Dneska je sobota, 31.07.2021, svátek má Ignác, venku je 17°C, 187 online
TV 06:41:21

Informace o recenzi

Žánr
Rok
2010
Hodnocení autorem:
star star star star star star star star star star
Čtenářů:
4250x
Přidáno:
06.12.2010
Autor:
Chen
 

Repo Men

obal

Jestli lidé umějí něco na výbornou, tak udělat v podstatě z čehokoliv obchod. Je až neuvěřitelné, co se dá zpeněžit a Repo Men se točí kolem docela aktuálního tématu – zdravotnictví. Ne, nebojte se žádné hluboce filozofického rozjímání o ceně lidského zdraví. Zpeněžení léčebné péče je tu sice hlavním tématem, ale je obaleno do krvavého akčního kabátu, který je řemeslně na skvělé úrovni.

V roce 2025 existuje společnost Unie, která obchoduje s umělými orgány. Není nutné čekat na to, až z tohoto světa odejde dárce orgánů, ale jednoduše si můžete pořídit umělá játra, srdce, jícen nebo třeba oči, které mění barvu, dle vašich požadavků. Jenže každá legrace něco stojí a byznys s orgány je hodně výnosný.

Ovšem když má člověk na mále, nepřemýšlí nad tím, že bude muset splatit 600 tisíc dolarů. A navíc, existuje výhodný splátkový kalendář a je dovolena prodleva tři měsíce a šest dní, až poté je po vás orgán vyžadován zpět.

Jenže ono „vyžadován zpět“ má háček, objeví se exekutor, který vám bez mrknutí oka nesplacenou část těla vyřízne a to ve většině případů znamená pro klient smrt. Ovšem neplatil, tak má smůlu, exekutor dělá jen svou práci.

Nejlepším z nejlepších je Remy (Jude Law), kterému jde jeho práce jako po másle a nevadí mu. To se ovšem nedá říct o jeho ženě. Ta moc neocení, když před jejich domem dojde k odebrání ledviny a Remyho opustí. A aby toho nebylo málo, během jedné akce je zraněn a musí mu být „nainstalováno“ umělé srdce. On ho ale nezvládá splácet. Najednou se tak ocitá na straně těch, jejichž nářky mu přišly úsměvné a nehodlal je poslouchat.

Jednoduchá pointa „z lovce se stává kořist“, ale v tomto případě funguje dobře, jelikož nápad s orgány vůbec není špatný a navíc má svou myšlenku. Repo Men vás rozhodně násilně nenutí k zamyšlení, ale člověka pravděpodobně napadne, že něco takového by se v budoucnu mohlo stát, hlavně, když se poslední dobou neustále mluví o rozlišení standardní a nestandardní péče (která by byla jen pro ty, kteří si připlatí)

Film samotný vysloveně nefilozofuje, ale divákovi nechává otevřené dveře k vlastnímu myšlenkovému pochodu a je na každém, jestli jimi hodlá projít a vnímat Repo Men jako varování před tím, že se ze zdravotnictví stává byznys nebo ho bude brát „jen“ jako kvalitně zvládnout akční sci-fi.

Akce tu není vysloveně přehršel a s ohledem na dobu, ve které se film odehrává, ani příliš hypermoderních hračiček (i když pár kousků by se našlo), ale souboje vypadají dobře, jsou správně brutální a neuhlazené, i když postrádají větší invenci.

Hubeňour Jude Law se předvádí v nejlepším světle a jeho drsňáka mu opravdu věříte. Stejně dobře se prezentuje i Alice Braga, což není překvapení, protože role divokých holek jí sednou. Moc aktivní je Forest Whitaker, který je na můj vkus až zbytečně teatrální, ale není to nic, co by vysloveně rušilo.

U Repo Men dobře funguje i atmosféra. Útoky na „hnízda“ (místa, kde se sdružují lidé s umělými orgány, kteří nemají na zaplacení) jsou temné a neutěšené a člověku se skoro stáhne žaludek, když vidí spoušť, která po nájezdu exekutorů zbude.

Film má také přichystáno pár překvapení, například takové ujetosti jako devítileté operující holčičky nebo scénu skenování kódů na orgánech, která kombinuje litry krve s erotickým dusnem (a ať to zní sebezvráceněji, funguje to).

Co se týče konce, tak aniž bych chtěl něco zásadního prozrazovat, tak buďto vám vyrazí dech nebo vás zklame, ale zapůsobí na vás určitě. Rozhodně je nečekaný.

Repo Men je dobře obsazená, krvavá podívaná, která nabízí určitou myšlenku, ale spíše než k dumání nad ní sází na akci. To jestli je to špatně nebo dobře, to už je čistě na vašem rozhodnutí. Ale pokud se vám líbilo Repo: Genetická opera!, tak i Repo Men by vás mohl oslovit.

Podívejte se na video upoutávku!


Režie: Miguel Sapochnik
Hrají: Jude Law, Forest Whitetaker, Alice Braga, Liev Schreiber, Carice van Houten, Chandler Canterbury, Liza Lapira, Tiffany Espense, Yvette Nicole Brown

Copyright © 2000-2021 teenage.cz. ISSN 1213-9564. Jakékoliv šíření toho článku, nebo jeho částí (zvláště pak na BLOGY) je bez souhlasu autora zakázáno!!!

TIP: Viděli jste i Vy tento film? Podělte se v komentářích o Váš názor a přidejte vlastní bodové hodnocení!


 

Přidej i ty svuj názor!
 přidat komentář Přidat komentář  zobrazit všechny komentáře Vypsat všechny