Dneska je neděle, 21.04.2024, svátek má Alexandra, venku je 1°C, 41 online
TV 23:43:55

Informace o recenzi

Žánr
Hodnocení čtenáři[4]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
13055x
Přidáno:
09.03.2004
Autor:
Chen
 

Telefonní budka

obal

Volaný účastník je…odstřelovač

Jistě víte, že dostat se v Česku k funkční telefonní budce je boj o holý život. Ale to je nic, proti tomu, co si zažil ústřední hrdina nového filmu Joela Schumachera.

Pokud vám řeknu, že Telefonní budka je extrémně napínavý thriller, tak si pravděpodobně představíte film plný divokých honiček, přestřelek, výbuchů atd. atd. Jenže se budete mýlit. Už samotný název by vám měl napovědět, že to nebude jen tak nějaký sériový „výrobek“ Made In Hollywood.

V podstatě se celý titul odehrává v telefonní budce. Už vidím vaše vyděšené obličeje. Co může být tak napínavého na pár metrech čtverečních, tam je snad největším rizikem to, že vám propadne mince. Jenže to je další omyl. Telefonní budka je jedním z nejvíce adrenalinzvyšujích titulů poslední doby.

A důvod je jednoduchý, k tomu, aby jste hltali každou minutu filmu a byli skutečně napjatí není potřeba efektů za milióny dolarů. Stačí k tomu dva aspekty – dobrý nápad a především vynikající herec v hlavní roli.

Stu Shepard (Colin Farrell) je sobec, jediný, na koho myslí, je on sám. Také o sobě ví, že dobře vypadá, a proto je pro něj nejpodstatnější věcí jeho image. A svému vlastnímu prospěchu je schopen obětovat téměř vše.

Jenže, to se jednoho dne změní. Jako každý den se vydá do telefonní budky, odkud volá své milence Pamele (Katie Holmes). Sice by to mohl dělat z mobilu, ale bojí se, že by to jeho manželka Kelly (Radha Mitchell) zjistila.

Trošku jí zalichotí a odchází, jenže telefon začne zvonit. A Stu se rozhodne pro to, co by udělala většina z nás, sluchátko zvedne.

A tím odstartuje nejděsivější epizodu svého života. Míří na něj odstřelovač, který má hodně zvrhlý smysl pro humor…

Telefonní budka je vystavěna na zdánlivě jednoduchém, ale dokonale zpracovaném principu hry kočky s myší. Neustále jste na pochybách, co se rozhodne odstřelovač udělat nebo kdy Stuovi rupnou nervy. Jinak řečeno nevíte, co můžete očekávat.

Navíc se kolem začnou shlukovat policisté, protože střelec zlikviduje místního pasáka. Ovšem vina padne na Stua. A Strážci pořádku zrovna nemají pochopení pro muže, který, i když před ním leží mrtvola, trvá na tom, že nemůže položit sluchátko.

A aby náhodou nebyl hlavní hrdina málo stresovaný, doráží na místo jeho žena i milenka. Teď už nejde Stuovi jen o jeho vlastní život, ale také o dvě dívky, které miluje.

Colin Farrell je opravdu vynikající. Naplno rozehrává své herecké umění, kterého má mimochodem na rozdávání (a že by ho někteří jeho kolegové z branže potřebovali). Bylo jasné, že film, který je více méně komorním dramatem, bude stát a padat na hlavním představiteli. A naštěstí volba padla na tohoto talentovaného irského „bad boye“, který v každém svém filmu předávání, že má obrovský potenciál. Telefonní budka není výjimkou.

Díky jemu sleduje to, jak se Stu pomalu hroutí a v jeho podání to vypadá neuvěřitelně realisticky a Colin do svého výkonu vkládá vše. A na kvalitě titulu je to znát.

Pochvalu si zaslouží i obě hlavní ženské hrdinky, vynikající je i přestavitel kapitána Rameye Forest Whitaker, ale skvělý je i Kiefer Sutherland jako odstřelovač, přestože se v obraze objeví jen na pár vteřin. Ale stačí jen jeho hlas, s jehož pomocí terorizuje Stua, který je možná sobec, ale nakonec vám ho bude přesto líto.

Telefonní budka je vynikající, dechberoucí thriller, který mnohem více napínavý než stovky dalších titulů, které se vám (většinou marně) snaží zdvihnout hladinu adrenalinu pomocí explozí, automobilových honiček a nepřetržité střelby.

Phone Booth mohu jedině doporučit, kromě toho, že je to ukázka režisérského mistrovství, tak je také hereckým koncertem Colina Farrella, z kterého se stává jedna z největších hvězd nové generace.Režie: Joel Schumacher
Hrají: Colin Farrell, Kiefer Sutherland, Forest Whitaker, Radha Mitchell, Katie Holmes, Paula Jai Parker, Arian Waring Ash, Tia Texada, John Enos III, Josh Pais

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Dominika Perfektní film10/10
adriana ..10/10
guest Kdo je záporák?10/10
pietro nejlepsi film co sem videl
Jakub dobrý psycho10/10
Judge_Dredd parada
sandman Fakt SUPER
patrik hustec
guest RE: průměr...
guest naprosto skvele
guest KURVA
guestdhdfhdyfhyfd rgsydfdf
Kadlos Snaiper NENÍ šílenec!!!
guest film
calipso fakt mazec
mark phone
becymelinda telefonna búdka
radar průměr...
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (18)