Dneska je středa, 28.02.2024, svátek má Lumír, venku je 5°C, 31 online
TV 00:48:19

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2002
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Hodnocení čtenáři[7]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
19180x
Přidáno:
10.07.2005
Autor:
goma
 

Šňup - Spun

obal

Tenhle film mě zaujal hned svým názvem. Ihned se mi vybavil Strah a hnus v Las Vegas nebo Trainspotting. Ale dřív než začnu Šňup srovnávat s něčim jiným, tak vás s ním blíže seznámím.

Hlavní hrdina Ross si jde pro svou dávku speedu, ale dealer Pavouk Mike zboží zase ztratil. Ross čeká u Pavouka, než se najde dávka a přitom se seznámí s Nikky. Nikky chodí s jedním vařičem a tak vezme Rosse právě k němu, protože Pavouk zboží nenašel. Vařič alias Kuchař dá Rossovi dávku zdarma a tím má zajištěny jeho služby. Ross má totiž auto a Kuchař si z něho udělal svého osobního řidiče. To by byl havní děj, dá-li se to dějem nazvat.

K postavám, resp. hercům se vyjádřím následovně. Ross (Jason Schwartzman) mi připomíná nejen svým střihem Petra Bendeho ze Superstár. Taky takový ňouma, ke všemu závislý na drogách. John Leguizamo se mi v roli Pavouka líbil. Ikdyž to je (aspoň pro mě) neznámý herec. Kuchaře ztvárnil Mickey Rourke (hrál ve filmu Kdysi dávno v Mexiku), chodí v bílém cowboyském obleku a z ničeho si nedělá hlavu. Kuchařovu holku Nikky hraje Brittany Murphy. Doteď jsem tuhle herečku neznal, ale je to kočka! (Můžete ji vidět i ve filmu 8Mile.) Z vedlejších rolí bych zmínil dvě. Zajda (Pavoukova holka) - hraje ji Mena Suvariová, kterou můžete znát z American Pie nebo American Beauty. Touhle rolí praštěné feťačky v pižamu mě překvapila. Byl to šok, vidět ji takhle, když ji mám v hlavě zafixovanou jako krásnou roztleskávačku. Ale pobavila mě. Fresbee (Patrick Fugit) je uhrovatý teenager a navíc totální magor, což poznáte na první pohled z jeho oblečení - úplně roztrhané tričko, stará letecká helma a k tomu baloňák.

Hned na začátku filmu mě zaujal způsob kamery. Mluvím o zpomalených/zrychlených, sekaných záběrech, které snímek určitě zpestřují. Těchto triků je užito nejen v situacích kdy postavy přijdou do kontaktu s drogou, ale ikdyž zrovna drogu nemají, tudíž proživají tzv. absťák. Krásně jsou vyobrazeny i Rossovy haluze, které jsou částěčně animované. Scéna, kdy si Ross ulítává na prostitutce stojí určitě za shlédnutí, stejně jako Kuchařova přednáška o vaginách ve videopůjčovně s hanbatýma kazetama, kdy Kuchař stojí před americkou vlajkou. Jiné psycho nastává, když Ross jede s Nikky v autě a za jízdy si dají oba dávku. Následná situace mi svou formou připomněla vražednou videokazetu z Kruhu.

Pokud bych měl začít srovnávat s Trainspottingem nebo s filmem Strach a Hnus v Las Vegas, tak musím říct, že Šňup je určitě víc podobný druhému jmenovanému. Ale opravdu jen podobný. Co se děje týče, tak vlastně ani žádný není. Je to prostě vytrhlých pár hodin (dnů) ze života feťáků, dealerů a výrobců drog.

Celkově se mi zdá film tak nějak nevyvážený. V první polovině je to sranda, ale pak se humor vytrácí a atmosféra se nějak mění. Říkal jsem si, že je to jen odpočinková pasáž a za chvilku se to zas rozjede, ale už se to nerozjelo. Neříkám, že to byla nuda, film jen změnil svoji úsměvnou tvář za trochu vážnější. Skončil ale způsobem, který se mi moc nezamlouval. Čekal jsem, čekal jsem něco...třeba nějaké poselství nebo poučení, nebo aspoň vtipné zakončení, ale skončil vlastně tak, jak začal. Kromě zábavy vám film zhola nic nedá, na jazyk se mi dere slovo slaboduchost. Otázkou je, co od filmu čekáte. Kdo očekává humor z feťáckého prostředí, tak zklamaný nebude, já jsem ale čekal něco víc.Režie: Jonas Akerlund
Hrají: Jason Schwartzman, John Leguizamo, Mena Suvari, Brittany Murphy, Patrick Fugit, Mickey Rourke

Copyright © 2000-2024 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
guest Nazdar
guest Dája
bretislav trapas
guest RE: RE: pisnicka
guest RE: pisnicka
guest FFFFRK
guest RE: pisnicka
guest pisnicka
Divi písnička
guest BULLET
Seb_astian Šňup8/10
Marek RE: podivejte se na Střelu(Bullet) to je mazec
guest RE: hleda se pisnicka
guest hleda se pisnicka
Tomas_Denny dost vklidu film!!10/10
kouk podivejte se na Střelu(Bullet) to je mazec10/10
DeathGirl ?
DopeHat I don´t like the drugs but the drugs like me!
guest hustyyyyyyyy10/10
gROOvA muhaaaa10/10
Ginger.hj Šňup6/10
dart7 Šňup2/10
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (22)