Dneska je úterý, 16.08.2022, svátek má Jáchym, venku je 29°C, 205 online
TV 15:11:41

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2003
Hodnocení čtenáři[4]:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
12559x
Přidáno:
03.01.2004
Autor:
Chen
 

S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení

obal

Akční drama se skvělými hereckými výkony…

Tak toto spojení se u podobných titulů používá jen velmi zřídka. Od akčních filmů se většinou očekává to, aby byly po okraj naplněné divokými honičkami, gigantickými výbuchu a rvačkami, při kterých aktéři vyskakují pět metrů do výšky a předvádí akrobatické prvky, které by obyčejného člověka stály minimálně natřikrát zlomenou páteř…

S.W.A.T. je ale jiný, v první části se v podstatě žádné větší akce nedočkáte. Režisér Clark Johnson se spíše než na oslnivé pyrotechnické efekty soustředil na psychologický rozbor postav a někdy až téměř dokumentární ztvárnění výcviku elitních zásahové jednotky.

To se ukázalo, jako krok správným směrem. I když já osobně nemám nic proti akčním filmům, ale někdy už mi trošku začíná lézt na nervy styl – „Svalnatý drsňák s kulometem likviduje desítky nepřátel a mezitím mu u nohy kvičí sexbomba“. Ne, že byste se nedočkali svalnatých drsňáků – Colin Farrell a LL Cool J mají těla vypracovaná, a ani o sexy dívku nebude ochuzení, Michelle Rodriguez je vážně „kus“ (ale taky je řádně divoká, jak předvedla v Rychle a zběsile a Resident Evil), ale to není o co tu jde. S.W.A.T. rozhodně netěží z toho, že jeho hlavní hrdinové jsou považování za nejvíce sexy lidi planety, ale předvádí spíše než jejich těla, herecký talent, který rozhodně mají.

I příběh je pojat stylem – „To se může opravdu stát“ – Alex Montel (Olivier Martinez), nebezpečný mezinárodní zločinec, je zadržen a je naplánován jeho převoz do federální věznice. Jenže, transport nebude tak jednoduchý, Montel totiž vykřičí do televize, že ten, kdo ho vysvobodí, dostane sto miliónů dolarů, což je docela sympatická částka, speciálně pak pro různé gangy, kterým nedělá problém zlikvidovat pár policistů.

Na to, aby k útěku nedošlo je nasazena i nově vzniklá jednotka seržanta Harrelsona (Samuel L. Jackson), ve složení Jim Street (Colin Farrell), Chris Sanchez (Michelle Rodriguez), Deacon Kaye (James Todd Smith – LL Cool J), Michael Boxer (Brian Van Holt) a T. J. McGabe (Josh Charles)…

Ale nejen, že budou muset čelit zástupům pěnězchtivých zabijáků, ale i nadřízenému kapitánu Fullerovi (Larry Poindexter), který není zrovna nadšen ze seržantovi jednotky a dává to najevo. Harrelson a Street jsou totiž na „černé“ listině (mají pár prohřešků) a Chris je žena…

A tak nezbývá, než aby si hlavní postavy vyřešily spletité vztahy mezi sebou navzájem a samozřejmě se utkali i s „démony“ své minulosti.

Herecké obsazení je opravdu výborné, takže to nebude žádný problém. Každý ze zúčastněných se své postavy ujal s energií sobě vlastní a podařilo se jim vdechnout filmových charakterům lidský charakter.

Ovšem, pokud jste se báli toho, že tvůrci zapomněli na nějakou tu dynamickou akci, tak se obáváte neoprávněně. V druhé polovině filmu se vaše hladina adrenalinu určitě zvedne. Ale opět upozorňuji na to, že nepůjde o žádné monumentální ohňostroj výbuchů, divokých honiček desítek aut a vyhýbání se stovkám kulek. Ne, ne, dočkáte se finále, u kterého si řeknete – „tak to asi vypadá v reálu“.

Byl to možná riskantní, ale nyní se ukazuje, že krok dobrým směrem, protože toto pojetí působí osvěžujícím a neotřelým dojmem.

A také není žádný problém sžít se se zúčastněnými charaktery, protože to nejsou žádní nedotknutelní hrdinové, ale obyčejní lidé.

S.W.A.T. – Jednotku rychlého nasazení, bych doporučil v první řadě těm, kteří už mají plné zuby toho, že s pistolí s devíti náboji se ve filmech likviduje padesát soupeřů a aut, které vybuchují, aniž by k tomu měla důvod. S.W.A.T. totiž potěší každého milovníka akce, který ale nemá rád to, že ho tvůrci „tahají za nos“. Tento titul bych totiž možná označil za „exkurzí do života členů S.W.A.T.“, nejlepší jednotky rychlého nasazení na světě...Režie: Clark Johnson
Hrají: Samuel L. Jackson, Colin Farrell, James Todd Smith (LL Cool J), Michelle Rodriguez, Josh Charles, Jeremy Renner, Brian Van Holt, Olivier Martinez, Larry Poindexter

Copyright © 2000-2022 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
Monique S.W.A.T.10/10
Skrkoun Ja se knim pridam10/10
komando nej10/10
Judge_Dredd komentář6/10
Mina Myslím
kittisaro Tak jeden negativní
Silvinka NO COMMENT)
guest S.W.A.T.
guest better than all of the traparenkov
Capa S.W.A.T
guest S.W.A.T
Sfing S.W.A.T.
guest Franc
Andy swat
Steakk Good
face07 o ničem
Pišta s.w.a.t
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny (17)