Dneska je středa, 10.08.2022, svátek má Vavřinec, venku je 14°C, 124 online
TV 04:15:26

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[1]:
tip
Čtenářů:
7051x
Přidáno:
11.10.2010
Autor:
Chen
 

Tekken

obal

Na začátek taková malá hádanka. Chcete natočit film. Film, jehož inspirací je videohra, ve které jde o to, že se v aréně ocitnou dva protivníci a bojují, dokud jeden z nich není poražen. Na co se zaměříte? Na kvalitní a promyšlené dialogy? Na zajímavý příběh plný zvratů? Chvilka napětí… správná odpověď je, tohle je opravdu „šokující odhalení“, na bitky.

Přece jen, počítá se s tím, že většina diváků bude z řad hráčů, kteří asi stěží budou chtít, aby většinu stopáže titulu tvořily emocionální monology. Tohle nemá být psychologická studie zápasníka, ale přímočará svižná akčňárna.

Člověka pak trošku překvapí názory ve stylu – Prkenné dialogy, chatrný příběh, ale bojové scény docela šly. O ty jde přece především a na ty si u Tekkenu může stěžovat jen ten, který se před samotným zhlédnutím filmu rozhodl, že ho odsoudí, ať se děje, co se děje.

Ano, nejsou naprosto to nejlepší, co jste kdy v akčních filmech viděli, ale jelikož velkou část z obsazení tvoří profesionální bojovníci a choreografii si vzal na zkušenost Cyril Raffaelli (Okrsek 13), souboje jsou velmi sympaticky zpracované, mají dynamiku, jsou přehledné (a to je střih docela zběsilý) a pohyby vypadají opravdu dobře, takže žádné jemné náznaky a úsměvné pošťuchování.

Dokonce i herci, kteří se nespecializují přímo na akční role, vypadají jako by nakopávali zadky od mala, takže nemáte pocit, že prošli rychlotréninkem, naučili se pár základních pohybů a pak se vrhli před kameru a jen tak zmateně mávají rukama a nohama.

Hlavní roli Jina získal mladý Jon Foo, který je na bojová umění specialista a ani jeho hraní není nikterak strašné. Dále se tu objevují Ian Anthony Dale (Kazuya Mishima), Cary-Hiroyuku Tagawa (Heihachi Mishima), Kelly Overton (Christie Monteiro), Luke Goss (Steve Fox), Cung Le (Marshall Law), Gary Daniels (Bryan Fury), Candice Hillebrand (Nina Williams), Marian Zapico (Anna Williams), Darrin Dewitt Henson (Raven), Lateef Crowder (Eddy Gordo), Tamlyn Tomita (Jun Kazama), Gary Ray Stearns (Yoshimitsu), Anton Kasabov (Sergei Dragunov) nebo Roger Huerta (Miguel Caballero Rojo).

Proč tak dlouhý výčet jmen? Jednoduše proto, že fanoušky herních předlohy asi bude zajímat, který z bojovníků se dostal do filmové verze. Někteří proslulí samozřejmě chybí, ale za šest dílů se jich objevilo tolik, že všichni se prostě nemohli do hrané verze vejít.

Tvůrci se snažili, aby si herní a filmové postavy byly podobné. Především v oblasti kostýmů, které sice mohou nezasvěcenému člověku připadat trošku ujeté, ale je to pouze z toho důvodu, že mají být co nejvěrnější herní verzi. Jistě, že někteří bojovníci nejsou úplně totožní se svou předlohou (jde o detaily jako délka vlasů nebo objem svalové hmoty :)), ale většinou se dá jasně poznat, co za osobu se žene do boje.

Upraveny byly i jejich vzájemné vztahy a docela výrazně i charaktery, což se ale také dalo čekat a brblání to vyvolá asi jen u nejzarytějších hnidopichů. Holt je asi třeba si uvědomit, že ne každý příběh, který funguje ve videohře, může fungovat i ve filmu.

Prostě se člověk musí smířit s tím, že o děj tu nejde a proto je odsunut na druhou kolej. Je tu, stejně jako dialogy, jako povinná „vata“ mezi akčními scénami. Ale pro pořádek, dostáváme se do blízké budoucnosti, kdy svět ovládají nadnárodní korporace. Nejmocnější z nich, Tekken, pořádá každý rok turnaj, ve kterém se utkávají nejlepší zápasníci ze všech společností. Jin se rozhodne zúčastnit poté, co je zabita jeho matka osobou z Tekkenu…

Nic převratného, jednoduše něco, čím by se osvětlilo, proč si zúčastnění vymlátit duši z těla. Rozhovory mezi jednotlivými postavami také nejsou zrovna světaborné, občas jsou poněkud klišoidní a úsměvné, ale objevují se i světlejší okamžiky, kdy jsou vtipné (záměrně) a neruší. Nedá se říct, že dialogy jsou tak nepovedené, že by člověku upadly při jejich poslechu uši.

Je nesmírně snadné vyčítat filmu to či ono. Rýt lze do spousty věcí. Pokud chcete, tak můžete ohrnovat nos nad příběhem, pokud chcete, můžete kroutit očima u rozhovorů. Nespokojen bude i zarytý fanoušek herní předlohy, který trvá na tom, že film jí musí přesně odpovídat. Tekken si užijete jen v případě, že se dokážete oprostit od většinou nereálných očekávání. Už před vznikem filmu bylo jasné, že ten může zabodovat pouze v případě, že nebude příliš experimentovat a bude se soustředit na bojové scény a to dělá. Jsou kvalitní, neuhlazené, občas brutální a choreograficky velmi dobře zvládnuté.

Ano, mohli jsme doufat ve více, ale to by bylo prostě a jen naivní. Tekken ví v čem je jeho síla a v tomto ohledu nezklame. Je sice jasné, že kdo chce psa bít, hůl si vždy najde, ale vy ostatní slyšte, je to sice „béčko“, ale vůbec ne špatné.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Dwight Little
Hrají: Jon Foo, Ian Anthony Dale, Cary-Hiroyuki Tagawa, Kelly Overton, Luke Goss, Cung Le, Gary Daniels, Candice Hillebrand, Marian Zapico, Roger Huerta, Darrin Dewitt Henson, Lateef Crowder, Tamlyn Tomita, Gary Ray Stearns, Anton Kasabov, Mircea Monroe

Copyright © 2000-2022 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest Karolka
cechino komenttip
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (2)