Dneska je neděle, 25.02.2024, svátek má Liliana, venku je 2°C, 37 online
TV 06:40:45

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2006
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
9711x
Přidáno:
19.03.2007
Autor:
Chen
 

Stormbreaker

obal

Natočit pořádný rodinný film, u kterého by se bavily děti a rodiče neusínali nudou, to je umění. Tento žánr je tenký led, který se může kdykoliv a komukoliv prolomit a dost často se to stává. Musím říct, že ani Stormbreaker není nějak výjimečnou podívanou, která by se stala nutnou součástí každé dětské videotéky.

Film má velký potenciál, který ale využívá maximálně z poloviny. Má sympatického představitele hlavního hrdiny, luxusní herecké obsazení a celkem slušný námět, který sice není originální, ale mladé publikum má šanci zaujmout. Režisér Geoffrey Sax ale dokázal naplno využít jen jednoho kladu, a to Alexe Pettyfera v ústřední roli Alexe Ridera. Dává mu dostatek prostoru, aby se stal idolem náctiletých a on ho plně využívá. Těžko se dá už teď mluvit o tom, zda z něj bude za pár let představitel charakterních rolí, ale jako akční hrdina není vůbec špatný.

Kromě něj se ve Stormbreakerovi objevuje několik hvězdných jmen jako je Ewan McGregor (kterého uvidíte jen pár minut), Robbie Coltrane (kterého si také moc dlouho neužijete), Alicia Silverstone (ta ztvárnila vedlejší roli, takže nemá šanci se moc projevit a je to škoda) nebo Billy Nighy (ten překvapivě podává jen průměrný výkon), ale scénář na ně trestuhodně zapomíná, takže se snaží zajmout někde z druhé až třetí koleje.

Příběh o 14-ti letém klukovi, který se dozví, že jeho pěstoun, strýček Ian (Ewan McGregor) byl tajným agentem a on má teď po jeho smrti nastoupit na jeho místo, není vůbec objevný. Ale kdo z nás nechtěl, aby se na základní škole dozvěděl, že nudné práce jejich rodičů jsou jen zástěrkou a oni jsou špiónská esa. Nejde o to, jestli už to tu stokrát bylo, ale důležité je, aby se to dětem líbilo. Naneštěstí filmu chybí onen náboj, který by docílil toho, že by se po dokoukání děti rozběhly do pokoje a psaly předčasný dopis Ježíškovi, ve kterém by si přály hodinky s uspávacími šipkami a pásek s tryskovým pohonem.

A přestože je celý Stormbreaker natočený odlehčeným stylem, kdy herci schválně přehrávají, akční scény jsou záměrně přehnané a celý projekt je vlastně pojat jako teenage verze James Bonda, postrádá pořádné vtipy a chytlavý humor.

Nejzábavnější postavou je pravá ruka hlavního záporáka Nadia (Missi Pyle, která se objevuje snad ve všech současných komediích alespoň v malé vedlejší roli). A nakonec je to ona, která se stává nejvýraznějším antihrdinským charakterem, i když by to měl být Darrius Sayle (Mickey Rourke).

Alespoň akční sekvence nejsou špatné. Honička kolo vs auto nebo souboj Alexe na vrakovišti jsou natočeny svižně a mají šmrnc. Jenže veskrze jsou to jediné pořádné momenty, ve kterých se něco děje. Zajímavá je ještě kuchyňská rvačka Nadii a Alexovy chůvy (Alicia Silverstone), ale čím více se film blíží do finále, tím rychleji ubírá na spádu.

Některé prohřešky filmu neodpustí ani děti, a to jsou hodně tolerantní diváci. Dokonce si myslím, že se ani nenajde moc těch, kteří by ho považovali za opravdu „cool“. Stormbreakera zachraňuje hlavně Alex Pettyfer, ale ani on ho nemůže celý utáhnout, přestože se snaží. Stormbreaker dokázal je to, že neurazí ani děti ani dospělé, ale také ani jednu část publika nedostane do kolen.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Geoffrey Sax
Hrají: Alex Pettyfer, Ewan McGregor, Billy Nighy, Sophie Okonedo, Andy Serkins, Alicia Silverstone, Missi Pyle

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 


Jako dítě jste chtěli být...Celkem 79 hlasů


Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny