Dneska je sobota, 24.02.2024, svátek má Matěj, venku je 4°C, 27 online
TV 00:52:32

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2006
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
9463x
Přidáno:
19.01.2007
Autor:
Chen
 

Superman se vrací - Superman Returns

obal

Bryan Singer mě trošku naštval, když odmítl možnost režírovat třetí X-Meny a pustil se do ztvárnění jiné comicsové legendy - Supermana. Na druhou stranu, byl to už od dětství jeho sen, takže mu to nemohu vyčítat. A nakonec jsem rád, že to byl právě on, kdo znovu přivedl Muže z oceli na filmová plátna. Láska k tomuto tématu a jeho snaha zachovat atmosféru původních Supermanových dobrodružství je totiž cítit v každé vteřině.

Je to ale současně trošku problém. Singer totiž někdy nedokáže uhlídat to, aby obdiv k jeho oblíbenému hrdinovi nebyl nakonec spíše patetický. V některých scénách, kdy lidé, téměř se slzou v oku, tleskají Supermanovi a skoro omdlévají, to už je trošku moc. Když se ovšem nad tím člověk zamyslí, ve světě, kde Fanoušci udělají cokoliv už jen pro popové rádobyhvězdičky, které se snaží předstírat, že umí zpívat, by se někdo jako Superman asi skutečně modlou stal.

Děj je zasazen do doby, kdy civilizace na tuto postavu už jen vzpomíná. Je to pět let, kdy bez vysvětlení zmizel. Vy se jako divák dozvíte, že se vydal hledat přeživší, ze své planety Krypton. Nyní se vrací, aby zjistil, že svět už není takový, jaký býval. Alespoň ne ten jeho. Lois (Kate Bosworth), jeho láska, která mu nedokázala odpustit, že odešel neznámo kam, má syna (Tristan Lake Leabu), snoubence Richarda (James Marsden) a Lex Luthor (Kevin Spacey) je na svobodě. Kromě toho se zdá, že lidé mohou žít i bez obdivovaného hrdiny. I když nakonec všichni ocení, že se Superman (Brandon Routh) vrátil. Tedy téměř všichni. Lois jeho příchod naruší šťastný život, protože k němu cítí mnohem více, než si je ochotná přiznat.

Máme tu tedy dvě roviny. První, standardní akční, kdy Superman musí zachránit Ameriku před Lex Luthorem, který získal krystaly z Kryptonu a s jejich pomocí se snaží vytvořit nový kontinent, kterému stojí v cestě právě USA. Ta druhá je mnohem komornější, Lois a Superman se sice milují, ale jelikož Lois něco cítí i k Richardovi a morálně nezkažený Superman není ten typ, který hodlá ničit fungující vztahy, je romantická hladina o něco komplikovanější. Nebudu vám lhát, sentimentality je tu dost a dost, ale když už člověk začíná cítit pachuť přesládlosti, Singer přijde s nějakým vtípkem, který atmosféru uvolní.

Superman se vrací se nesnaží plynout s vlnou dnešních comicsových projektů, ale Singer chce vznést poctu původním filmů se Supermanem v hlavní roli. Jeho osobitý rukopis je cítit, ale nesnaží se přijít s něčím násilně revolučním. Pokud si pustíte starší díly a následně na to nejnovější, zjistíte, že největším rozdílem je kvalita trikových efektů, ale stylově jsou si filmy hodně blízké.

Opravdu nezávidím hercům, kteří byli do filmu angažováni. Důstojně pokračovat v práci, kterou započaly takové hvězdy jako Gene Hackman nebo Christopher Reeve, to je výzva, která vám může kariéru osvěžit nebo jí velmi vážně ohrozit. Začněme dámami, Kate Bosworth je roztomilá a do role nespoutané novinářky se hodí, ovšem trošku postrádám výraznější charisma, což je ale čistě můj subjektivní názor. Kevin Spacey ztvárnil Luthora po svém, ale se zachováním určité šílenosti této hlavní záporné postavy. Žádný drsný zabiják s jizvou přes půl obličeje, ale téměř dětinský génius a egoista. Jeho společnici, Kitty si zahrála Parkey Posey a její živelnost je k „sežrání“. Jak dopadl ten, který nese největší břímě? Brandon Routh má všechno, co nový Superman potřebuje. Na jedné straně z něj vyzařuje určitá etičnost a nezkaženost, na té druhé je to přesně ten typ, který dostává ženy do kolen. Vysoký, atletický s výrazným pohledem a sexappealem, který nemůže nabídnout jen tak někdo. A přesto, že nemá velké množství hereckých zkušeností, zvládl oba póly svého charakteru, dokonalého Muže z oceli, ale také trošku „ňoumovitého“ Clarka Kenta.

Roztržitý novinář se ale ke slovu nedostane příliš často. A to film trvá nějakých 150 minut. Je to trošku škoda, protože Clark Kent je důležité součást Supermanovské filosofie. Ale důležité jsou i činy Supermana. S rozpočtem 270 milionů dolarů máte záruku, že budou vypadat úchvatně. A vypadají. Záchrana řítícího se letadla, zničení Lutherova nově vznikajícího kontinentu, všechny trikové sekvence jsou zvládnuty tak, aby vás donutily zírat na to, co se děje s otevřenou pusou.

Ve finále přiznávám, že Singerovi odpouštím a jsem rád, že to byl právě on, kdo se režie ujal. Jen málokdo jiný by si s tématem poradil lépe. Jediné, co nezvládl jsou emoce, které někdy čiší až moc, ale to je tak jediné, nad čím by mohl divák skuhrat. Jinak je Superman se vrací ta nejlepší pocta kultovní postavě, která nás baví už desítky let.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Bryan Singer
Hrají: Brandon Routh, Kate Bosworth, Kevin Spacey, James Marsden, Parkey Posey, Frank Langella, Sam Huntington, Eva Marie Saint, Marlon Brando, Kal Penn

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny