Dneska je čtvrtek, 29.02.2024, svátek má Horymír, venku je 1°C, 33 online
TV 09:12:41

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2004
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[15]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
11383x
Přidáno:
13.02.2005
Autor:
Chen
 

Spider-Man 2

obal

Ještě lépe, než-li skvěle…

První Spider-Man byl více než příjemným překvapením. Comicsová adaptace, která kromě úchvatných vizuální efektů nabídla i propracovanou psychologii postav. Samozřejmě nejen tím, nás potěšil Spider-Man. Sympatické herecké obsazení, stylová hudba, příjemný humor a především atmosféra ne nepodobná té, která uchvátila milióny fanoušků už u kreslené verze našeho milého souseda Spideyho.

Právě díky tomu se stal původní Spider-Man velkým komerčním hitem, ale je na místě říct, že po zhlédnutí druhého dílu budete na díl první pohlížet trošku jinak. Ne, že by to nebyl vynikající titul, ale ve srovnání s pokračováním je to jen „rozjezd“. I když se tomu těžko věří, tak titul, který nese ve svém názvu číslo „2“, je ještě lepší.

Uběhly dva roky od doby kdy si Peter Parker (Tobey Maguire) oblékl (trošku nepohodlný) červenomodrý oblek Spider-Mana a vydal se bojovat proti zločinu. Jenže život superhrdiny nezahrnuje jen bezstarostné poletování mezi domy a zachraňování nevinných. Přináší sebou totiž i temné stránky. Když žijete dva životy, jeden z nich musíte zákonitě zanedbávat. A u Petera je to ten civilní. Má problémy v práci, ve škole i s láskou. Jeho milovaná Mary Jane (Kirsten Dunst) sice k Peterovi něco cítí, ale není si úplně jistá, zda je to oboustranné, teta May (Rosemary Harris) má problémy s hypotékou a Peterův nejlepší přítel Harry (James Franco) propadá touze po pomstě, kterou touží vykonat na Spider-Manovi.

Není tedy divu, že se Peter rozhodne svou kariéru neohroženého bojovníka za spravedlnost nechat zmizet v propadlišti dějin a řešit jeden každodenní starosti obyčejného života. Jenže, město, kromě „standardní“ zločinnosti, ohrožuje i nové nebezpečí. Doktor Otto Octavius (Alfred Molina), který při svém pokusu přišel nejen o svou milovanou ženu Rosalie (Donna Murphy), ale také o rozum. A teď, vyzbrojený čtyřmi kovovými chapadly touží jen po jediném, dokončit svou práci a to za každou cenu.

pic

Natočit druhý díl byla určitě obrovská výzva a především risk. První díl byl velmi kladně přijat jak kritiky (a to se jen tak nepovede), tak publikem (a dokonce ani fanatičtí fanoušky Spider-Mana moc nereptali). Laťka byla nastavena opravdu vysoko a hrozilo, že při jejím „přeskakování“ by si klidně jeden mohl nabít „čumák“. Jenže, to se tentokráte nestalo, protože první Spider-Man byl prakticky překonán ve všech ohledech. Ve zkratce, postavy jsou ještě o něco propracovanější, hlavní „záporák“ ještě o něco lepší (a že byl Willem Dafoe skvělý), hudba monumentálnější, triky úchvatnější a atmosféra naprosto pohlcující, a kromě toho přibylo i humoru.

Možná by některým z vás mohla vadit všudypřítomná sentimentalita, ale ta prostě a jednoduše ke Spider-Manovi patří. A dokonce nepůsobí příliš přehnaně a charaktery jsou díky ní ještě více lidské a uvěřitelné. Kromě toho Tobey Maguire je stále stejně sympatický nekňuba, jakého si pamatujeme z první dílu, jen trošku dospělejší. Není žádný problém se s ním sžít a v prvních vteřinách si ho oblíbit. Vdechuje své postavě kouzlo a propůjčuje jí své charisma. Je to díky spojení civilního vzhledu a nesporného hereckého talentu. Kterým, ale očividně disponují všichni, kteří se na plátně objevují. Pozornost na sebe totiž upoutají nejen ústřední charaktery, ale i vedlejší postavy, které v několika minutách dokáží, že casting se v jejich případě určitě nezmýlil.

Spider-Man 2 je jeden z vůbec nejlepších filmových titulů, které byly inspirovány comicsem, a to i přesto, že konkurence je hodně silná. Jediné, co by mu mohli někteří z vás vyčítat je, že se snaží probouzet vaší, tak pečlivě potlačovanou, emocionální stránku, ale přiznejme si, že to v žádném případě nelze považovat za chybu. Spider-Man 2 je bez jakýchkoliv pochyb vynikající podívaná, která je promyšlena a propracována do posledního detailu a dovolím si tvrdit, že nadchne 999 lidí z 1 000.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Sam Raimi
Hrají: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Vanessa Ferlito, Aasif Mandvi, Willem Dafoe, Cliff Robertson, Ted Raimi

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest spider-man3
guest Spider-man 42/10
guest Hustý10/10
ruzaa spiedermann10/10
guest bbbbbbbbgrre
guest mjbnfgnvnfgvhfdgcnh
guest hjmghkhg
guest hjfhfvgh
guest spiderman2
spider-manka super
Sonic-man spider-man10/10
guest Spider-man
guest gedg
guest !10/10
Michal SUPER10/10
kací spider man10/10
guest gfhghjnnnnnnnnnnnCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCcfvfgmjhmjh,k,ll,kj,mhj
35kuba spider-man 310/10
pong Komiks4/10
guest thsdthjs10/10
guest Spiderman10/10
guest spider-man 310/10
guest spider man
Wormeek Je to...8/10
guest spider man
slavikovav SPIDER-MAN 28/10
guest ...
sweet-heart není to tak hrozný!6/10
Judge_Dredd mala rekapitulace
Chen Zkusím to :)¨
kittisaro RE: :))
Chen :))
kittisaro 3 z 1000
liberal proč
guest huhu
sejna je to sracka
guest 1 z 1000
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (37)