opičímu králi (Jet Li). S její pomocí se přemístí do mystického světa, kterému vládne nesmrtelný Jade Warlord (Collin Chou). Ten s pomocí léčky uvěznil Opičího krále do kamene. Aby se projevil jako pořádný záporák, tak také zavraždil rodiče hlavní ženské hrdinky Golden Sparrow (Yifei Liu). Osvobodit Opičího krále (a zlikvidovat Jade Warlorda) se snaží čtyři lidé, Jason, Golden Sparrow, The Silent Monk (Jet Li) a Lu Yan (Jackie Chan). Tvoří sice nesourodou, ale sympatickou skupinu, která držíte palce, ať vše dotáhne do úspěšného konce. Ani přerod Jasona z nemehla, které při boji spíše zraní své kolegy než protivníky, na šikovného válečníka není směšný ani nucený. Navíc, Michael Angarano byl proškolen velmi dobře a jeho pohyby působí profesionálně a zkušeně, žádné ztuhlé údery, které vypadají „jakžtakž“ díky šikovnému střihači. Není se čemu divit, bojové choreografie (a místa výkonného producenta) se ujal Woo-ping Yuen (nechtějte, abych tu musel zmiňovat, ve kterých dalších titulech mě na starosti akční scény), který si své svěřence umí vycepovat. Ne, že by to Jet Li nebo Jackie Chan potřebovali, jsou to idoly všech fanoušků bojových sportů. A jejich několikaminutový souboj tomu odpovídá. Sem tam sice použijí závěsného lana, aby jim pomohlo překonat gravitaci, ale i tak je jejich střet skvělý. Možná budou někteří z Vás vyhypeovaní tím, že se po dlouhých letech utkaly tyto dvě legendy a můžete být možná trošku zklamáni, ale když se podíváte na jejich bitku znovu s chladnou hlavou, budete jistě spokojeni.

Veškeré souboje jsou zvládnuty velmi dobře. Nejsou naprostým vrcholem, ale blíží se k němu. Navíc jsou přehledné, atmosférické, dynamické a je jich dost. Kromě toho probíhají na pozadí úžasných scenérií, ať už se mluví o loukách plných rozkvetlých květů nebo starobylých palácových halách. Kameramani si vyhráli a přinesli obrazově hodně stylovou podívanou, která určitě potěší nejedno oko, které má slabost pro asijský smysl pro éteričnost a mystičnost. Dobře dopadly i triky, které jsou precizně zvládnuté a nepůsobí lacině.

Rýpat nemůžu ani do hudby. I ta se povedla. V podstatě nemám k ničemu výraznější výhradu. Není to možná to, co si plno lidí představovalo, ale špatně to jistě nedopadlo. Je to svým způsobem fantasy pohádka, ale velmi akční, poměrně temná a hlavně zábavná. Jestliže se zbavíte předsudků, tak budete jistě spokojeni, jestli to nezvládnete, pak jen poznamenám, že kdo chce psa bít, hůl si vždy najde.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Rob Minkoff
Hrají: Jet Li, Michael Angarano, Jackie Chan, Bingbing Li, Yifei Liu, Juana Collignon, Morgan Benoit, Deshun Wang, Collin Chou

Copyright © 2000-2022 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest The Forbidden Kingdom10/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (1)